آکاایران: خانه ما، گلستانه: ویلای مینیمال زوج معمار در چالوس

پروژه های برجسته: "در گلستانه چه بوی علفی می آید!" وعجب خاطره ی خوبی است این زیستن ما... "من در این آبادی پی چیزی می گشتم"... پی نوری... رنگی... دست آخر دیدم... تو که باشی همه ی شهر من این آبادی است... تو که باشی چه نیاز است به حرف... باغ پر از عطر نفس های من و توست... که امروز این چنین سر سبزم ! چون تو هستی و گلستانه شد آن خانه ی ما... در گلستانه عجب بوی علفی می آید!
خانه ی ما، گلستانه روایت بنایی است دوست داشتنی از دفتر معماران رویداد که توسط یک زوج معمار برای فراغت روزهای پس از مشغله های کاریشان ساخته شده است با آکا ایران همراه باشید تا به گلستان این دو معمار عزیز سری بزنیم.

مشخصات عمومی پروژه خانه ما، گلستانه

 • نام پروژه: خانه ما، گلستانه
 • موقعیت: روستای زوات غرب، چالوس، ایران
 • شرکت مشاوره: معماران رویداد 
 • معمار مسئول: مصطفی امیدبخش، زهرا آرمند
 • تاریخ: ۱۳۹۴
 • نوع پروژه: مسکونی, طراحی داخلی

 سبک مینیمال

 • مساحت زمین: ۳۰۰ مترمربع
 • مساحت ساخته شده: ۱۳۵ مترمربع
 • مدیر اجرایی: معماران رویداد
 • تیم اجرایی پروژه: محمود آرمند
 • مدل سازی و گرافیک: مهسا شیخ اکبری
 • عکاس: آرش عاشوری نیا
 • جوایز: رتبه اول مشترک پانزدهمین جایزه معمار در بخش مسکونی تک واحدی ۱۳۹۴
  رتبه اول هشتمین دوره مسابقه معماری داخلی در بخش ساختمان های مسکونی ۱۳۹۴
  فینالیست مسابقه معماری خاورمیانه در بخش مسکونی ۲۰۱۵
  فینالیست مسابقه معماری آسیا در بخش مسکونی ۲۰۱۵

 زهرا آرمند
 رتبه اول هشتمین دوره مسابقه معماری داخلی
معماران رویداد ...

از زبان معمار: ما یک زوج معمار هستیم. در شهر بزرگ و شلوغی مثل تهران، کار ما طراحی و نظارت پروژه های ساختمانی است؛ کاری دلچسب اما تمام وقت و سنگین.  همیشه دلمان می خواست فضایی برای خودمان بسازیم تا بتوانیم آخر هفته هایمان را به دور از مشغله های کاری و فکری در آن سپری کنیم و یا بعد از تحویل هر پروژه، قدری در آن بیاساییم.

 رتبه اول مشترک پانزدهمین جایزه معمار در بخش مسکونی

جایی برای بازسازی افکارمان، قوایمان و مکانی برای عاشقی کردن و با هم زیستن. جایی با مختصات متفاوت از فضای آتلیه و یا حتی آپارتمان مان. اما مثل خودمان و معماری مان ساده و منطقی. فضایی آشنا، فضایی صمیمی، فضایی راحت، فضایی سپید.

 دکوراسیون مینیمال

"در گلستانه"، شعر شاعر معاصر دوست داشتنی مان، حس این فضای در ذهنمان را خوب توصیف می کند و شد اسم خانه مان.

دشت هایی چه فراخ!
کوه هایی چه بلند!
در گلستانه چه بوی علفی می آمد!

نکته ای از آکا ایران: اگر به تصویر دقت کنید به خوبی در می یابید که این دو معمار عزیز به سادگی با استفاده از یک تایپوگرافی بی نظیر بر روی دیوار توانسته اند احساس درونی و تعلق خاطرشان نسبت به یک شعر را در فضای زندگی خودشان مهمان کنند و از بیش از بیش از آن لذت ببرند.

