آکاایران: ۱۰ ویلای مدرن در ایران با معماری خارق العاده!

پروژه های برجسته: اصولا ویلاهای مدرن در سراسر دنیا جاذبه ی خاصی را برای کاربران خود دارند چه کاربران داخلی و چه رهگذرانی که نمای بیرونی آن را نظاره گر هستند. ویلاها فضایی هستند که غالبا برای تعطیلات و یا لذت بردن از آب و هوایی بهتر در یک منطقه ی خوش آب و هوا ساخته می شوند. همه ی ما در رابطه با طراحی یک ویلا تمایل داریم بنایی متفاوت از بناهایی که هر روز در گوشه و کنار شهرمان می بینیم مواجه شویم به همین سبب طراحی ویلاهای مدرن امروزه طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده است. در همین راستا آکا ایران قصد دارد ۱۰ ویلای مدرن ایرانی با طراحی خاص را به شما معرفی کند با ما همراه باشید. 

۱. ویلا مدرن دو پوسته ی لواسان تهران

 پروژه ی خانه دو پوسته ی لواسان توسط مهندسان مشاور حرکت سیال و معمار شناخته شده رضا دانشمیر در سال ۲۰۰۱ میلادی طراحی و اجرا شده است. محوطه بنا، قطعه زمینی به مساحت ۱۱۵۰ مترمربع واقع درشهرکی ویلایی درمنطقه لواسان است. سایت این ویلا مدرن در محیط زیبای طبیعی قرار دارد و این بنا از اولین ساخت و سازهای آن ناحیه است. این محیط طبیعی، چشم اندازهای زیبایی را پیشنهاد می کند، از کوه های شمالی تا نواحی سبز جنوبی. استراتژی و ایده اصلی طراحی در این پروژه، برقراری دیالوگی میان بنا و محیط اطراف و ایجاد پیوستگی بنا با فضای پیرامونش بوده است. مطلب خانه دو پوسته ی لواسان ، طراحی ویلا برای ارتباط با طبیعت اطلاعات بیشتری در مورد این پروژه به شما خواهد داد.

 طراحی ویلاهای مدرن
طراحی ویلا مدرن در ایران
سهراب رفعت

۲. خانه ای به یاد رستم، ویلایی مدرن در کردان کرج

خانه ای به یاد رستم ویلای زیبای مدرنی است که سالومه گل بابایی طراحی آن را به یاد اولین اسب در گذشته اش "رستم"، به مهندس سهراب رفعت سپرده بود. مکان این مجموعه بر اساس علاقه کارفرما به اسب و همچنین پتانسیل منطقه جهت سوارکاری ­و پرورش اسب انتخاب گردید و براساس خواسته های کارفرما طراحی و اجرا شد. این ویلا مدرن در زمینی به مساحت ۱۹۵۰ مترمربع در کوهپایه واقع شده که در دو بخش خدماتی به مساحت ۲۴۰ متر­مربع و ویلای اصلی به مساحت ۲۵۰ مترمربع احداث گردیده است. مطلب خانه ای به یاد رستم، ویلایی مدرن در کردان کرج در آکا ایران جزییات بیشتری را در باره این بنا در اختیار شما قرار می دهد. 

۳.ویلا مدرن مشا در دامنه البرز 

خانه مشا، ویلای سفید و درخشان در دامنه البرز! اثری دیگر از معماران برجسته ی ایرانی، گروه معماری موج نو به سرپرستی لیدا الماسیان و شاهین حیدری است که در منطقه خوش آب و هوای دشت مشا در نزدیکی تهران واقع شده است.شیب تند و محدوده ی بین کوه ها با چشم انداز به دشت مسطح مشا، سازندگان این ویلا مدرن را بر آن داشت تا حس تعلیق و چشم اندازی وسیع برای همه ی فضاها به وجود آورند. هدف معماران این بنا ادغام طبیعت با زندگی انسانی بود، که آن ها را به سمت توزیع عمودی کاربری ها با اشغال کمتر زمین برای ساختمان و تخصیص سهم بیشتری از زمین به طراحی محوطه رهنمون کرد.

