آکاایران: ساده ترین ترفندها برای عکاسی حرفه ای از دکوراسیون!

عکاسی از چیدمان :گاهی عکس هایی از خانه هایی می بینیم که با وجود دکوراسیونی ساده، خیلی دلپذیر هستند. جدا از آنکه این صحنه ها به خاطر طراحی دکوراسیون داخلی خوب شان، دلپذیر به نظر می رسند اما آیا هرکسی هر عکسی از آن صحنه بگیرد، باز هم زیباست؟ممکن است گمان کنیم این عکس ها خوب است چون با دوربین بسیار حرفه ای و تجهیزات خوب و گران قیمتی گرفته شده اند. این فرضیه تا حد بسیاری درست است اما شما مهم ترین نکته را فراموش کرده اید. پس یک بار دیگر به عکس توجه کنید؛ این عکس را یک انسان گرفته نه یک دوربین. این عکاس است که انتخاب می کند در چه ساعتی از روز و در چه زاویه ای و با چه نورپردازی ، چه عکسی بگیرد.

ما قصد داریم به شما آموزش دهیم چگونه نگاه عکاسانه تان را قوی کنید و بتوانید با کمی تمرین، با ساده ترین دوربین ها، حتی با دوربین تلفن همراه تان، عکس های درخشانی از دکوراسیون داخلی خانه، میز غذا، سفره آرایی ، گلدان های کنار پنجره یا حتی ایده هایی که خودتان در خلق و تولید آنها مؤثر بوده اید، بگیرید. پس تا انتهای این مطلب با آکا ایران همراه باشید. 

 عکاسی

از نور طبیعی استفاده کنید

هرقدر هم دستگاه ها و سیستم های امروزی در نورپردازی پیشرفته باشند اما هنوز به سختی می توانند نوری با قدرت و لطافت نور طبیعی به وجود بیاورند. نور طبیعی یا همان نور آفتاب، حتی اگر مستقیم نباشد، درخشش و گرمی بسیار زیباتری به عکس های شما می بخشد. سعی کنید اگر می خواهید از دکوراسیون داخلی خانه تان عکاسی کنید تا جای ممکن از نورهای طبیعی کمک بگیرید. بهترین زمان برای استفاده از نور طبیعی روز، آغاز صبح و آخرین ساعت های بعدازظهر است. فراموش نکنید تا جایی که ممکن است از عکاسی در نور مستقیم ظهر کاملا اجتناب کنید.

 طراحی دکوراسیون داخلی خانه

به خصوص وقتی می خواهید از چیدمان روی میز عکاسی کنید، پرده ها را کنار بزنید تا نور بیرون، فضای خانه را پر کند. سعی کنید خودتان هنگام عکاسی جلوی نور را نگیرید و در طرف مقابل بایستید. از طرف دیگر نورهای مستقیم مانند لامپ ها و لوسترها، نور فاقد واسطه ای به دوربین شما می تابند که تمام ارزش عکس شما را از بین می برد.

مطلب پیشنهادی آکا ایران به شما: ۷ نکته کلیدی برای عکاسی دکوراسیون داخلی

 طراحی دکوراسیون داخلی

عکس صاف و مستقیم بگیرید

خیلی وقت ها پیش آمده که صحنه روبه روی ما، زیباست و همه چیز آماده است که یک عکس ماندگار بگیریم. در این مواقع دوربین را بالا می آوریم و در حالی که محو و مسحور جاذبه صحنه روبه رو هستیم، آن را کمی کج می کنیم تا عکس ما اصطلاحا هنری تر شود اما نتیجه، چیزی غیر از این است. به نظر شما اشکال کار کجاست؟ پاسخ این است که در اولین قدم، یک عکاس حرفه ای هرگز محو جذابیت صحنه نمی شود اما ما که حرفه ای نیستیم، پس ایراد کار در قسمت دیگری است؛ شاید در همان کج کردن دوربین. این یک اشتباه رایج است که هرچه عکس نامعقول تر باشد، هنری تر است. شاید این گزاره در سال های اولیه ای که دوربین های روی دستی باب شدند، درست بود اما امروزه که عکس های ما در شبکه های اجتماعی در میان میلیون ها عکس دیگری که در طول روز پخش می شود دیده می شود، بهتر است سالم و به عبارتی درست باشد.

