آکاایران: بازسازی خانه های فرسوده، یک آپارتمان چطور دو برابر می شود؟!

نمونه بازسازی که امروز برای شما در نظر گرفتم یک آپارتمان قدیمی در شهر پاریس است. این آپارتمان با وجود ویژگی های مثبت بسیار زیاد و پتانسیل بالا از نظر معماری، به دلیل قدیمی بودن ظاهر نامناسب و تخریب شده ای پیدا کرده بود که مالک آن را بسیار ناراضی نشان می داد. این آپارتمان دلپذیر در پاریس با یک چشم انداز و منظره رو به شهر، دارای یک فضای بسیار پر جنب و جوش و پر انرژی بوده و مالک تصمیم داشته آن را به یک فضای خیلی بزرگ برای زندگی خود تبدیل نماید. با من همراه باشید تا چالش ها و ایده های معماران این پروژه را با هم مرور نماییم. 

آکاایران: بازسازی خانه های فرسوده، یک آپارتمان چطور دو برابر می شود؟!

آپارتمان کوچک پاریس در یک نگاه 

  • موقعیت : پاریس، منطقه ۱۲
  • مساحت : ۵۱ متر مربع
  • مدت زمان کار : حدود ۲ ماه و نیم
  • بودجه : حدود ۶۵۰۰۰ یورو
  • برنامه اصلی : بهینه سازی فضا و بزرگ تر کردن آن به خواست کارفرما

در بازسازی آپارتمان قدیمی، برای بهینه سازی فضا، معمار جوان تصمیم گرفت تا کل ۴۱ متر مربع مساحت آپارتمان را به طور کامل تغییر دهد. بنابراین در مرحله اول چند دیوار که آشپزخانه و نشیمن را از هم جدا می کرد برداشته و یک سالن بسیار بزرگ به وجود آورد. محل قرار گرفتن حمام و آشپزخانه نیز تغییر پیدا کرده و راهرو به طور کامل مرمت شد. دیوارهای داخلی عایق شدند و سقف نیز بازسازی شد. معمار پروژه همچنین بر روی نور آپارتمان تمرکز کرده و با بازی رنگ های روشن و تیره تغییرات بسیاری را خلق نمود. در تصاویر زیر می توانید این تغییرات را کشف کنید! 

 بازسازی آپارتمان قدیمی

بازسازی آپارتمان

قبل و بعد از بازسازی اتاق نشیمن

همان طور که اشاره شد، کارفرما خواستار ایجاد فضاهای بزرگ در خانه اش بود. بنابراین دیوار بین سالن نشیمن و آشپزخانه برداشته شد و یک سالن بزرگ و یکدست به دست آمد. انتهای این سالن برای آشپزخانه در نظر گرفته شد و کابینت ها و گاز کنار دیوار بزرگ تر جای گرفتند. انتخاب رنگ سفید و همچنین نصب یک آینه بزرگ در انتهای آشپزخانه، به بزرگ تر شدن و دلبازتر شدن آپارتمان کمک بسیاری کرده است. میز و صندلی غذاخوری ( اپن) از برند ایکیا و با ساده ترین شکل و فرم متناسب با ابعاد آشپزخانه سفارش و ساخته شدند. صندلی ها در واقع جعبه های ذخیره سازی چرخ داری هستند که در صورت نیاز می توانند جای نشستن ۸ نفر را تامین کنند. این یکی از راهکارهای بهینه سازی فضا در این قسمت بوده است.

مطلب پیشنهادی : بازسازی آپارتمان کوچک اما جادار!

ساخت کمد سفارشی در بازسازی

برای افزایش فضای ذخیره سازی در آشپزخانه، یک کمد بسیار بزرگ برای دیوار آن طراحی و ساخته شد که محل قرار گرفتن رادیاتور نیز در ان تعبیه شده بود. به این ترتیب کمبود جا نیز حل شده و رنگ آبی تیره دیوار با چوب روشن کمد، یک کنتراست زیبایی را خلق کردند. پارکت های کف سالن به همان حالت اولیه و به شکل عمود دست نخورده باقی ماند و فقط با تمیز کردن و جلا دادن آن ها را برای آپارتمان نوین آماده کردند.

مطلب پیشنهادی : بازسازی آپارتمان مدرن در خیابان زعفرانیه تهران

بازسازی خانه های فرسوده، یک آپارتمان چطور دو برابر می شود؟! بازسازی فضاهای داخلی

قبل و بعد از بازسازی راهرو

راهرو در سمت راست خود حمام را جای داده بود که به آشپزخانه منتهی می شد. معمار پروژه تصمیم گرفت بعد از انتقال آشپزخانه به سالن نشیمن، حمام را نیز از راهرو به محل آشپزخانه قبلی منتقل نماید. به این ترتیب راهرو به یک فضای عملکردی و کاربردی بسیار عالی تبدیل گشت. کمدها و قفسه های زیادی در دو طرف راهرو تعبیه و نصب شدند که بیش ترین فضای ذخیره سازی را برای ساکنین ایجاد نمودند. به گفته معمار در این فضا تجهیزات فنی دیگری مانند کنتر برق نیز وجود داشتند که باید به نوعی پنهان می شدند و این کار با کمدها امکان پذیر شد.