۴.ویلایی معلق در لواسان تهران

ویلای مدرن خیابان باغ گل متعلق به یک زن و شوهر میانسال است که مایل هستند تعطیلات آخر هفته خود رادر ویلا بگذرانند. اولین خواسته آنها ۵ اتاق برای پدر و مادر و فرزندانشان بود. بنابراین مفهوم اولیه ویلا بر این باور است که خانه ما یک بخش کوچک از جهان است و ازسوی دیگر نشان دهنده یک ارتباط معنادار بین انسان و محیط زیستش است.چالش دیگر معمار حفظ استقلال هر یک از فضاها بود که نتیجه آن تنوع منحصر به فرد در ترکیب حجم بر اساس قابلیت های چرخش آنها بود. طرح علاوه بر استفاده محدود از مواد، به صورت معناداری در مجاورت بتن خشن و در معرض سطحی با رنگ گرم و تمیز از چوب و سیمان سفید است. مطلب ویلایی معلق در لواسان تهران اطلاعات بیشتری را در رابطه با این بنا در اختیار شما قرار می دهد. 

10 ویلای مدرن در ایران با معماری خارق العاده! پروژه های برجسته

۵. ویلای مدرن شماره ۵۹۹ در سواحل مازندران

ویلای شماره ۵۹۹ در زمینی با مساحت ۶۲۳ مترمربع در شهر ساحلی خانه دریا (بین محمودآباد و سرخ رود) در استان مازندران واقع شده است. معماران این پروژه نیما میرزا محمدی و امین فردوسی برای طراحی ویلا مدرن درگیر محدودیت هایی شهرداری در آن منطقه بودند. شرایط اقلیمی و تعریف جدیدی از بام شیروانی، تامین نور کافی به داخل ساختمان با توجه به شمالی-جنوبی بودن بنا، و همچنین تامین منظره قابل قبول به نظر گرفتن محدودیت هایی که قبلا اشاره شد، همگی چالش هایی بودند که ایده اولیه را تحت تاثیر قرار می داد. جزییات معماری مدرن ویلای شماره ۵۹۹ در سواحل مازندران را در آکا ایران بخواهید. 

 ویلا مدرن در ایران

۶.ویلای مدرن درویش آباد در مازندران 

ویلای درویش آباد توسط پویا خزائلی پارسا در شهر درویش آباد مازندران و با همکاری پیمان خضری که مهندسی سازه پروژه را بر عهده داشت، در فضایی به مساحت ۲۴۰ مترمربع در سال ۱۳۸۹ طراحی و اجرا شده است.  بسیاری از منتقدان این ویلا را گفت و گوی میان معماری ایرانی و معماری مدرن می دانند و خزائلی پارسا در مورد این پروژه می گوید: "من این خانه را برای همسرم (نسترن شهبازی ،کارفرمای پروژه) طراحی کردم او یک نقاش است و نه یک معمار و این فرصت خوبی بود تا من به کشف ایده های نوین فضایی بپردازم. فیلم کوتاهی در رابطه با گوشه و کنار این بنا در مطلب ویلای درویش آباد، خانه ای برای حضور برای شما آماده شده است پیشنهاد می کنم به آن سری بزنید.

 ویلا مدرن

۷. ویلا مدرن کیانی در کرج 

پروژه ویلای مدرن کیانی توسط ماکان رحمانیان و کامران حیرتی در محمد شهر کرج و در فضایی با زیر بنای ۵۰۰ متر مربع در سال ۱۳۸۹ طراحی شده است. فضاهای داخلی این ویلا برای توسعه و بسط چشم انداز طراحی شده است. این ویلا در باغی به مساحت ۴۰۰۰ متر مربع قرار گرفته است. از مساحت کل این ساختمان، ۱۵۰ متر مربع به بالکن های خارجی و فضاهای نیمه سرپوشیده اختصاص دارد و مابقی مربوط به فضاهای داخلی می باشد.معماران این پروژه با حذف هرگونه فاصله مطرح بین خارج و داخل ساختمان، مجموعه ای از حفره ها و پروژه های حجمی را که تعریفی از یک چشم انداز دلپذیراست را خلق کرده اند. مطلب گشت و گذاری در ویلای کیانی در کرج اطلاعات بیشتری از این ویلا در اختیار شما قرار می دهد. 

