آکاایران: طراحی مقرون به صرفه آشپزخانه منحصر به فرد شیرین!

تورهای آکا ایران: مکان ها هم مانند آدم ها هرکدام بخت خودشان را داشته و سرنوشتی دارند. بعضی ها تا ابد مغازه باقی می مانند و بعضی ها می شوند یک خانه کوچک و نقلی یا یک دفتر کار رسمی و خشک یا شاید خانه ای بزرگ یا گاهی زمین بازی برای بچه ها. اما این بار سراغ بخت خوش یک پارکینگ رفته ایم که از حال و روز خوبش در این روزها برای مان می گوید. از وقتی به یک آموزشگاه آشپزی تبدیل شده و حالا نونوار و آراسته است، کلی آدم برای دیدنش می آیند و کلی بوی خوب و تجربه های خوب و صدای خنده به خودش می بیند.

آکاایران: طراحی مقرون به صرفه آشپزخانه منحصر به فرد شیرین!

شیرین طحانان، یک سرآشپز ۳۰ ساله است که یک فضای ۵۳ متری را منحصراً برای کارگاه های آموزشی اش طراحی کرده است. در ورودی که باز می شود، نگاهم می افتد به نردبانی که دیگر جانی برای بالا رفتن آدم ها از خود ندارد و حالا یک گوشه ایستاده و گلدان های سبز را بغل گرفته است. خانم جوان خوشامد می گوید. وارد می شوم. کارگاه آشپزی شیرین بوی لیمو می داد. تر و تازه و سرحال بود و جان می داد برای تخیه یک گزارشی از جنس آشپزی و طراحی داخلی با آکا ایران در این مطلب شیرین همراه باشید.

 دکوراسیون داخلی

اینجا یک پارکینگ بود. البته قبل از آمدن ما تغییر کاربری اش را گرفته بودند. من مدت ها بود که کار آموزش آشپزی را در خانه و بعدتر در یک مکان اجاره ای کوچک انجام می دادم اما ایده آلم این بود که یک فضای داخلی منحصراً برای این کار داشته باشم؛ فضایی که هنرجوها در آن احساس آرامش کرده و یک آشپزی واقعی را در آن تجربه کنند. سعی کردم تا می توانم در هزینه ها صرفه جویی کنم و طراحی هایی مقرون به صرفه انجام دهم و تا می توانم مانند ساختن یک خانه واقعی از همه چیز خوب و به قاعده استفاده کنم.  

 دکوراسیون

درِ اصلی پارکینگ را برداشتم و آنجا دیوار کشیدم و روی آن پنجره نصب کردم تا از نور آفتاب استفاده کنیم و در ورودی را جایی کنار در اصلی ساختمان قرار دادم. این فضا هیچ نداشت و از صفر باید کارهای تاسیسات آن انجام می شد. یک بار حین کار لوله کشی هم دیوارها همراهی نکردند و خرابی به بار آوردند اما بالاخره کاری که باید انجام می شد، شد! نورپردازی سقف را توسط یک گروه حرفه ای انجام دادم و برای سقف کاذب هم نمونه ای ارزان قیمت از یک کارخانه در تبریز را سفارش دادم که طرحی شبیه تخته چوب های خانه های شمالی داشت.

 تغییر دکوراسیون

دیوارها آجرنما شده اند. آجرها را از سایت یک کارخانه اصفهانی سفارش دادم و آنها برایم فرستادند. می خواستم توی کارگاه، فضای گرم خانه را دربیاورم. اصلا اصل را گذاشته بودم روی اینکه اینجا خانه ای باشد با امکانات یک آموزشگاه؛ خانه ای ایرانی با خشت های گرم. بخشی از کاغذ کردن دیوارها را خودم انجام دادم. برای پرده هم اصلا دلم نمی خواست بروم سراغ پرده های فاخر بازاری. یک روتختی داشتم که آن را اندازه کردم و با اضافه کردن یکی، دو تکه در بالا و پایین، آن را اندازه پنجره ها درآوردم.