 دکوراسیون داخلی

راه حل ساده لوکوربوزیه؛ خانه دوطبقه استانداردشده، ساخته شده از دو اسلب بتنی که با شش ستون نازک نگه داشته شده و یک پلکان ساده، خانه دومینو، روح همیشه حاضر در معماری معاصر مشارکتی، به ایده کلی گلستانه تبدیل شد. 

خانه ما،گلستانه

ترکیب "در گلستانه" سهراب ‫ـ تصور ما از فضا ـ و "دومینوی" لوکوربوزیه ـ الگوی مسکن ساده، سریع، مقرون به صرفه و البته بالقوه مینیمال ـ شد مامن روزهای آرامش ما. خانه ای که برآیند طرح های مختلف خودمان و تمام دوست های معمارمان بر روی شش ستون لوکوربوزیه است. گلستانه را در بخش شمالی زمین و پشت به خیابان قرار دادیم؛ خانه ای رو به باغ، تا به این ترتیب، حیاط یا باغ کوچک پرتقالمان، خلوتمان هم باشد. 

نکته ای از آکا ایران: همیشه نیاز نیست فضای داخلی خود را با مملو از رنگ های متنوع کنید گاهی با یک ایده ی هوشمندانه می توانید نشیمن خنثی خود را در بخشی تقریبا پنجره قرار دهید و از ترکیب رنگی محوطه ی بیرونی برای سرزنده کردن فضای درونی خود استفاده کنید.

از سویی دیگر، باورمان این است که یک فضا با مختصات خنثی خود، باید زمینه ای آرام باشد برای وقوع رویداد فضا. پس بیان هنری مینیمال را متناسب با سادگی فریم دومینوی لوکوبوزیه برای فضاهای داخلی انتخاب کردیم. واکنشی دربرابر معماری بحران زده امروزمان.

 رتبه اول هشتمین دوره مسابقه معماری داخلی
معماران رویداد ...

به این ترتیب برای تقویت حس مکان فضا، خلوص، سادگی و خوانایی تقویت شد. کمینه گرایی، وضوح در طراحی پلان، سیالیت فضایی، انعطاف پذیری عملکردی و پیوستگی و تداوم بصری، فاقد هرگونه بیان پیچیده، معماری داخلی ای یکپارچه اما خیال انگیز به وجود آورد. آنقدر که احساس تعلق به فضا و خاطره انگیزی گلستانه برای خودمان و تمام دوستان و آشنایان معمار و هنرمندمان عجیب و بسیار بالا است.

اگر فضای زندگی شما این چنین خلاقانه است و یا فضایی با سبک و سیاق خلاقانه را می شناسید، تورهای آکا ایران مشتاق است از شما و فضای زندگی تان عکاسی کند و آن را به مخاطبان آکا ایران نشان دهد. پس فضای زندگی خود را با ما به اشتراک بگذارید!

با معماری های بی نظیر خانه های ایرانی بیشتر آشنا شوید:
بازسازی خانه شصت ساله الفت در تهران که دل شما را می برد!
ایل خانه همنشینی مدرن خانواده ایرانی
مهمانسرای پدری، معماری امروزی با هویت ایرانی
ویلای درخت سیب خانه باغی ایرانی در دل دماوند!
خانه سفید خانواده ماهشهری درشهرک آفتابی آتلانتیک
ویلای افشاریه کرج، الهام از باغ ایرانی
بازسازی خانه دکتر دربهشتی با معماری اصیل ایرانی!
آپارتمان دلباز برای فرهنگ ایرانی در ساختمان صبای تهران!

منبع مطلب: وب سایت معماری معاصر ایرانی | گردآوری و باز نویسی تحریریه آکا ایران

تبلیغات
هنری ماندگار از جنس چوب
دکوراسیونی دلپذیر داشته باشید
<>
.

منبع : chidaneh.com