 طراحی ویلاهای مدرن

۸.ویلای مدرن مسعودی در شیراز

معماری متفاوت ویلای مسعودی در شیراز، در زمینی به مساحت ۳۷۴۰ متر مربع در منطقه ییلاق نشین شهر شیراز که نسبت به سایر مناطق این شهر از آب و هوای مساعدتری برخوردار است به دستمهندس نوید مسعودی طراحی و اجرا شده است. در سایت پروژه ویلای مسعودی، سیالیت فضایی طرح منجر به پیوستگی و تداوم بصری فضای سبز از دید ناظر شده که فضایی یکپارچه و آرام برای بیننده به وجود آورده است؛ این امر کانسپت اصلی طراحی را تشکیل داد.در راستای این اهداف و به منظور خلق فضاهایی با این کیفیت بصری و داشتن جانماهای مورد نیاز، ساختمان ویلا در منتهاالیه زمین در نظر گرفته شد. 

طراحی ویلا مدرن در ایران

۹. ویلای مدرن گودال باغچه مهدوی در یزد

گودال باغچه مهدوی، برگرفته از عناصر تاثیرگذار در شکل گیری یک خانه در بافت تاریخی یزد است، تجربه ای از عدم تکرار فرم های تاریخی، تغییرات فصول و دیگر تغییرات طبیعی در کالبد معماری، و با در نظرگرفتن مسائل اجتماعی و اقلیمی که پدرام جعفر بیگی ماهرانه آن را طراحی کرده است.در ابتدای این پروژه، فضاهای باز و فضاهای بیرونی طراحی شد و سپس، فضاهای بسته بر اساس دیاگرام ها و ارتباطات شکل گرفت، همان طور که شاید معماری تاریخی یزد نیز در جهت طراحی فضای باز حرکت کرده و در ادامه طراحی فضاهای بسته بر اساس آن، شکل گرفته است. الگوی شهری نوین، نماهای جنوبی را تبدیل به دیواره ای از ابتدا تا انتهای کوچه، با فرم ها و شکل های متفاوت کرده است، اما در این ویلا مدرن، تعریف ورودی جبهه جنوبی با عقب نشینی و ایجاد یک گشایش در شریان شهری، باعث شد خانه قسمتی از زمین خود را با شهر تقسیم کند، اگرچه که نمی توان موقعیت و قرارگیری زمین را در امکان ایجاد این پتانسیل انکار کرد. مطلب گودال باغچه مهدوی ویلا ی مدرن در بافت تاریخی یزد! شما را جزییات این بنا بیشتر آشنا می کند. 

علیرضا تغابنی

۱۰. ویلایی مدرن برای یک دوست در لواسان تهران

از زبان معمار: پیشنهاد ساخت این خانه را ما به دوستمان دادیم. توقع زیادی نداشت،یک ویلای معمولی می خواست با امنیت زیاد. سایت رو به جنوب شرقی داشت،منظره ای کم نظیر و آفتاب گیر روبروی مان بود. به دو قوطی کبریت فکر میکردیم که منظره را قاب کند. می خواستند فضای باز روی جعبه اول، فضای جشن هایشان باشد،پس اتاق خواب ها را در جعبه پایین،آشپزخانه و نشیمن را در جعبه بالایی در نظر گرفتیم، تا حیاط بالایی در ارتباط با فضای جمعی ساختمان باشد. پوسته شیبدار روی سقف نهایی را،به خاطر زمستان های پربرف قرار دادیم و برای امنیت و جلوگیری از سرما،لته های چوبی به لبه تراس اضافه شدند. جزییات بیشتر این ویلا مدرن را می توانید در مطلب ویلایی برای یک دوست در لواسان تهران بخوانید.

اگر در فضایی با دکوراسیون خلاقانه کار و زندگی می کنید و یا فضایی این چنینی را می شناسید،که پر از نشانه های شخصی شماست، تورهای آکا ایران مشتاق است از شما و محل کار و زندگی تان عکاسی کند و آن را به مخاطبان آکا ایران نشان دهد. اگر علاقه دارید که عکس های خلاقانه بیشتری از خانه های ایرانی برای ایده گرفتن ببینید خانه یا محل کار خود را با ما به اشتراک بگذارید!

گردآوری شده در تحریریه آکا ایران

تبلیغات
مبلمانی متفاوت داشته باشید
اتاق خوابی متفاوت برای فرزند شما!
<>
.

منبع : chidaneh.com