آکاایران: طراحی پارک پرنده سفید در تهران، تجربه یک استراحت معمارانه!

پروژه های برجسته: پارک ها یکی از تفرجگاه های پر طرفدار در تمام دنیا محسوب می شود، گاهی برخی از پارک ها به لحاظ طراحی های منحصر به فرد خود در ذهن ماندگار می شوند تا حدی که تبدیل به یک المان شاخص در فضای شهری می شوند. پارک پرنده سفید در تهران نیز یکی از این پارک های منحصر به فرد به طراحی آتلیه معماری ارو می باشد که امروز در آکا ایران می خواهیم به گوشه و کنار آن سری بزنیم و با جزییات این طراحی پارک منحصر به فرد بیشتر آشنا شویم با ما همراه باشید.

مشخصات عمومی پروژه طراحی پارک پرنده سفید

 • موقعیت: تهران، ایران 
 • دفتر معماری: آتلیه معماری ارو
 • معماران: سینا احسانی، امیر اکبرزاده
 • تاریخ: ۱۳۹۵
 • مساحت: ۸۹۰۰ مترمربع
 • وضعیت: ساخته شده
 • کارفرما: نیروی هوایی ارتش

 • تیم طراحی: سینا احسانی، امیر اکبرزاد، شایان انوری، دلپذیر گل مولا، ندا بزرگی
 • مدیریت اجرا: امیر اکبرزاد
 • همکار اجرا: علی شیری
 • ماکت: سروش احسانی
 • عکاس: استودیو دید

طراحی پارک پرنده سفید در تهران، تجربه یک استراحت معمارانه! پروژه های برجسته

از زبان معمار: هدف کارفرما (نیروی هوایی ارتش)، تبدیل یکی از اراضی مشجر خود به پارک و آزادکردن آن برای استفاده عموم بود. زمین پروژه در خیابان سی متری نیروی هوایی تهران، یکی از مناطق کمتر برخوردار پایتخت، واقع است.

 معماری

نقطه شروع طراحی پارک بر اساس یک هدف گذاری مشخص بود: طراحی فضای تنفس برای بافت متراکم و ریزدانه همسایه سایت پروژه. به عبارت دیگر، ایجاد یک پلازا در مقیاس بافت شهری مرتبط با سایت که سیرکولاسیون و کاربری های دیگر موجود در سایت، بر اساس آن طراحی شوند، فضایی که ظرفیت وقوع رفتارهای متنوع جمعی را داشته باشد.

 طراحی پارک شهری

ایجاد خوانایی، آن هم در حضور درختان انبوه موجود در سایت، از چالش های مهم در طراحی پارک بود. بدین منظور و در رویه ای متفاوت، ترکیبی از معماری و معماری منظر به عنوان استراتژی طراحی انتخاب شد، به این شکل که با افزودن جداره ها و ریتم ها و صفحه ها و …، تعریف عناصر و خطوط طرح پررنگ تر شده است.

 طراحی پارک

همچنین در طراحی پارک تعریف فضاها و مسیرها قوی تر شود، آن قدر که هم به لحاظ بصری و هم تجربه فضایی، طرح خوانایی کافی را در میان انبوه درختان زمین داشته باشد.

طراحی منظر

تقویت خوانایی بصری طرح با سفیدکردن تمام جداره ها و تقویت سیرکولاسیون با ایجاد ریتم در مسیرهای خاص و نیز پیوستگی کامل خطوط طرح (دیواره ها، لبه ها و جداره ها) میسر شده و همچنین از عنصر آب، علاوه بر تلطیف فضا، برای خواناتر کردن ورودی یک وجه پروژه و نیز تعریف صفه مرکزی طرح استفاده شده است.

مکانیزم جذب، هدایت و جمع کردن و متمرکزکردن باشندگان (کاربران) سایت به وسیله جداره ها، گشایش ها، معابر، بازی خط آسمان، تنوع فضایی و …، الهام شهری داشته و دیدگاه روان شناسی محیط در طرح ریزی آن دخیل بوده است.

انعطاف خطوط طرح، به منظور پاسخگویی به انبوه درختان سایت، از ویژگی های دیگر طراحی پارک است؛ صفحات و جداره ها آزادانه در میان درختان حرکت کرده و آنجا که لاجرم فضاهای وسیع صفه ها و نیز آب نما وجود دارد، با طراحی دیتیل های اجرایی، درختان در میان صفه ها و نیز آب نما حفظ شده اند که خود به جذابیت های پروژه افزوده است.

اگر مشغول ساخت خانه، بازسازی فضایی این چنینی یا تغییر دکوراسیون فروشگاه و یا فضای اداری هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن آکا ایران مراجعه کنید. در آنجا می توانید تصاویر مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید. مناسب ترین افراد را با توجه به بودجه و نیاز هایتان در اهالی فن آکا ایران بیابید.

منبع مطلب:معمار ایرانی | گردآوری شده در تحریریه آکا ایران

تبلیغات
کیفیت بالا،قیمت مناسب!
مرکز آموزش های تخصصی معماری
<>
.

منبع : chidaneh.com