آکاایران: مرتب کردن آشپزخانه، ۴ توصیه برای درمان شلختگی ها

آشپزخانه، نقطه کانونی، قلب تپنده و مهم ترین بخش هر خانه ای محسوب می شود که رفت و آمد اهالی خانه به آن نیز زیاد است. اغلب اوقات دکوراسیون و سبک و سیاق ظاهری آشپزخانه مورد بحث بوده است؛ درحالی که همه می دانیم نظم و ساماندهی ظروف، ابزار و وسایل متفاوت و بسیار متنوع در جای جای آشپزخانه امر مهمی است که به هیچ وجه نمی توان آن را انکار کرد، چرا که با داشتن آشپزخانه ای منظم خیلی بهتر می توان روی کارهای مهمی چون طبخ و پز، آماده سازی غذا و درنهایت نوش جان کردن آن متمرکز شد.

آکاایران: مرتب کردن آشپزخانه، 4 توصیه برای درمان شلختگی ها

از کشوهای آشپزخانه و کابینت های مواد خوراکی و ادویه ها گرفته تا درون یخچال، همیشه به دلیل وجود تعداد زیاد وسایل، شاهد بی نظمی های مداوم هستیم، اما به واسطه اضافه یا کم کردن مجموعه ای از وسایل، ظروف و چیدمان اصولی آن ها می توانید همه این فضاها را به بهترین حالت ممکن سازمان دهی کنید. در این مطلب سعی دارم راهکارها و ابزارهایی را به شما معرفی کنم که باعث می شود کابینت ها و درنهایت آشپزخانه ای مرتب و بی نظیر داشته باشید.

مطلب پیشنهادی : میز جزیره آشپزخانه، در این ۷ نمونه فضای زیر جزیره خالی نمانده!

 نظم دهی به کابینت

 نظم دادن به یخچال

 نظم دادن به وسایل آشپزخانه

 نظم دادن به خانه

نظم دادن به آشپزخانه

نظم دهی به کابینت ها

۱. برای سازمان دهی به ظروف متنوع داخل کابینت مانند بشقاب ها، ظروف پیرکس، لیوان ها، فنجان ها و غیره فقط کافی است فضای داخلی کابینت را با استفاده از طبقات و میله های فلزی طبقه بندی کنید و از کم ترین فضای کابینت بیش ترین استفاده را ببرید. با این کار دیگر لازم نیست تا برای برداشتن یک ظرف، چندین ظرف تو درتو و سنگین را که احتمال شکستن آن ها هرلحظه شما را تهدید می کند، یک باره از داخل کابینت بیرون بکشید.

۳. برای سازمان بخشیدن به حوله ، پارچه و سفره های آشپزخانه کافی است چندین عدد سبد پلاستیکی کوچک تهیه کرده و آن ها را درون سبدهای جداگانه تا نموده و قرار دهید. به منظور سهولت استفاده از آن ها می توانید از برچسب هایی که محتویات داخلی سبد را مشخص می کند نیز استفاده نمایید.

۴. کابینت زیر سینک، یکی از نامرتب ترین بخش های خانه محسوب می شود، اما شما می توانید با نصب سبدهای قلاب دار که مخصوص آویزان کردن در پشت درب هستند و قرار دادن قفسه های فلزی در داخل کابینت و هم چنین نصب میله های فلزی، شوینده ، کیسه زباله، پاک کننده ها و لوازم این چنینی را نظم دهید و از فضای خالی زیر سینک استفاده بهینه داشته باشید. 

مطلب پیشنهادی : ایده های نو برای نظم دهی به وسایل آشپزخانه

مرتب کردن آشپزخانه، 4 توصیه برای درمان شلختگی ها طبقه بندی و نظم دهی

 چگونه آشپزخانه را مرتب کنیم؟

 نظم دهی به کابینت

۵. خودتان را از شر سینی های کوچک و بزرگی که روی سطح کانتر به هم تکیه داده اند، رها کنید!

  • از یک فایل سیمی که عموما برای سازمان دهی کاغذ های اداری از آن استفاده می شود، برای تفکیک سینی های پذیرایی، سینی های مخصوص فر و تخته خردکن استفاده کنید. 
  • حتی می توان از نصب میله های فلزی به صورت عمودی در داخل کابینت برای این امر کمک گرفت. اجرای این طرح چندان دشوار نیست، فقط کافی است دریل و مته ریز داشته باشید تا به راحتی بتوانید قفسه داخلی کابینت را سوراخ نموده و میله ها را درون آن پیچ کنید. 

۶. کابینت ادویه ها همیشه شلوغ ترین کابینت در آشپزخانه به شمار می رود. برای نظم بخشیدن به آن پیشنهاد می کنیم از پلاستیک های سازمان دهنده جوراب برای قرار دادن ادویه ها بهره بگیرید. این پلاستیک را در پشت در کابینت آویزان کرده و ظروفی که داخل آن جای می شوند را در بخش های مختلفش قرار دهید.

