آکاایران: چراغ آویز مدرن، معروف ترینشون باب دکوراسیون شماست!

روشنایی، ارتباط بین ما و فضا را تعریف می کند. ما فضای اطرافمان را با نور درک می کنیم. اطلاعاتی علمی درباره اثرات فیزیکی و روان شناختی نور بر روی انسان ها وجود دارد که اثبات می کند رفتار انسان در محیط های مختلف با درجه روشنایی کم و زیاد متفاوت است؛ مثلا در محل های پرنور شهر امنیت بالاتر است، اما در محیط های تاریک، علاوه بر بالا رفتن استرس، افراد رفتارهای ناهنجار بیشتری از خود بروز می دهند و امنیت فضا نیز پایین تر می آید، البته برای تنظیم شدت و میزان نور باید ابعاد فضا و آستانه های تحمل انسان و اصول نورپردازی را هم در نظر بگیریم. عملکرد اساسی طراحی روشنایی این است که ما از فضا احساس خوبی داشته باشیم.  

نوردرمانی در دکوراسیون

اگرچه یک طرح نورپردازی پیشرفته می تواند نسبتا پیچیده و فنی باشد، اما اثر آن شگفت انگیز است! شما می توانید بهترین مبلمان، لوازم جانبی و اکسسوری را در یک خانه خریداری کنید، اما به راستی آن ها فاقد روشنایی خوب، خود را نشان نخواهند داد. متأسفانه در اغلب موارد به نور توجه ویژه ای نمی شود. با این وجود، نورپردازی اصولی باعث اثربخشی بر سلامت جسم و روان، افزایش راندمان افراد و کاهش خستگی می گردد.

مطلب پیشنهادی : نورپردازی: کاربرد لوستر، آباژور و روشنایی ها در دکوراسیون داخلی

اصول نورپردازی

هنر نورپردازی در دکوراسیون 

طراحان نورپردازی نیاز به مخلوطی از مهارت هنری و دانش فنی دارند. این مهارت ها به آنها اجازه می دهد طرح های روشنایی را پیش بینی نموده و مشخص کنند که چگونه آنها را اجرا نمایند. طراحان نور باید بازه وسیعی از دانش را آموخته باشند و اطلاعاتی در مورد ابزار روشنایی، نرم افزار رایانه ای برای نورپردازی، نظریه رنگ، گرافیک و الکترونیک دارا باشند.

مطلب پیشنهادی : چراغ های روشنایی مدرن با جلوه ای از هنر ایرانی!

چه نوری؟ چه جایی؟

رنگ ها و انتخاب رنگ، نقش مهمی در فرآیند طراحی نورپردازی منزل شما دارند؛ به طور مثال ما نمی توانیم یک دیوار با رنگ های زنده و متضاد با یک نور تک رنگ نورپردازی نماییم، چرا که نور تک رنگ، رنگ های متضاد را خواهد پوشاند، پس درجایی که رنگ بندی متنوعی به کار بردیم باید از نورهای مایل به سفید و در جایی که رنگ اهمیت چندانی ندارد، می توانیم از نورهای تک رنگ استفاده کنیم.

مطلب پیشنهادی : چراغ آویز سقفی، انواع لوستر مدرن در دکوراسیون منزل!

دیمر یعنی بازی با نور

دیمرها وسایلی هستند که برای کاهش شدت روشنایی لامپ ها مورد استفاده قرار می گیرند. ساده ترین نوع دیمر، دیمرهای مکانیکی هستند که با یک «پیچ ولوم» بر روی خود، قابلیت کم و زیاد کردن نور را دارند. نوع دیمرها فاقد دستکاری در سیم کشی ساختمان می توانند به سیستم قدیمی سیم کشی ساختمان نصب شوند.

دیمرهای لمسی و دیمرهای هوشمند در یک سیستم هوشمند مجهز به حس گر روشنایی در زمان تابش نور خورشید به داخل ساختمان، نور لامپ ها به شکل خودکار کم می شود و در زمان کم شدن تابش خورشید، نور لامپ ها افزوده می گردد تا در مصرف انرژی صرفه جویی به عمل آید.

