آکاایران: در جست و جوی حیاط از یاد رفته در تهران!

پروژه های برجسته: دلم خانه ای می خواهد با پنجره هایی رو به بهشت! عجب صفایی کنیم من و تو آنجا! آنجا که قامت درختانش دیوار های سرد سیمان خورده را می پوشاند برای دل گرمی چند روزه ی زندگی ما! همان جا که حوضی است و شمعدانی های پرورش یافته ی دست تو! راستی گفته بودم دستانت هم مثل حضورت زندگی می بخشند به خیال سرد این خاک باران خورده! وای گفتم باران ؟؟؟ باران باشد و تو باشی و شعمدانی و حوض! دیگر جایی برای بهشت نخواهیم داشت! بیا با آکا ایران برویم به جست و جوی آن حیاط از یاد رفته!

مشخصات عمومی پروژه در جستجوی حیاط از یاد رفته 

  • دفتر معماری: معماران مدام 
  • معماران: ساناز قائم مقامی، مجتبی محمدظاهری
  • موقعیت: تهران، ایران
  • تاریخ: ۱۳۹۴

 حیاط ایرانی

  • مساحت: ۱۲ مترمربع
  • وضعیت: ساخته شده
  • کارفرما: آقای کاردان پور
  • مجری: سازه صدر
  • عکس: علیرضا بهپور
  • جوایز: تقدیر شده ی گروه مسکونی در هشتمین جایزه ی معماری داخلی ایران

 حوض

فرهنگ لغات، کتاب واژه های فراموش شده است و جوامع فراموشکار، هر روز لغات بیشتری را به فراموش خانه کتاب لغات می سپارند. کلان شهرها خود بانیان بی رحم این فراموشکاری اند که کلمات خوش آهنگ را در هیاهوی روزانه سال هایشان ناپدید می کنند، کلماتی مانند باغ، کوچه باغ، خانه و حیاط. و ما که ساکنان ناگزیر کلان شهرهاییم، کلمات گمشده را در حسرت های روزانه مان به یاد می آوریم.

مطلب بیشتر:طراحی حیاط منزل به سبک خانه های سنتی ایرانی

    

بازسازی حیاط خلوت

در جستجوی حیاط از یاد رفته تلاشی امیدوارانه برای یادآوری حیاط هایی است که در میان ۶۰ درصد به علاوه دو، رمپ های پارکینگ و توده های خاکستری ساختمان ها به فراموشی سپرده می شوند. در جستجوی حیاط از یاد رفته می کوشد تا بام ها، تراس ها و فضاهای نورگیر را به عنوان خاطره ای رویایی از حیاط باز تولید کند. در جستجوی حیاط از یاد رفته با پذیرفتن محدودیت کلان شهرها و با در نظر گرفتن اصول معماری و شهرسازی پایدار، وضع اسفبار محیط زیست را در کلانشهری چون تهران بهبود می بخشد.

مطلب بیشتر:گودال باغچه های مدرن، فضایی دنج در حیاط منزل ایرانی

 

باغ های از یاد رفته، طهران را در باغ بام ها احیا می کند و در نهایت، کلان شهری پدید می آورد که عکس های هوایی اش پر از لکه های سرسبز است؛ درخت های بلند با سایه های امن و کودکانی که در بام ها سرگرم بازی اند و خانواده هایی که وقت های کوچک فراغت را در فضاهای سرسبز خوش می گذرانند. با تحقق این رویا، دیگر نه از جزایر گرمایی خبری هست و نه از بحران های محیط زیستی و نه از کودکانی که با خلاء خاطره حیاط، بزرگ می شوند.

مطلب بیشتر:ایده هایی برای طراحی پاسیو به سبک ایرانی

 پروژه های برجسته

به ما بگویید: آیا قسمتی از خانه شما هم به سبک ایرانی طراحی شده است؟! لطفا عکس آن را در بخش مشاوره دکوراسیون با ما به اشتراک بگذارید. همچنین شما می توانید سوالات خود درباره، معماری داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی منزل و ویلای خود را در قسمت مشاوره دکوراسیون آکا ایران با اهالی فن و کارشناسان در میان بگذارید. 

مطالب بیشتر:طاقچه های ایرانی، نیاکان شلف های امروزی در دکوراسیون منزل
خودنمایی گره چینی ایرانی در دکوراسیون خانه های امروزی
آوای عشق در خانه هایی با کاشی های فیروزه ای
زیبایی هنر خوشنویسی در طراحی دکوراسیون ایرانی
کدام فرش ایرانی مناسب دکوراسیون منزل شماست؟
هشتی ایرانی را به ورودی خانه های امروزی بیاورید

تبلیغات
خاص و هماهنگ با سلیقه شما!
دکوراسیونی دلپذیر داشته باشید
<>
.

منبع : chidaneh.com