آکاایران: سنگ های تزئینی:۷ سنگ آنتیک در دکوراسیون داخلی

مواد و مصالح: امروزه استفاده از سنگ های آنتیک و دکوراتیو برای طراحی دکوراسیون داخلی جای خود را در میان دکوراسیون های منازل، ادارات، شرکت ها،مجموعه های ورزشی،سالن ها و.... باز کرده است، اما اینکه از چه نوع سنگی هایی می توانیم در فضاهای داخلی خود استفاده کنیم بحثی است که امروز در آکا ایران به آن می پردازیم با ما همراه باشید.

سنگ های تراورتن

تراورتن  سنگ آهکی است که در اثر فعالیت چشمه های آب گرم تشکیل می شود . بطور کلی در طی فرآیند تشکیل ذخایر تراورتن، آبهای گرم از بین طبقات سنگ های کربناتی به ویژه سنگ آهک عبور می کنند و به دلیل اسیدی بودن، کربنات کلسیم موجود در این سنگ ها را حل کرده و به صورت محلول کربناتی و بی کربناتی با خود به سطح زمین منتقل می کنند .ویژگی های این نوع از سنگ: مقاومت قابل قبول، برش و صیقل پذیری ایده آل ، زیبایی ظاهر، وجود تخخل جهت چسبیدن به ملات ، ارزانی نسبت به سایر سنگها . در واقع سنگ های آنتیک برگرفته از ضایعات سنگ های تراورتن می باشند.

موارد مصرف سنگهای تراورتن :

 • استفاده در فضاهای خارجی
 • باغچه های تزئینی
 • در فضاهایی از آشپزخانه همچون اپن

 سنگ تراورتن

سنگ مالون

سنگی است تراشیده و چکش خورده که پس از استخراج به کمک پتک شکل منظمی (به صورت تقریبی  مکعب مستطیل ) یافته و بویژه یک طرف آن شکل صاف به خود میگیرد .سپس در کارگاه  سطح نمای آن را حدودا˝ به صورت چهار گوش(مربع یا مستطیل)  در می آورند.حداقل عرض وارتفاع  سنگ بادبر  به ترتیب ۲۰و۱۵ سانتیمتر است. یکی از عمده ترین کاربردهای مهندسی سنگ لاشه و مالون بویژه در نقاط کوهستانی اجرای قوسهای سنگی است که در پل ها ، درگاه ها و طاق زیرین دالانهای سنگی مورد مصرف قرار میگیرد.

موارد مصرف سنگهای مالون :

 • استفاده در نماسازی محوطه
 • سنگ فرش ها و پله ها
 • جدول سازی ها و دیوار های باربر و غیر باربر

مطلب پیشنهادی:سنگ های جادویی که گل می دهند!

 سنگ آنتیک

سنگ آنتیک

این سنگ از سنگ های طبیعی تراوتن و مالون با هنر دست و فاقد تغییر در رنگ و حالت طبیعی ساخته می شوند، نمای متفاوت و مدرن،تنوع بسیار در رنگ و مدل،قابل تغییر طبق سلیقه،نصب آسان و سریع،قیمت مناسب، مداوم، قابل نصب بر روی گچ و سیمان و حتی سنگ های کهنه و قدیمی، از ویژگی هایی هستند کهاین سنگ هارا از سنگ های معمولی متمایز می کنند. سنگ های آنتیک دو دسته اند، سنگ های آنتیک طبیعی و سنگ های مصنوعی. از مزایای سنگ آنتیک مصنوعی نسبت به همتای طبیعی آن می توان به این دو اشاره کرد:

 •   دوام بیشتر سنگ آنتیک مصنوعی بدلیل مقاومت بیشتر
 •  جلوگیری از ایجاد قارچ و باکتری در فضاهای خالی موجود در سنگ بدلیل تخلل پایینتر نسبت به سنگهای آنتیک طبیعی

موارد مصرف سنگهای آنتیک :

 دکوراسیون منزل

سنگ های کامپوزیت

پنل های کامپوزیت جایگزین مناسب برای سنگ، چوب، و آجر طبیعی می باشند. این پنل های دکوراتیو دارای ظاهری صد در صد طبیعی و قابل شست و شو بوده و نیز عایق کامل رطوبت، صوت و حرارت می باشد، رنگ بندی نا محدود و همچنین عواملی چون سبک بودن، سرعت نصب بالا، ضد حریق بودن و همچنین مانع از رشد کپک ها و قارچ  ها و جانوران در پشت پنل ها از مزایایی هستند که این نوع از سنگ ها را نسبت به سایر سنگ ها متمایز می کند.

موارد مصرف سنگهای کامپوزیت :

 • استفاده در فضاهای دکوراسیون داخلی
 • دیوار شومینه
 • فضاهای مرطوب همچون حمام ها، استخر هاو...

