به نقل از آکاایران: خانه جایی است که باید در آن احساس آرامش و راحتی داشته باشید، بنابراین مهم است که چیدمان منزلتان را طوری ترتیب دهید تا کاملاً مطابق میل و سلیقه تان باشد و از بودن در این محیط لذت ببرید. با ما همراه شوید و این مطلب را مطالعه کنید.

کفپوش

آکاایران:  اگر شما آدم سربه زیری هستید کفپوش خانه تان بیشتر به چشمتان می آید. حتی اگر سر به زیر هم نیستید، در انتخاب کفپوش های خانه به اندازه کافی دقت کنید، چون ممکن است گزینه انتخابی شما چندان با شیوه زندگی تان منطبق نباشد و در نتیجه دچار مشکل شوید.
طی سالیان اخیر پوشش کف خانه ها تغییرات زیادی کرده است. در حقیقت بیشتر مردم دیگر مایل نیستند که تمام کف منزلشان را با فرش و موکت بپوشانند و کاربرد کفپوش های چوبی، سرامیکی و... رونق خوبی دارد. به هر حال تنوع در جنس، طرح و رنگ پوشش های غیرفرشی باعث شده مردمی که به مراکز خرید مراجعه می کنند، در اشکال متنوع و جدیدی غرق شوند و گستره وسیعی از انتخاب ها را پیش روی خود ببینند. پس اگر شما هم جزو افرادی هستید که قصد خرید دارید، باید شرایط و امکانات خود و خانواده تان را در نظر بگیرید تا از خرید خود و شکل جدید منزلتان بیشترین رضایت را داشته باشید.

● ترسیم طرح خانه
پیش از این که برای خرید راهی بازار شوید، باید مواردی را در نظر بگیرید که یکی از آن ها ترسیم طرح خانه است. سپس اتاق ها را به طور دقیق و با دقت متر کنید تا بدانید مساحت سطح مورد نظر شما چقدر است. در کنار آن موارد باید این نکته را هم مد نظر قرار دهید که دوست دارید اتاق ها و خانه شما چه طور به نظر آید؛ اگر می خواهید کف منزل براق و درخشنده باشد، بهتر است از سرامیک استفاده کنید. اگر هم فردی هستید که مایلید خانه شما رسمی و کلاسیک به نظر آید، کفپوش های چوبی را به کار ببرید. به هر حال این به میل و سلیقه شما بستگی دارد، اما نکته مهم این جاست که طرحی از آن چه می خواهید در ذهن و بر روی کاغذ داشته باشید. می توانید در طرح خود رنگ دیوارها، پرده و مبلمان را هم مشخص کنید. این کار به شما کمک می کند که انتخاب طرح و رنگ دلخواه برایتان ساده تر باشد.

● روش انتخاب کفپوش مناسب
در ابتدا باید این سؤال را در ذهن خود داشته باشید که چند نفر در منزل شما زندگی می کنند و به طور کلی تردد در منزل شما کم یا زیاد است؟ به طور مثال اگر فردی معاشرتی هستید و روزانه رفت و آمد زیادی در منزل شما صورت می گیرد، باید جنس مقاوم و بادوامی را انتخاب کنید. در مرحله بعد لازم است کاربری اتاق ها را در نظر بگیرید. مثلاً اتاقی که به منظورگذران اوقات فراغت، استراحت و مطالعه تعیین شده، رفت و آمد کمی دارد و در نتیجه کفپوش های آن کمتر آسیب می بیند. در نتیجه می توانید برای این اتاق از کفپوش های ظریف و زیبا هم استفاده کنید.

حیوانات خانگی را فراموش نکنید. باید بدانید که معمولاً حیوانات عادت دارند قلمرو خود را مشخص کنند و برای این منظور گاهی اوقات با پنجه هایشان زمین را می خراشند که این کار باعث آسیب به کف اتاق به ویژه کفپوش های چوبی می شود. به کودکان و تعدادشان توجه کنید. چون اغلب بازی های پرسروصدای کودکان با نابودی کفپوش های منزل همراه است. بنابراین هر چقدر که تردد و بازی کودکان در منزل بیشتر باشد، احتمال آسیب دیدگی هم بیشتر می شود. انتخاب رنگ دلخواه هم از جمله مواردی است که اهمیت دارد، اما به یاد داشته باشید که انتخاب رنگ های روشن تر اتاق شما را بزرگ تر جلوه می دهد. شاید بخواهید فضای خانه شما گرم و مطبوع باشد. در این صورت انتخاب چوب های قهوه ای گزینه مناسبی برای دستیابی به چنین فضایی است؛ چون قهوه ای جزو رنگ های گرم محسوب می شود و کاربرد چوب هم کماکان در چیدمان منازل رایج است. از سوی دیگر باید به این موضوع فکر کنید که دلتان می خواهد کفپوش های اتاق ها چقدر ماندگار باشد. اگر تا سالیان سال قصد تعویض آن ها را ندارید، بهتر است به دنبال کفپوش های بادوام و ماندگار باشید. صرف نظر از همه این موارد، قیمت کفپوش هم عامل تعیین کننده دیگری است که شاید انتخاب های شما را تحت تأثیر قرار دهد. با تمام این حرف ها با کمی جستجو می توانید از بین صدها رنگ و مدل متفاوت کفپوش مناسب و ایده آل خود را بیابید.  

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران