آکاایران: آپارتمان نوساز طرشت با نمای آجری خاطره انگیز!

پروژه های برجسته: اصولا نوسازی آپارتمان های مسکونی در محله هایی که تخریب و نوسازی به تازگی رونق گرفته است، باید بسیار هدفمند صورت گیرد چرا که این آپارتمان ها می تواند الگویی مناسب و ایده آل برای ساخت و ساز های آینده محسوب شود. آپارتمان شماره ۱۵ به معماری سمانه مظفر از آتلیه معماری برزه در محله طرشت یکی از همین بازسازی های منحصر به فرد و هدفمند در تهران می باشد که هم اکنون در حال ساخت است. امروز در آکا ایران می خواهیم سری به گوشه و کنار آن بزنیم با ما همراه باشید. 

مشخصات عمومی پروژه طراحی آپارتمان شماره ۱۵

  • نام پروژه: آپارتمان شماره ۱۵
  • موقعیت: طرشت، تهران، ایران
  • دفتر معماری:  آتلیه برزه
  • معمار: سمانه مظفر

 معماری

  • کارفرما: داریوش خوشخو
  • وضعیت: در حال ساخت
  • مساحت: ۱۵۰۰ مترمربع
  • تاریخ: ۱۳۹۳


 بازسازی

موضوع پروژه، تخریب و نوسازی بود؛ قرار بود یک خانه دو طبقه در منطقه طرشت تخریب و به جای آن، یک آپارتمان نوساز ۵ طبقه ساخته شده، واحدهایش فروخته یا اجاره داده شود. ابعاد زمین حدود ۱۱ در ۳۰ متر، معادل ۳۳۰ مترمربع و طبق عرف، ۶۰ درصد به اضافه ۲ متر شمالی زمین، قابل ساخت بود و از سمت جنوب و غرب، امکان ارتباط مستقیم و از سمت شمال، امکان ارتباط غیرمستقیم با خارج از محدوده زمین وجود داشت. تخریب و نوسازی در محله رونق گرفته بود و این آپارتمان می توانست الگویی برای ساخت های آینده باشد.

آپارتمان مسکونی

نظام دو واحدی طبقات به ترکیب دو واحد حدودا ۱۰۰ متری در هر طبقه انجامید که متراژ نسبتا مناسبی است. واحدها به صورت شمالی جنوبی سازماندهی و هر واحد در دو تیپ طراحی شد: مجموعا چهار تیپ پلان متفاوت. تیپ پلان ها در طبقات مختلف تغییر می کند، به این ترتیب که بخش های تاسیساتی واحدها، مثل سرویس بهداشتی و حمام، که جابجایی شان در طبقات، دشواری های اجرایی در پی خواهد داشت، ثابت مانده و با ایجاد تغییراتی در سایر فضاها، تیپ های متفاوتی به دست می آید که علاوه بر تنوع بخشیدن به فضاهای داخلی، نمای آپارتمان را هم تحت تاثیر می گذارد و نمود این تغییرات در نمای بیرونی، غنای بیشتری به آن می بخشد.

علی رغم متراژ کم واحدها، متناسب با هر کارکرد، فضایی در نظر گرفته شده است که البته، این رویکرد پاسخ گویی به کارکردهای پیش بینی نشده را با توجه به رعایت تناسبات بینابینی، غیرممکن نمی کند.

مصالح در نظر گرفته شده برای نما، آجر است: خاطره انگیز، ملموس و باشخصیت. تابش نور غرب بر سطح نمای اصلی، جلوه بصری آجر را تقویت می کند، اما برای کنترل نور غرب، کرکره های چوبی متحرک بر روی سطح نما طراحی شده است. سایه منقطع کرکره های چوبی بر دیوار آجری تراس یا کف چوبی فضای نشیمن، موقع غروب آفتاب، احتمالا برانگیزاننده خواهد بود.

 پروژه های برجسته

اگر مشغول ساخت خانه، بازسازی فضایی این چنینی یا تغییر دکوراسیون فروشگاه و یا فضای اداری هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن آکا ایران مراجعه کنید. در آنجا می توانید تصاویر مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید. مناسب ترین افراد را با توجه به بودجه و نیاز هایتان در اهالی فن آکا ایران بیابید.

تبلیغات
نگاه حرفه ای به دکوراسیون داخلی!
خانه ای دلپذیر با مبلمانی متفاوت
<>
.

منبع : chidaneh.com