آکاایران: پارتیشن های دکوراتیو برای تفکیک فضاهای داخلی منزل

لوازم دکوری: خانه های امروزی، گاهی فقط دارای حداقل فضاست. دیگر مهمانخانه، آشپزخانه، راهرو و دالون و گاه حتی حیاط هم معنایی ندارد تا به آنجا که  فقط شامل یک اتاق بزرگ یا سوئیت است. در چنین خانه ها کوچکی، نیاز به فضای خصوصی همچنان وجود دارد ولی چگونه آن را تامین کنیم؟! در ادامه با آکا ایران همراه باشید تا شمارا با جداکننده های خلاقانه برای تفکیک فضاهای داخلی منزل آشنا کند .

خانه ها و فضاهای کوچک برای پیکربندی و ساماندهی می توانند راه هایی بیابند که در عین زیبایی هزینه زیادی نداشته و کاربری خوبی نیز دارا باشند. انتخاب کارکردهای مختلف در یک فضا به نیازهای مطرح ما بر می گردد. هدف اصلی یافتن راه حل هایی است که  قابلیت انعطاف داشته و جای زیادی اشغال نکند. دیوارها و پارتیشن های تقسیم کننده فضا، یکی از گرایش های طراحی داخلی و دکوراسیون مدرن است به ویژه در فضاهایی که امکان تغییر در معماری داخلی فضا موجود نیست و در عین حال ما به تعداد بیشتری فضای کاربردی  خصوصی نیازمندیم. معمولا این پارتیشن یا دیوارهای جداکننده، مناسب فضای داخلی با پلان باز هستند.

 پارتیشن دکوراتیو

مزایای استفاده از پارتیشن های دکوراتیو در دکوراسیون منزل:

تقسیم کردن فضای یک اتاق به قسمت های مورد نیاز؛ مثلا داشتن یک فضای خصوصی برای خواب، محل کار، به وجود آوردن معبری برای گذر که کارکرد راهرو یا ورودی را داشته باشد یا خلق فضایی صمیمی و دنج.

 پارتیشن

گاه نقش این جداکننده ها به عنوان یک عنصر تزیینی خاص در فضا جلوه کرده و با اضافه کردن رنگ، بافت یا فرم به فضای ساده ای، آن را از یکنواختی بیرون آورده و تنوع بصری ایجاد می کنند. این ترفند نه فقط در خانه که در دفاتر کاری نیز کاربرد خوبی دارد. اگر به نقش تزیینی و زیبایی آن بیشتر توجه کنیم، این تقسیم کننده ها در فضاهای بزرگ نیز می توانند نقش نقطه کانونی را دارا باشند و لذت بصری  فضا را دوچندان کنند.

 ساخت پارتیشن

گوناگونی پارتیشن های دکوراتیو

انواع گوناگونی از پارتیشن های دکوراتیو برای تفکیک فضاهای داخلی منزل وجود دارند که از آن میان می توان به پرده ها، قفسه بندی ها، مبلمان و اثاثیه، طاقچه ها و کتابخانه ها، صفحات دکوراتیو و تزیینی و آکواریوم های بزرگ و کوچک اشاره کرد. با وجود این جداکننده ها، فضاهای اصلی به ریز فضاهای متعددی تبدیل می شود و تنوع بصری در کنار تنوع کاربری اتفاق می افتد.

 دیوار های جداکننده

جداکننده های پارچه ای

در فضاهایی که در طول روز از نور طبیعی کمتر یا غیر مستقیم برخوردارند، می توان از جداکننده ها استفاده کرد؛ مثلا در اتاق هایی که در جهت شمال قرار دارند، می توان از پارچه های پرده ای لطیف و ظریف که نور را در خود محبوس نمی کنند، به عنوان جداکننده ای ارزان و در دسترس بهره برد.  خوبی این پرده ها، سبک بودن و قابلیت انعطاف پذیری شان است تا هر زمان که نیاز بود بتوان آنها را جمع کرد و فضای جدا شده را دوباره به فضای اصلی بازگرداند. انتخاب پرده ها یا پرده مانندها، در کنار کم هزینه تر بودن روش خوبی برای به جلوه درآوردن نقش مایه ها، رنگ و بافت های دلپذیر به فضای دکور است.

 جداکننده

پارتیشن های مشبک

صفحات مشبک، پارتیشن هایی دوستدار نورند و در عین حال که فضا را تاریک نمی کنند، تقسیم بندی فضایی خوبی را فراهم می آورند. استفاده از ترکیب مصالحی مانند چوب و شیشه در صفحات جداکننده می تواند بر زیبایی فضا بیفزاید.

 انواع پارتیشن

مبلمان به عنوان جداکننده

شیوه دیگر چیدمان به این روش، استفاده از مبل، میز یا کنسول ها به عنوان جداکننده است. میز می تواند به صورت نقطه کانونی جدیدی مطرح شود. این نوع جداکننده ها علاوه بر اینکه مرز میان فضاهای مورد نظرتان را تعیین می کنند می توانند به عنوان عنصری کاربردی و حتی تزیینی به کار گرفته شوند.

انواع جنس پارتیشن منزل

صفحات تاشو یا پاراوان ها، راه مناسب دیگری است که با لولا به هم متصل شده اند و حرکت دادن شان آسان تر است به خصوص اگر چرخ های کوچکی زیرشان تعبیه شده باشد. این پنل ها را از مواد و وسایل قدیمی هم می توان ساخت؛ مثل درهای قدیمی.

پارتیشن های دکوراتیو با تم هنری

تخته ها یا بوم های بزرگ را در نظر بگیرید، با کمی خلاقیت می توان با آنها پاراوان ساخت. با کمی سمباده زدن، کمی پارچه دلخواه و مناسب یا کمی رنگ و نقاشی این کار انجام می شود. این نوع جداکننده ها جای زیادی اشغال نمی کنند و وزن بصری زیادی ندارند ولی درخشش رنگ ها را با خود به فضا می آورند.

پوستر های بزرگ که به صورت چند پنل و روی فیبر پرس شده و با چند لولا به یکدیگر متصل و از ارتفاع مناسبی جهت ایستایی روی زمین برخوردار باشند هم می توانند پیشنهاد دیگری باشند.

 ترفندهای دکوراسیون

پارتیشن های کوتاه قد

جداکننده های کوتاه که می توانند از قطعات پیش ساخته هم درست شده باشند، نیز نقش کاربردی خوبی دارند؛ زیرا اگر با ارتفاع مناسب در نظر گرفته شوند هم فضای مستقل مورد نیاز را فراهم می کنند و هم جلوی نور و دید را نمی گیرند. همین کار را یک قفسه کوتاه هم می تواند انجام دهد، علاوه بر اینکه فضای مناسب برای نگهداری از وسایل را نیز برای تان فراهم می آورد.نکته پایانی اینکه هر انتخابی خوب است به شرطی که در نهایت فضا را خفه و دلگیر نکند.

 لوازم دکوری

برای دیدن ایده های مرتبط و جذاب دکوراسیونی و دیدن می توانید مجله منزل را تهیه کرده و از دیدن و خواندن درباره ی چنین دکوراسیون داخلی های دلپذیر و دوست داشتنی لذت ببرید.

تبلیغات
الان چی می چسبه !
هنری ماندگار از جنس چوب
<>
.

منبع : chidaneh.com