مطلب پیشنهادی : بازسازی و نوسازی آپارتمان، مدرن شدن خانه کلاسیک ۵۵ متری!

 بازسازی خانه های قدیمی

بازسازی یک راهرو که با نور بازی می کند

اما طرح های معمار برای راهروی آپارتمان به همین جا خلاصه نشده و او تصمیم گرفت که با بازی با نور کمی جذابیت به فضا ببخشد. انتخاب رنگ آبی تیره با سطح براق و صیقلی برای کمدهای راهرو، بازتاب خوبی از نور حمام را به نمایش می گذارند. به نوعی رنگ های روشن و تیره با یکدیگر ترکیب شده و این حال و هوای خوبی را خلق می کند.

مطلب پیشنهادی : بازسازی سرویس بهداشتی، رازهای کم هزینه!

 بازسازی آپارتمان ۵۰ متری

 بازسازی آپارتمان کوچک

بازسازی حمام با منظره رو به شهر

همان طور که قبلا هم اشاره کردم، حمام از راهرو به محل آشپزخانه قبلی انتقال داده شد تا بتواند از نور و تهویه طبیعی بهره مند بشود. علاوه بر این پنجره های حمام رو به منظره شهر باز می شوند که می تواند فضای آن را دوست داشتنی نماید. اگرچه ابعاد اتاق کوچک و ۴.۵ متر مربع بوده اما با قرار گرفتن روشویی در زیر پنجره و یک دوش در سمت چپ، تا حدودی پلان آن اجرا شد. درب شیشه ای نیز به بزرگ تر شدن فضا کمک کرده و فاصله روشویی از زمین تمیز کردن آن را آسان کرده است.

مطلب پیشنهادی : قبل و بعد از بازسازی یک خانه کلاسیک که امروزی شد!

 بازسازی آپارتمان قدیمی

بازسازی نشیمن با سفارش یک کتابخانه

به سالن اصلی خانه باز می گردیم، جایی که آشپزخانه در یک سمت آن در نظر گرفته شد و حال می بینیم که نشیمن در سمت دیگر آن قرار گرفته است. این فضا با توجه به خواست کرفرما، به یک فضای بزرگ و پرنور تبدیل گشت که با طراحی و سفارش یک کتابخانه هم رنگ با وسایل آشپزخانه تکمیل گردید. معمار یک آینه قدی بین کتابخانه و درب اتاق خواب نصب کرد که به روشن تر و دلبازتر شدن فضا کمک زیادی خواهد کرد. فاقد چهارچوب بودن درب کنار آینه تشخیص آن را مشکل کرده و یکنواختی زیبایی را در فضا به وجود آورده است. انگار درب نامرئی شده است.

مطلب پیشنهادی : بازسازی آپارتمان مدرن در خیابان زعفرانیه تهران

بازسازی آپارتمان

قبل و بعد از بازسازی اتاق خواب

مانند بقیه آپارتمان، سبک اتاق خواب نیز قدیمی بوده و کاملا بر خلاف سلیقه کارفرماست. پس به یک طرح مدرن و شیک احتیاج داشته است. بنابراین با انتخاب رنگ سفید، روشنایی اتاق افزایش یافته و بزرگ تر به نظر می رسد. البته انتخاب رنگ روشن چوب برای مبلمان و رنگ سفید برای ملافه ها نیز این تاثیر را افزایش داده است.  تخت خواب نیز کار یک هنرمند فرانسوی است که با پالت های چوب طراحی و ساخته است. 

مطلب پیشنهادی : بازسازی خانه صد ساله، زندگی دوباره 

طراحی فضای کار کاربردی

قسمتی از دیوار با رنگ آمیزی تیره تر نسبت به سایر قسمت های اتاق، فضایی را برای نصب و قرار دادن یک قفسه آماده کرده است. در این محل علاوه بر قفسه یک کمد کوچک و همچنین میز کار ساده ای در نظر گرفته شده که علاوه بر کاربردی بودن به بهینه سازی فضا نیز کمک خواهد کرد. 

شما هم اگر فکر می کنید برای بازسازی و ایجاد تغییر به مشاوره و متخصص نیاز دارید می توانید با ثبت درخوای خود در قسمت سفارش کالا و خدمات افرادحرفه ای را در اهالی فن آکا ایران بیابید.

تبلیغات
مرکز آموزش های تخصصی معماری
اتاق خوابی متفاوت برای فرزند شما!
<>
.

منبع : chidaneh.com