آکاایران: پارچه سوزن دوزی، ۲۵ ایده برای یک دکوراسیون امروزی!

آخرین روند در طراحی داخلی و دکوراسیون نشان می دهد راه های دلپذیر برای تغییر دکور خانه و خاص بودن آن، احیا و اضافه کردن الگوهای قدیمی ومحلی هر کشور است. در اینجا مجموعه ای از ایده های تزئینات زرق و برق دار با طرح های شگفت انگیز را به شما معرفی می کنم که همگی با ان آشنایی داریم." Suzani"به نوعی از پارچه های تزئینی گفته می شود که در زبان فارسی با نام "سوزن دوزی" معروف هستند. این پارچه ها علاوه بر ایران، در کشورهایی مانند تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان و دیگر کشورهای آسیای میانه نیز مرسوم هستند که هر کدام طرح ها و نقش های خاص همان منطقه و کشور را به معرض نمایش می گذارند. در ادامه می خواهم زیبایی های این پارچه ها نشان داده و روشه ایی برای کاربرد سوزن دوزی در دکوراسیون به شما پیشنهاد کنم.

آکاایران: پارچه سوزن دوزی، 25 ایده برای یک دکوراسیون امروزی!

پارچه رومبلی، درخشش سوزن دوزی

مبلمان دست ساز، با پارچه سوزن دوزی شده، با الگوهای تزئینی محلی یک الهام بخش عالی برای ایجاد ترکیب رنگ های مناسب در دکوراسیون مدرن است. همان طور که در تصاویر مشاهده می کنید، این پارچه ها برای اغلب مبلمان ها از راحتی تا استیل، قابل استفاده هستند. معمولا طرح ها و نقوش به کار رفته در این پارچه ها شامل شکل هایی از خورشید و ماه، گل ها به ویژه لاله ها، میوه ها، پرندگان و اشکال هندسی هستند. شما با توجه به طراحی کلی خانه و سایر لوازم در دکوراسیون منزلتان می توانید طرح مناسبی برای این پارچه ها در نظر گرفته و ظاهر خیره کننده و شیکی را به دکور منزلتان اضافه نمایید.

پارچه سوزن دوزی، 25 ایده برای یک دکوراسیون امروزی! پرده و لوازم پارچه ای

 کوسن مبل

 کوسن سوزن دوزی شده

 پارچه در دکوراسیون داخلی

نوع و میزان استفاده از این پارچه ها علاوه بر سلیقه شما به طرح آن نیز وابسته است. گاهی اوقات طرح ها پرکار و پر از رنگ های مختلف هستند که این موضوع می تواند فضایتان را کمی شلوغ نماید. پس می توانید از آن ها به عنوان شال مبل استفاده کرده و یا فقط برای یک تک مبل در تزیین گوشه خاصی از خانه آن ها را به کار بگیرید. البته پاف ها و نیمکت های ورودی خانه را نیز فراموش نکنید. این طرح ها می توانند بهترین خوش آمدگویی را به مهمان شما دارا باشند.

مطلب پیشنهادی : انواع پارچه رومبلی را قبل از خرید بشناسید!

 سوزن دوزی بلوچی

 سوزن دوزی

 ایده های پارچه ای

سرویس خواب با پارچه سوزن دوزی

از جمله کاربردهای دیگر پارچه های سوزن دوزی شده در کالای خواب است. این پارچه ها که معمولا پنبه ای یا ابریشمی هستند، می توانند ظاهری بسیار نرم و لطیف داشته که برای روی تخت مناسب باشند. پارچه های سوزن دوزی شده، اغلب در دو یا چند تکه جداگانه دوخته شده و سپس به یکدیگر متصل می شوند.

مطلب پیشنهادی : رنگ و نقش هخامنشی در خانه شما، همه چیز فقط مجسمه نیست!

 انواع پارچه های رومبلی

 انواع پارچه در دکوراسیون داخلی

انواع طرح پارچه

روتختی، بالش و کوسن و همچنین شال تخت از جمله موارد پرکارربرد برای این پارچه خواهند بود. اگر دکوراسیون اتاق خوابتان سبک مدرن و یا مینیمال دارد، به کار بردن این پارچه ها به مقدار محدود، می تواند رنگ آمیزی زیبایی را وارد فضایتان کند. البته به غیر از موراد گفته شده، پشتی تخت خواب نیز ایده بسیار زیبایی برای درخشش این پارچه ها در دکوراسیون اتاق خوابتان خواهد بود.

مطلب پیشنهادی : نقش و نگار ایرانی ، از خانه های سنتی تا خانه مدرن شما

پارچه سوزن دوزی، 25 ایده برای یک دکوراسیون امروزی! پرده و لوازم پارچه ای

 کوسن مبل

 کوسن سوزن دوزی شده

 پارچه در دکوراسیون داخلی

 سوزن دوزی بلوچی

 سوزن دوزی

طرح کوسن و تزیینات پارچه ای سوزن دوزی

یکی از زیباترین کاربردهای پارچه های سوزن دوزی در دکوراسیون، استفاده از آن ها برای کوسن ها و کارهای تزیینی مانند طراحی دیوار است. در استفاده از این پارچه ها به خصوص با نقش های بزرگ هیچ ترسی نداشته باشید. تنها نکته ای که باید در این مورد در نظر داشته باشید، حفظ تعادل و هماهنگی است.برای این کار، اگر به طور مثال از یک پارچه سوزن دوزی با نقشی بزرگ برای تزیین دیوار استفاده کرده اید، الگوها و نمونه های کوچک تر همان پارچه را قسمت های دیگر اتاق به کار بگیرید. البته که کوسن ها برای این کار بسیار ایده آل خواهند بود.

مطلب پیشنهادی : انواع کوسن ، با این ۵۰ مدل مبل تان خالی نمی ماند!

 ایده های پارچه ای

 انواع پارچه های رومبلی

 انواع پارچه در دکوراسیون داخلی

انواع طرح پارچه

فراموش نکنید که ارزش هنرهای دستی و محای همچون پارچه های سوزن دوزی، هیچ گاه با چیزی همانند آن قابل سنجیدن نیست و نخواهد بودن. اگر به طرح و نقش های ایرانی علاقه دارید، مطالب زیر را از دست ندهید :

  • نقوش دوره ساسانی، ترکیب رنگ های باستانی در خانه های امروزی!
  • نقوش دوره سلجوقی، وقتی رنگ های قدیمی دوباره جان می گیرند!
  • نقوش دوره اشکانیان، خانه مدرن به سبک ایرانیان قدیم!

نویسنده : گلنار صفدریان | تحریریه آکا ایران

تبلیغات
نگاه حرفه ای به دکوراسیون داخلی!
آسمان را به خانه ی خود بیاورید
<>
.

منبع : chidaneh.com