 تجهیزات آشپزخانه

دو میز اصلی در وسط کارگاه کار گذاشته ام که از صفحه دوبل ام دی اف تشکیل شده است و بعد از مشخص شدن کاربرد هرکدام، کاشی ها با چسب ثابت و در نهایت بندکشی و ضد آب شده اند. یکی از میزها، میز طبخ و پز و شست وشوست و دیگری میز کار مسطح که بتوان تخته ها و ابزار کار را روی آن قرار داد و کارهای تئوری یا آماده سازی اولیه را روی آن انجام داد.

 بازسازی فضای داخلی

من کلی یادش بخیر ها از کودکی ام دارم. خاطرات خوش کودکی که هر بار و هر روز از جلوی چشمانم می گذرد و تلاش کردم تا بخشی از آنها را در کارگاه همراهم داشته باشم. وقتی قرار بود خانه قدیمی پدربزرگم را بفروشند و سمساری بیاید همه چیز را یک جا ببرد، بزرگ ترها اجازه دادند تا سری به آنجا بزنم و چیزهایی که می خواهم بردارم؛ چمدان چرمی کوچک، انواع ملاقه ها، کفگیرها، قاشق و چنگال ها و چند ظرف کوچک مسی.

 بازسازی آشپزخانه

و حالا هم یکی از همان کفگیرهای قدیمی نماد اصلی آموزشگاه است؛ کفگیری که یادگار مادربزرگم است و تبدیل شده به لوگوی آموزشگاه. کفگیر را قاب کرده ام و برای زمینه کار هم از کاغذدیواری سبز استفاده کرده ام تا هماهنگی بیشتری با دیوارها داشته باشد. دور قاب ها هم با رنگ های آکریلیک رنگ شده اند تا جلوه بیشتری پیدا کنند.

 بازسازی

تا آن جایی که می شد سعی کردم چیزی را دور نریزم. این جعبه های میوه جلوه خیلی خوبی روی کاشی های سبز داشتند. فاقد این که بخواهم هزینه اضافی برای لوازم دکوری این دیوار بدهم دو تا قاب تزیینی خوشگل درست کردم.

آشپزخانه

چون در آموزشگاه دوره قنادی و کیک پزی هم داریم به پایه های کیک نیاز داشتم. توی بازار پر است از انواع و اقسام پایه های شیشه ای و بلور چینی و ترکی. اما می خواستم این بخش از کار هم ویژه از آب دربیاید؛ برای همین سری به کارگاه خراطی آقای خاموشی در خیابان جیحون زدم و سفارش پایه های کیک گرد و مربعی را به ایشان دادم و خیلی هم کار خوب و منحصربه فردی شد.

برای روشنایی آشپزخانه با یک گروه حرفه ای مشورت کردم و از چراغ های SMD که مصرف برق کم و طول عمر بالایی دارند استفاده کردم. نورپردازی آشپزخانه حس خوبی را به فضا منتقل می کند. 

خرج کلی احیای دوباره این پارکینگ به آموزشگاه حدود ۷۰ میلیون تومان شد. هرچند هنوز هم معتقدم چون این اولین تجربه ام برای ساخت از صفر بود، خیلی بیشتر از این می توانستم صرفه جویی کنم.

مطالب پیشنهادی: 
آپارتمان مسکونی حیات الهیه در تهران با طراحی هرمی
گنجینه ای از عتیقه ها در دکوراسیون خانه یک مستند ساز!
خانه مینیمال بهاره افشاری در خیابان ظفر تهران
رازهای تغییر دکور کم هزینه در خانه کاشانک تهران
دکوراسیون منزل صبا و رامین، تلفیقی از چوب و نور
ترفند های دکوراسیون خانه با مبلمان چوبی

تورهای آکا ایران مشتاق است از شما و محل خلاقانه کار و زندگی تان عکاسی کند و آن را به مخاطبان آکا ایران نشان دهد. اگر علاقه دارید که عکس های خلاقانه بیشتری از خانه های ایرانی برای ایده گرفتن ببینید خانه یا محل کار خود را با ما به اشتراک بگذارید!

منبع مجله منزل | گردآوری در تحریریه آکا ایران

تبلیغات
مبلمانی متفاوت داشته باشید
دانستن حق شماست
<>
.

منبع : chidaneh.com