آکاایران: ویلای کوهپایه لواسان، چرخش مکعب ها در زمین شیبدار!

پروژه های برجسته: وقتی صحبت از طراحی ویلا در بستر یک منطقه ی کوهستانی با اقلیم سرد و خشک و چشم انداز های متنوع به میان می آید، آنچه حائز اهمیت می شود، استفاده مطلوب از پتانسیل های بستر سایت و توجه به محدودیت ها و ظرافت های خاص در طراحی بنا می باشد. ویلای کوهپایه در لواسان به معماری جلال دادور و ژوبین دلاوریان از دفتر معماری لاین یکی از همین طراحی های برجسته و منحصر به فرد می باشد که امروز در آکا ایران به آن سری می زنیم با ما همراه باشید.

مشخصات عمومی طراحی پروژه ویلای کوهپایه

  • نام پروژه: ویلای کوهپایه
  • موقعیت: آستانک، لواسان، تهران
  • معماران: جلال دادور، ژوبین دلاوریان
  • دفتر معماری: استدیو معماری لاین

 ویلا لواسان

  • نام کارفرما: بخش خصوصی
  • وضعیت: ساخته شده
  • مساحت: ۱۲۰۰ متر مربع
  • تعداد طبقات: ۴ طبقه
  • تاریخ : ۱۳۸۹ – ۱۳۹۵

 ویلا

طراحی پروژه ویلایی کوهپایه در زمینی با مساحت ۱۲۰۰ متر مربع و زیر بنای مفید ۱۰۰۰ متر مربع در منطقه لواسان صورت گرفته است. مهمترین ویژگی بستر پروژه، قرار گرفتن در منطقه ای کوهستانی با اقلیم سرد و خشک و چشم انداز های متنوع به اطراف من جمله سد لواسان و کوهپایه های اطراف می باشد. بستر شیبدار پروژه با اختلاف سطحی در حدود ۱۵ متر میان بالاترین و پست ترین قسمت سایت، از مهمترین محدودیت ها و ظرفیت های طراحی پروژه قرار گرفت.

 معماری

برنامه ریزی اولیه برای طراحی این ویلا در ۴ طبقه صورت گرفته و به ترتیب ذیل می باشد. طبقه اول شامل فضاهای پارکینگ، انبار و تاسیسات می باشد. ورودی اصلی بنا، استخر و سوئیت مهمان در طبقه دوم جانمایی شده اند که با فضای ارتباطی به طبقه سوم که شامل فضای آشپزخانه، پذیرایی، نشیمن اختصاصی و تراس وسیع می باشد. مرتبط می شوند. در طبقه چهارم، چهار اتاق خواب، نشیمن خصوصی و تراس اختصاصی جانمایی شده اند.

 طراحی ویلا

ایده اصلی طراحی این ویلا، از قرار گیری چهار مکعب مستطیل بر روی یکدیگر، با چرخش هایی نسبت به یکدیگر شکل گرفته است. با چرخش احجام سعی گردیده است تا علاوه بر تطابق فیزیکی کالبد پروژه با بستر شیبدار طرح، تنوع حجمی مطلوب ایجاد و دیدهای مطلوب به داخل ساختمان نفوذ کنند.

 طراحی داخلی

ایجاد مکعب های سفید رنگ، خالص و به دور از عناصر الحاقی، استفاده از عناصر فلزی جهت ایجاد خطوط افقی در ترکیب حجمی، جانمایی سطوح بزرگ شیشه ای در جهت دیدها و تابش های مناسب ساختمان، تراش مکعب ها در جهت ایجاد یکپارچگی در حجم بنا ، همگی از راهکارهایی بوده اند که در جهت تقویت ایده اصلی طراحی از آنها استفاده گردیده است.

 دفتر معماری لاین

از آنجاییکه در طراحی ویلا مدرن، تراس ها و فضاهای باز نقش عمده ای را ایفا می کنند، سعی شده است تا با ایجاد کیفیت خاص در این فضا، نقش آن را پر رنگ تر کرده باشیم.

جلال دادور

تراس اصلی این ویلا در طبقه سوم و در کنار فضای نشیمن و پذیرایی اصلی قرار گرفته است. جهت استفاده از این فضا، پلی طراحی گردیده است که ارتباط بین فضای داخل و خارج را میسر می سازد. وجود این پل ارتباطی در تقویت حس گذار از فضای داخل به خارج و بالعکس تاثیر بسزایی داشته و درمجموع این مسیر ارتباطی مقدمه ای بسیار مطلوب جهت وارد شدن به تراس می باشد.

در مسیر طراحی محوطه و فضای باز ویلای مذکور که خود اهمیتی کمتر از خود بنا ندارد، دو نکته کلیدی مد نظر قرار گرفته است. نخست پیوستگی فضای باز در پیرامون ساختمان و حداکثر استفاده از توپوگرافی بستر طرح و سپس ایجاد تنوع فضایی و ترکیب فضای باز و نیمه باز در محوطه.

به لحاظ پاسخگویی به موارد فوق، سعی شده است تا سکوهایی در ترازهای مختلف طراحی گردند که توسط پلکان و رمپ به یکدیگر متصل شوند. در راستای ایجاد تنوع فضایی، پیلوتی طراحی شده است تا علاوه بر ایجاد ارتباط بصری و فیزیکی میان محوطه بالا دست و پایین دست، فضای مکثی در این میان بوجود آورد که بتوان از آن به عنوان یک نشیمن در فضای نیم باز با دید مناسب و بهره بردن از عناصری چون فضای سبز و حرکت آب، استفاده کرد. لغزش احجام نیز در جهت گیری این فضا و حتی تعریف مسیر ورودی به فضای داخلی ویلا تاثیر گذار بوده است.

اگر در فضایی با دکوراسیون خلاقانه کار و زندگی می کنید و یا فضایی این چنینی را می شناسید،که پر از نشانه های شخصی شماست، تورهای آکا ایران مشتاق است از شما و محل کار و زندگی تان عکاسی کند و آن را به مخاطبان آکا ایران نشان دهد. اگر علاقه دارید که عکس های خلاقانه بیشتری از خانه های ایرانی برای ایده گرفتن ببینید خانه یا محل کار خود را با ما به اشتراک بگذارید!

تبلیغات
مبلمانی متفاوت داشته باشید
نگاه حرفه ای به دکوراسیون داخلی!
<>
.

منبع : chidaneh.com