مطلب پیشنهادی : ساخت چراغ های تزئینی دلپذیر با شیشه مربا

چراغ آویز مدرن، معروف ترینشون باب دکوراسیون شماست! نورپردازی

 چرغ آویز

ویژگی های چراغ اسمیت فیلد

ایده شکل گیری چراغ آویز

جاسپر موریسون می گوید الهامش برای طراحی این محصول از نگاه به چراغ در بازار گوشت اسمیت فیلد لندن بوده است. او همراه با همکارش فوکاساوا، اصطلاح «فوق العاده عادی» را تعریف کردند که به نظر او برای پرسش «طراحی خوب چیست؟» باید به طور کامل پاسخ دهد. وی در کارهایش تلاش می کند که نمونه های خوبی از طراحی مطلوب، دلپذیر و کاربردی را ایجاد نماید. 

مطلب پیشنهادی : لوستر و آباژورهای شیک و متفاوت در دکوراسیون داخلی

 چراغ آویز سقفی

 انواع نورپردازی

ابعاد چراغ آویز

 • قطر : ۶۰cm
 • ارتفاع : ۲۱.۵ سانتی متر
 • طول فلکس : ۴۰۰ - ۰ سانتی متر
 • وزن : ۵ کیلوگرم
 • رنگ بندی (مات و براق) : سفید، مشکی
 • جنس : آلومینیوم و متاکریلات. این نور آویز از آلومینیوم ساخته شده و با استفاده از یک پخش کننده پلی کربنات نرم شده است.

مطلب پیشنهادی : لوستر های دلپذیر و درخشش دکوراسیون منزل

اصول نورپردازی

بیوگرافی طراح چراغ اسمیت فیلد

جاسپر موریسون، متولد ۱۹۵۹ و یک طراح انگلیسی است. موریسون در لندن متولد شد. او در مدرسه برینستون تحصیل کرد و در مارس ۲۰۰۷ هم دکترای افتخاری در طراحی دانشگاه کینگستون به او اهدا شد. امروز، موریسون صاحب یکی از گروه های طراحی صنعتی بوده و همراه با دانشجویان سابقش با استفاده از تکنولوژی پیشرفته در سطح جهانی کار می کنند. شرکت وی شامل سه دفتر طراحی است که مبلمان، ظروف و محصولات آشپزخانه و نورپردازی، حمل و نقل و ایستگاه اتوبوس و الکترونیک و طراحی لوازم خانگی، طرح های فضای عمومی و اخیرا ساعت و کفش را برای شرکت های شاخص جهان طراحی می کنند.

موریسون با استفاده از تکنیک های تولید مدرن برای اصلاح مبلمان معاصر کلاسیک، طرح های خود را با زیبایی و حداقل قطعات (مینیمال) به صورت حرفه ای شکل می دهد.

مطلب پیشنهادی : آباژور خمیده، با این ۳۵ مدل یکنواختی دکوراسیون را بشکنید!

آثار شاخص جاسپر موریسون

 • میز -گلدان، ۱۹۸۳
 • صندلی Wing-Nut
 • صندلی مرد متفکر، ۱۹۸۶، برای شرکت Cappellini
 • صندلی چندلا، ۱۹۸۸، برای شرکت Vitra
 • مبل دلوکس، ۱۹۹۱، برای شرکت Cappellini
 • ایستگاه اتوبوس، ۱۹۹۲، برای شرکت Ustra
 • تراموای هانور، ۱۹۹۷، برای شرکت Ustra
 • Op-La, میز -سینی، ۱۹۹۸، برای Alessi
 • صندلی Low Soft Sim, ۲۰۰۴، برای شرکت Vitra

اگر به کارهای طراحان مشهور جهان علاقه مند هستید مطالب زیر را دنبال کنید:

 • آثار کریم رشید، طراح این محصولات مشهور در جهان!
 • صندلی های مدرن، این بار مدل تخم مرغی و مورچه ای مد شده اند!
 • صندلی پلاستیکی شفاف، صندلی که به نام روح معروف شد!
 • ساخت صندلی لهستانی، از کافی شاپ های اروپایی تا خانه های ایرانی!

برای خواندن مطالب جذاب تر شماره نوین مجله منزل را از دست ندهید:

شماره ۱۱۵ اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۷

۷۰۰۰تومان

تبلیغات
دکوراسیونی دلپذیر داشته باشید
مبلمانی متفاوت داشته باشید
<>
.

منبع : chidaneh.com