آکاایران: طراحی بام سبز در ساختمان های نوساز و قدیمی

طراحی محوطه: در خانه های کوچک آپارتمانی امروزی مان دیگر خبری از حیاط های با صفا و بزرگ قدیمی نیست. فضای شهر پر شده از اتومبیل و شلوغی ساخت و ساز های پی در پی! حتی شاید برای بعضی از ما با وجود مشغله های زندگی، دیدن هر روزه فضای سبز، درختان و گیاهان تازه و سر سبز تبدیل به حسرتی دائمی شده است. اما این روزها طراحان و معماران ساختمان، راه حل هایی برای این موضوع پیدا کرده اند. یکی از این راه حل های کارآمد و مفید، ساخت بام های سبز است. حالا که دیگر فرصت این را نداریم که سراغ فضاهای سبز بر روی زمین برویم، چه خوب است که در بلندترین نقطه از ساختمان در نزدیکی خودمان آن را در اختیار داشته باشیم. همراه با آکا ایران در این مطلب خواهید دید که برای داشتن بام سبز باید به چه نکاتی توجه کنید.

 پشت بام منزل
کیش مهر آریا( زینکو)

قبلا در مطلب بام سبز، تاجی زنده بر سر ساختمان های شهری! با شما از مزایای وجود بام سبز در ساختمان ها صحبت کردیم. در اینجا هم به صورت تیتر وار با هم آنها را مرور می کنیم:

  • نیاز کمتر به انرژی.
  • کاهش گازهای گلخانه ای.
  • کاهش اثر جزیره حرارتی شهری.
  • مدیریت بهتر آب های ناشی از بارش.
  • بهبود کیفیت آب.
  • افزوده شدن زیستگاهی برای موجودات زنده.
  • بهبود ارزش و جذابیت بصری ساختمان.
  • بهبود کیفیت زندگی.

 پشت بام
 پشت بام منزل
کیش مهر آریا( زینکو)

قبلا با شما از ۱۰ ایده جذاب برای طراحی بام سبز صحبت کرده ایم و همه ما خوب می دانیم که می توان با کمی خلاقیت فضاهای جذاب و رویایی در این بخش از ساختمان به وجود آورد و لحظات لذت بخشی را در آن سپری کرد. اما برای داشتن چنین فضایی لازم است که به چه نکات اجرایی فکر بکنیم؟! به صورت ساده و خلاصه با هم این نکات را بررسی خواهیم کرد.

ساختمان باید تحمل بار ناشی از وجود بام سبز را داشته باشد

اگر ساختمان شما هنوز ساخته نشده و در حال طراحی است، کار شما راحت تر خواهد بود و فقط کافی است خواسته خود را برای داشتن بام سبز در ساختمان با معمار و طراح سازه مورد نظرتان در میان بگذارید تا آنها به فکر تمهیدات لازم در این زمینه باشند.

 عایق بندی
 طراحی محوطه
پارس چوب فدک

اما در صورتیکه کار اجرای ساختمان شما تمام شده و حالا قصد دارید بام سبز را به آن اضافه کنید. بهتر است قبل از هرچیزی با یک کارشناس سازه در این باره صحبت کنید و از او بخواهید که با بررسی وضعیت ساختمان به شما بگوید که آیا می توانید بار ناشی از اجرای بام سبز را به ساختمان تان اضافه کنید یا نه؟! بنابراین قبل از انجام هر گونه عملیات اجرایی باید اقداماتی در جهت مقاوم سازی سازه ساختمان انجام شود تا بام ظرفیت حداکثر بار حاصل از اجرای بام سبز را دارا باشند. و در مرحله بعد کار را به یک کارشناس طراحی محوطه و فضای سبز بسپارید.

 طراحی فضای سبز پشت بام
 پشت بام منزل
کیش مهر آریا( زینکو)

عایق بندی رطوبتی مناسب برای اجرای بام سبز

همه ما خوب میدانیم که محیط هایی که در آن گیاهان کاشته و پرورش داده می شوند به دلیل آبیاری منظم آنها، همیشه مرطوب خواهند بود. عایق بندی پشت بامی که قرار است در آن بام سبز اجرا شود قطعا با عایق بندی پشت بام های معمول متفاوت است. در غیر این صورت رطوبت این فضا به داخل ساختمان نفوذ کرده و موجب خرابی آن می شود. در این باره نیز برای ساختمان های اجرا نشده مشکلی موجود نیست و می توان در روند طراحی این نکته را نیز گنجاند.

 طراحی بام سبز
 بام سبز
فضای سبز ارم تهران

در مورد ساختمان های دیگر اما باز هم باید به سراغ کارشناسان این حوزه بروید و از روش های عایق بندی برای بام سبز آگاه شوید. البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی عایق های بسیار پیشرفته با عمر طولانی ساخته شده است که از نفوذ هر گونه رطوبت به داخل ساختمان جلوگیری می کند، حتی قطعات پیش ساخته گیاهی تولید شده اند که از قبل در پایین ترین سطح آن لایه عایق رطوبتی وجود دارد و روند اجرای کار را راحت تر و سریعتر می کند. چمن های پیش ساخته از این دسته هستد و البته این گیاهان مصنوعی نیستند و کاملا طبیعی اند. 

بام
 پشت بام منزل
کیش مهر آریا( زینکو)

مسیرهای تاسیساتی برای دفع آب ناشی از آبیاری گیاهان در بام سبز

همانطور که گفتیم برای طراحی بام سبز باید به فکر میزان آبی که بر روی بام ساختمان در هنگام آبیاری آن روان می کنیم باشیم. درست است که مقداری از این آب توسط گیاهان جذب و تغذیه می شود ولی به هر حال بخش از آن نیز بر روی سطح بام خواهد ماند. بنابراین پیش بینی مسیر حرکت آب و کنترل آن موجب خواهد شد تا بتوانیم از خرابی ساختمان پیش گیری کنیم. برای این کار نیز متخصصان تاسیسات ساختمانی می توانند شما را به بهترین شکل همراهی کنند.

 پشت بام منزل
کیش مهر آریا( زینکو)

مهم نیست ساختمان شما مدرن و نو ساز است یا قدیمی و چند سال ساخت، با رعایت نکات فنی و همچنین با پیشرفت تکنولوژی و تولید انواع خاک های تخصصی با وزن کم و انواع عایق ها ،هر بامی را می توان سبز کرد. طراحی بام سبز در هر منطقه بستگی به شرایط اقلیمی و شرایط خود بام دارد و رعایت نکات فنی در اجرای طرح بسیار مهم است.

متخصصان در بخش شرکت های طراحی محوطه و فضای سبز و بخش طراحی بام سبز که در قسمت اهالی فن آکا ایران هستند، خدمات اجرای بام سبز را به شما ارائه خواهند داد.

مطالب بیشتر: ۱۰ سنگ فرش پرطرفدار باغ و حیاط
گودال باغچه های مدرن، فضایی دنج در حیاط منزل ایرانی
۱۱ دیوار سبز جذاب در منزل و دفتر کار شما
۱۰ دیوار و نرده متفاوت برای حفاظ حیاط و باغچه

نویسنده: لاله داورپناه | تحریریه آکا ایران

تبلیغات
مبلمانی متفاوت داشته باشید
نگاه حرفه ای به دکوراسیون داخلی!
<>
.

منبع : chidaneh.com