فضاهای ایرانی:  خانه های قدیمی را دوست دارم، لطف و صفا، مهر و آرامش در گوشه گوشه اش به چشم می خورد، حس زندگی در همه تار و پودش به چشم می آمد، در بافت کاهگلی دیوارهایش، در قاب پنجره های چوبی اش، در شیشه های رنگی اش، در فرش های دست بافت خوش رنگ و لعابی که در کف خانه پهن بود، روی طاقچه ها، طاقچه های ایرانی که نیاکان شلف های امروزی در دکوراسیون منزل هستند و حتی در کاشی های فیروزه ای رنگ کف حوض.

وآجر صیقلی سر در ایوان بزرگ
می شود بر سر چون صاعقه آوار مرا
وآن کتیبه که بر آن نام کس از سلسله ای
نیست پیدا و خبر می دهد از سلسله کار مرا

اصلا در خانه های قدیمی عشق و ذوق و هنر حکم فرما بود، این را از همان ابتدای ورود به خانه می فهمیدی، از همان ابتدا که در بالای درب چوبی ورودی خانه کاشی فیروزه ای رنگی نصب می شد که روی آن با خطی خوش بیتی از یک شعر به تو خوش آمد می گفت. به راستی که چقدر رنگ فیروزه ای برازنده خانه های ایرانی بوده و هست. همنشینی اش با رنگ کاهگل ها، نمایش زیر آب زلال حوض ها، اصلا انگار یک جور حس خاص زندگی درونش جریان دارد که حسی که در فضا منتشر می شود و به تو هم حسی و حالی تازه برای زندگی می بخشد.

مطلب پیشنهادی آکا ایران: درب چوبی قدیمی دریچه ای دلپذیر به خانه ایرانی

 رنگ فیروزه ای

تو ماهی و من ماهی این برکه ی کاشی
اندوه بزرگی ست زمانی که نباشی

کاشی های فیروزه ای گاه مهمان حوضی می شدند در گوشه یک حیاط با صفا که آبی زلال بر آن روان بود، دور تا دورش پر بود از شمعدانی های دلپذیر، و عکس ماه آسمان نشسته بر دل این کاشی های فیروزه قاب عکسی دلپذیر را پدید می آورند. 

مطلب پیشنهادی آکا ایران: حوض ماهی، میراثی از خانه پدری!

 خانه های قدیمی ایرانی

تا کجا می برد این نقش به دیوار مرا
تا بدانجا که فرو ماند چشم از دیدن و لب نیز ز گفتار مرا
لاجورد افق صبح نشابور و هری است
که در این کاشی کوچک متراکم شده است
می برد جانب فرغانه و فرخار مرا
نقش اسلیمی آن طاقنماهای بلند

گاه هم این کاشی های فیروزه ای می نشستند بر بلندای یک گنبد، گنبدی رفیع که بر تنش نقش های اسلیمی نشسته، استوار و پا برجای، به قول استاد شفیعی کدکنی فرو می ماند چشم از دیدن و لب ز گفتار. 

مطلب پیشنهادی آکا ایران: ۷ مسجد با معماری مسحور کننده!

خانه های قدیمی

کاشی فیروزه ای دریایی است حبس شده در دل دیوار، همان قدر باشکوه، همان قدر آرامش بخش و همان قدر پر ابهت و شاید همه این ها دلیلی باشد برای زینت بخشیدن مکان های عرفانی هم چون مساجد با کاشی های فیروزه ای و لاجوردی.
 

کیمیاکاری و دستان کدامین دستان
گسترانیده شکوهی به موازات ابد
روی آن پنجره با زینت عریانی هاش
که گذر می دهد از روزن اسرار مرا
عجبا کز گذرکاشی این مزگت پیر
هوس کوی مغان است دگر بار مرا
در فضایی که مکان گمشده از وسعت آن
حیاطی را تصورکن که از لابه لای درختان تنومندش شکوه پنجره های فیروزه ای پیدا باشد، هر روز صبح آن ها را باز کنی و هوای لطیف صبح دم را به اتاقت بکشانی. نور خورشید از لابه لای پنجره های فیروزه ای به اتاقت بتابد، اصلا دلتنمی خواهد ان اتاق را ترک کنی.
مطلب پیشنهادی آکا ایران: پنجره ارسی، بازی رنگ و نور در دکوراسیون داخلی
 
 
هر وقت مادر بزرگ با آن چارقد لاجوردیش به مسجد می رفت و زیر دیوارهای تزیین شده با کاشی های فیروزه ای می نشست، گویی بارانی از فیروزه بر سرش جاری بود، نمی دانم شاید خدای مادربزرگ فیروزه ای بود که دل از آن کاشی های پر نقش و نگار نمی کند. 

اگر این مطلب برای تان جذاب بود پس حتما ازخواندن این مطالب هم شگفت زده خواهید شد: 
پنجره ارسی، بازی رنگ و نور در دکوراسیون داخلی
خودنمایی گره چینی ایرانی در دکوراسیون خانه های امروزی
درب چوبی قدیمی دریچه ای دلپذیر به خانه ایرانی
آینه کاری تلالو نور و روشنی خانه های ایرانی

آیا شما هم در خانه های خود از نعمت وجود کاشی های فیروزه ای بهره مند هستید؟ پس عکس آن را در بخش مشاوره دکوراسیون با آکا ایران و دیگر دوستداران و همراهان به اشتراک بگذارید. 

نویسنده : شمیم آقازاده | تحریریه آکا ایران

تبلیغات
طراحی خاص با سبک زندگی شما!
هنری ماندگار از جنس چوب
<>
.

منبع : chidaneh.com