دکوراسیون داخلی

یک عکس درست، عکسی است که در آن تمام خطوط و زاویه های فرم ها در راستای هم باشند؛ به خصوص در عکاسی معماری و دکوراسیون، عکاسان حرفه ای همچون یک مهندس یا طراح معمار، تمام خطوط را در تناسب با هم در کادر می چینند اما شما همین که دوربین را در ارتفاع معقولی (کمی پایین تر از صورت تان) و در زاویه ای موازی با صحنه قرار دهید، تا حد بسیاری صحنه روبه روی تان را به درستی عکاسی می کنید. از طرف دیگر در زیبایی دکوراسیون داخلی یک فضا، پرسپکتیو اولین حرف را می زند. اگر عکس شما پرسپکتیو غلطی داشته باشد، خب نباید انتظار داشته باشید عکس درستی بگیرید.

مطلب پیشنهادی آکا ایران به شما: مانند حرفه ای ها از دکوراسیون منزل خود عکاسی کنید

اضافه ها را حذف کنید

گمان کنید در سرزمینی زندگی می کنید که هیچ نرم افزار ویرایشی موجود نیست و از شما می خواهند از میز بغل مبلی داخل اتاق نشیمن تان، عکس خوبی بگیرید. بهترین کار این است که اول، هر چیزی را که اضافه است یا با سایر فرم های در تصویر همخوانی ندارد، حذف کنید. خب دست به کار شوید. میز جلومبلی که فقط گوشه ای از آن در کادر پیداست، می تواند به راحتی جابه جا شود یا به طور مثال اگر سیم های تلفن پشت میز در هم پیچیده شده اند، آنها را جمع کنید و بعد از عکاسی مجددا تلفن را وصل کنید. روی میز را تمیز کنید. هرچه در تصویر اضافی است را قبل از عکاسی فتوشاپ کنید. اینکه شما برای عکس تان اهمیت قائل می شوید، باعث می شود بینندگان هم برای عکس شما اهمیت قائل شوند.

دوربین را هم می شود پاک کرد

اینکه فقط اجزای داخل تصویر را تمیز و پاک کنیم، کافی نیست. گاهی همه اجزای تصویر درست است اما عکس شما انگار مات شده؛ به خصوص در عکس هایی که با تلفن های همراه می گیرید. این موضوع باعث می شود گمان کنید به مرور از کارآیی تلفن همراه چند میلیونی ای که روزهای اول عکس های دقیق و شفافی می گرفته، کاسته شده و دیگر به آن دقت و زیبایی عکس نمی گیرد. متأسفانه باید عرض کنیم ایراد از خود ماست. بله به راحتی می توانید این قانون را سرلوحه قرار دهید که «اگر می خواهید عکس بگیرید، اول دوربین را پاک کنید.» به خصوص تلفن های همراه که مرتبا در معرض چربی های پوست ما قرار دارند، یک لایه کثیف روی خود می گیرند که خود به خود به عکس ها، یک فیلتر محوکننده می دهد. خب، این قسمت دوربین به راحتی با یک دستمال کوچک پاک می شود. حتما هم لازم نیست که تجهیزات حرفه ای داشته باشید. یک دستمال کاغذی کوچک، دوربین شما را آماده می کند تا دوباره با تمام مگاپیکسل هایش به کمک شما بیاید.پس همین الان دست به کار شوید و عکس های زیبایی از خانه تان بگیرید و برای ما ارسال کنید. در شماره های آینده نیز باز هم با مطالب جدیدی از عکاسی در کنار شما عزیزان خواهیم بود.

برای دیدن ایده های مرتبط و جذاب دکوراسیونی و دیدن می توانید مجله منزل را تهیه کرده و از دیدن و خواندن درباره ی چنین دکوراسیون داخلی های دلپذیر و دوست داشتنی لذت ببرید.

منبعمجله منزل | نویسنده و عکاس: عرفان شریف نژاد

تبلیغات
خانه ای دلپذیر با مبلمانی متفاوت
مبلمانی متفاوت داشته باشید
<>
.

منبع : chidaneh.com