انواع سنگ های دکوراتیو

سنگ قیچی (گیوتین)

این سنگ ها جز سنگهای دکوراتیو و آنتیکی است که از قطعات پروفیل شکل سنگ های تراورتن ، مرمریت و یاترااونیکس با تنوع طرح و رنگ بندی مختلف تولید می شود. پروفیل های سنگی که به صورت مکعب مستطیل است در زیر دستگاهی که لبه تیغ مانند آن بر سطح طولی سنگ ضربه زده ، قطعه را به دو قسمت تقسیم می کند. سطح خارجی صاف بوده که برای نصب روی دیوار توسط چسب سنگ بکار می رود و بخش داخلی آن که حالت طبیعی ، نامنظم و ناصافی دارد ، به عنوان نمای داخلی و خارجی ساختمان کاربرد دارد. سنگ گیوتن از پرکاربردترین متریال هایی است که به دلیل زیبایی ، قیمت مناسب ، امکان قرار گرفتن در کنار مصالح دیگر مانند سنگ های صیقلی ، چوب ( ترمو وود ) ، کاغذ دیواری و غیره ، همچنین کوتاه بودن زمان اجرا ، مورد توجه معماران و مجریان قرار گرفته است قابل نصب بر روی کاشی ، دیوارهای گچی و سیمانی بوسیله چسب سنگ و یا ملات ماسه سیمان.

موارد مصرف سنگهای گیوتینی :

 • استفاده در نماسازی خارجی ساختمان
 • طراحی دکوراسیون داخلی منزل ، دفتر کار ، مغازه ( ویترین اماکن تجاری )
 • نصب بر روی دیوار پشت تلویزیون

سنگ پازل (سنگ منظم)

از جمله سنگ های آنتیکی که به صورت قطعات منظم برش خورده که در شکل ها و طرح های مختلف عرضه می شوند، سنگ های پازلی در انواع مختلف زنجیره ای ، توری قیچی، لب پر موجود است که به راحتی در حین خرید نمونه های مختلف را می تواننید از فروشنده بخواهید.

موارد مصرف سنگهای پازلی :

 • استفاده در کف سازی ها
 • دیوار آشپزخانه
 • فضاهای مشاع همانند قسمت هایی از راهروها و ورودی ها
 • دیوار بالکن و حیاط

مطلب پیشنهادی: ۷ نوع سنگ با زیبایی ماندگار برای کف، دیوار و سطح کانتر حمام شما

توجه داشته باشید که پس از استفاده از هر کدام از سنگ های دکوراتیو بر روی آنها از رزین سنگ (براق کننده سنگ) استفاده کنید. این مایع شفاف که بر پایه ی کوپلیمرهای اکریلیک بوده که محافظ بسیار خوبی برای نمای ساختمان است و قابلیت اجرا بر روی تمام سطوح را دارا می باشد تا از نفوذ آب به داخل ساختمان جلوگیری نماید. رزین ها سطح را ضد آب کرده، وهمچنیین مانع از تغییر رنگ سطح ها می شود، همچنین سطح را از اشعه های خورشیدی محافظت می کند که سبب طول عمر سطح می شود.

مطلب پیشنهادی: چگونه سرامیک و انواع سنگ را برق بیندازیم؟

نحوه اجرا رزین های سنگ

رزین سنگ ها یک محصول آماده به مصرف می باشد که می توان با قلمو و یا به وسیله پیستولت کم فشار بر روی سطح موردنظر اعمال کرد در سطوح عمودی لازم است تا حد جاری شدن پاشیده شود همچنین برای کسب نتیجه بهتر اجرای حداقل دو لایه پشت سرهم لازم می باشد.

یکی از بهترین گزینه هایی که با آن می توانید رنگ و بافت طبیعت را به دکوراسیون منزل خود بیاورید و حس قدم زدن در خانه تان را شیرین و دلچسب کنید، انتخاب سنگ کف مناسب است. اگر فکر می کنید ایده ی خوبی است و می خواهید آن را دنبال کنید از شرکت های سنگ های ساختمانی و دکوراتیو که در اهالی فن آکا ایران حضور دارند، غافل نشوید.

مطالب بیشتر:
دیوار دکوراتیو با سنگ آنتیک در دکوراسیون داخلی حمام!
سنگ های دکوراتیو، تن پوشی از طبیعت برای دیوار
کف پوش های طبیعت دوست در حمام

۱۲آشپزخانه رویایی برای دوست داران سنگ مرمر

گردآوری شده در تحریریه آکا ایران 

تبلیغات
خانه ای دلپذیر با مبلمانی متفاوت
دکوراسیونی دلپذیر داشته باشید
<>
.

منبع : chidaneh.com