  • در ضمن نصب قفسه به دیواره کابینت می تواند برای ساماندهی ادویه جات به کمک شما بیاید.

مطلب پیشنهادی : مدل شلف آشپزخانه، در این ۱۱ مکان خودی تلاش می کنند!

 نظم دادن به وسایل آشپزخانه

۷. پیدا کردن جای مناسب برای ماهی تابه ها و قابلمه ها که معمولا وزن زیادی داشته و اندازه شان هم بزرگ است می تواند چالشی بزرگ پیش روی شما باشد. ساخت دیوایدرهای فلزی برای نظم بخشیدن به کابینت قابلمه ها، گزینه مناسبی به شمار می رود. هم چنین با نصب گیره های قلابی و یا نگهدارنده حوله به دیواره داخلی درب کابینت، درب قابلمه ها را به صورت جداگانه نظم دهید.

۸. برای تفکیک و نظم دادن به مواد غذایی خشک مانند ماکارونی ها و رشته ها، مواد لازم برای طبخ کیک و شیرینی، سبزی های خشک شده، کنسروها، کمپوت ها و غیره، سبدهای پلاستیکی و یا حصیری برچسب دار گزینه خوبی هستند.

۹. و اما ظروف پلاستیکی که عموما به صورت پک هایی از کوچک تا بزرگ در بازار موجود است و برای نگهداری خوراک ها در یخچال استفاده می شود را می توان با نصب نگهدارنده روزنامه به داخل درب کابینت، فضای بیش تری برای درب آن ها در نظر گرفت.

مطلب پیشنهادی : کابینت گوشه آشپزخانه، ۴۰ مدل که کنج ها را زنده می کند!

 نظم دادن به خانه

نظم دادن به آشپزخانه

مرتب کردن آشپزخانه، 4 توصیه برای درمان شلختگی ها طبقه بندی و نظم دهی

 چگونه آشپزخانه را مرتب کنیم؟

 نظم دهی به کابینت

 نظم دادن به یخچال

 نظم دادن به وسایل آشپزخانه

نظم دهی به آشپزخانه با کشوهای مرتب

بیشتر اوقات، کشوهایی که در آن ها وسایل و ابزار آشپزی و آشپزخانه قرار می گیرند، آن قدر به هم ریخته هستند که گویی انفجاری در آن ها رخ داده! فکر می کنم بدتر از آن نیست که فقط برای پیدا کردن یک پوست کن، عصبی و بی حوصله شویم. برای جلوگیری از این اتفاق، استراتژی هایی وجود دارد که کمک شایانی به شما می کند؛ مانند:

استفاده از ظروف وسایل آشپزی : می توان از ظروف چینی و سرامیکی یا حتی ساماندهی قوطی های فلزی بازیافت شده برای نگهداری قاشق های چوبی، ملاقه، کفگیر، انبرها و غیره استفاده کرد، البته این ظرف ها برای وسایل کوچکی که می توانند در انتهای آن ها گم شوند مناسب نیستند، ولی برای وسایل دسته دار کاملا ایده آل محسوب می شوند. آن ها را نزدیک اجاق گاز خود قرار دهید تا بتوانید فاقد دور شدن از قابلمه، وسیله موردنیاز خود را راحت از آن بردارید.

 استفاده از جداکننده های کشو: وسایل کوچک با شکل های متفاوت مانند گردو شکن، پوست کن و غیره را با استفاده از جداکننده های ساده کشو مرتب نمایید. اگر کشوی شما به اندازه کافی عمق داشته باشد می توانید از یک مدل دو طبقه که روی هم می افتد نیز استفاده کنید تا فضای بیش تری برای نگهداری وسایل در اختیار داشته باشید.

مطلب پیشنهادی : نظم دهی و تمیزکاری آشپزخانه در ۵ گام!

 نظم دادن به خانه

نظم دادن به آشپزخانه

مرتب کردن آشپزخانه، 4 توصیه برای درمان شلختگی ها طبقه بندی و نظم دهی

 چگونه آشپزخانه را مرتب کنیم؟

تزیین دیوارهای آشپزخانه برای ایجاد نظم

  • یکی از دیوارهای آشپزخانه تان خالی مانده و دارد فریاد می زند تا پرش کنید؟ یک تخته فیبر به دیوار نصب نمایید (می توانید آن را رنگ هم بزنید تا با دکور آشپزخانه تان هماهنگ شود) و بعد با اتصال چند آویز به آن ابزارهای کارتان مثل پیمانه ها، رنده، چاقو ها و غیره را به آن بیاویزید تا همواره جلوی دستتان باشند.
  • هم چنین می توان با نصب چندین شلف روی یک دیوار و قرار دادن یکسری از ظروف و دکوری های کوچک و دلپذیر  و یا حتی گلدان های کوچکی از سبز های کاشته دست خود به شیوه ای هوشمندانه از حداکثر پتانسیل فضا استفاده کنید.
  • دیواره انتهایی کابینت ها : بله درست است، شما می توانید از آخرین دیوار کابینت آشپزخانه تان که البته در دید عموم هم نیست، استفاده بهینه داشته باشید. به این صورت که یک فایل سیمی مجله روی آن نصب کنید، تا مجله ها و کتاب های آشپزی موردعلاقه تان را داخل آن بگذارید حتی می توان رول های پلاستیک زباله، پلاستیک فریزر و فویل های آلومینیومی را درون این فایل ها قرار داد تا دسترسی به آن ها را آسان نمود.
  • دیوار یخچال : با نصب یک ظرف آهنربایی کوچک به دیواره جانبی یخچال و قرار دادن کاغذهای یادداشت و یک خودکار در آن، دیگر لازم نیست برای نوشتن مایحتاج غذایی خود، وقت اضافی تلف کنید.

مطلب پیشنهادی : ۸ ایده نظم دهی آسان به ریخت و پاش آشپزخانه!

 نظم دهی به کابینت

توصیه های طلایی مرتب کردن آشپزخانه

درنهایت پیشنهاد می کنم برای داشتن آشپزخانه ای شیک، منظم و از همه مهم تر آرامش روح و روان خودتان نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

  • هرگز سطوح کار و کانتر را با دستگا ه های برقی متنوع از قبیل دستگاه آبمیوه گیری، چرخ گوشت، سرخ کن و غیره شلوغ نکنید و فقط دستگا ه هایی مانند چایی ساز و یا تستر را که روزانه از آن ها استفاده می کنید را در معرض دید قرار دهید و سایر آن ها را در کابینت ها قرار دهید.
  • اقلام دکوری مانند ظروف، مجسمه ها، گلدان و یا هر شی  تزئینی دیگری را به میزان اندک در فضای آشپزخانه و به خصوص روی سطح کانتر به نمایش بگذارید، چرا که هر چه تعداد و تنوع این اشیا غیر ضروری بیش تر باشد و در جای جای آشپزخانه به چشم بخورد ازلحاظ بصری حس آشفتگی و بی نظمی را در بیننده ایجاد می کند، هرچند که آشپزخانه شما به طور کلی منظم باشد.

محصولات مرتبط با نظم دهی را می توانید به راحتی در نمونه های آکا ایران بیابید:

 نظم دادن به یخچال

باکس نظم دهی

قیمت نامشخص
 نظم دادن به وسایل آشپزخانه

قفسه کشو دار ایکیا

۸۰,۰۰۰تومان
 نظم دادن به خانه

جاکلیدی و جالباسی شلف دار

قیمت نامشخص

نظم دادن به آشپزخانه

طبقه بندی چوبی

قیمت نامشخص

کمد چوبی آیکیا

قیمت نامشخص

طبقه بندی آشپزخانه جاکوب

۵۱۷,۶۰۰تومان

مرتب کردن آشپزخانه، 4 توصیه برای درمان شلختگی ها طبقه بندی و نظم دهی

قفسه بندی اتاق کودک

قیمت نامشخص
 چگونه آشپزخانه را مرتب کنیم؟

طبقه بندی سه طبقه

قیمت نامشخص
 نظم دهی به کابینت

شلف هرکول

قیمت نامشخص

 نظم دادن به یخچال

اکسسوری کمد برای کفش

قیمت نامشخص
 نظم دادن به وسایل آشپزخانه

جا کفشی پلاستیکی ۲طبقه

قیمت نامشخص
 نظم دادن به خانه

اکسسوری کابینت آشپزخانه

قیمت نامشخص

نظم دادن به آشپزخانه

کابینت و قفسه چوبی آشپزخانه رنگین تجارت درین

قیمت نامشخص

کمد دارو ۶۸۰۹ مدنو

۲,۲۰۰,۰۰۰تومان

اکسسوری داخل کمد لباس

قیمت نامشخص

در میان اهالی فن آکا ایران می توانید نمونه کارهای تجهیزات حمام و آشپزخانه فیکا و ایکیا را دنبال کرده یا در قسمت سفارش کالا و خدمات از مشاوره رایگان آکا ایران استفاده نمایید.

منیع : مجله منزل | نویسنده : رادنوش کریمی 

تبلیغات
مبلمانی متفاوت داشته باشید
هنری ماندگار از جنس چوب
<>
.

منبع : chidaneh.com