آکاایران: طراحی باغ و باغچه، گل هایتان در کنار این مصالح دلرباتر می شوند!

ضرب المثل های قدیمی می گویند: «سالی که نکوست از بهارش پیداست». به گمان باید این ضرب المثل را کمی تغییر دهیم؛ چون زمستان بی برف و باران، بهار زود هنگام به بار می آورد! امسال گیاهان زودتر از خواب زمستانی بیدار خواهند شد، پس باید باغ را تقریبا یک ماه جلوتر آماده کنید. اگر گیاهانتان بیدار باشند ممکن است هنگام آماده سازی آسیب ببینند. در این مطلب از زاویه ای نوین بازسازی و آماده سازی باغ را کنکاش خواهیم کرد.

آکاایران: طراحی باغ و باغچه، گل هایتان در کنار این مصالح دلرباتر می شوند!

 طراحی باغچه ویلا

منظر بهاری و تابستانه

همان طور که می دانید گیاهان در باغ، حیاط یا فضای سبز (land scape) خصوصیات متفاوتی دارند. آنچه در طراحی منظر بهاری و تابستانه مهم تر است تعیین نوع بافت و رنگ گیاهان فصلی است. به زبان ساده تر بگویم گیاهان گل دار شما تأثیرگذارترین گیاهان در باغ هستند؛ اما تا به حال به ترکیب رنگ آن ها و ارتباطی که با مصالح باغ برقرار می کنند فکر کرده اید؟ آیا همان رنگ ها و بافت هایی که مناسب یک منظر چوبی است، مناسب یک فضای سخت و سنگین بتنی یا سنگی هم خواهد بود؟

مطلب پیشنهادی : محوطه سازی باغ و ویلا، مسیرهایی که شما را غافلگیر می کنند!

اجرای محوطه سازی

مصالح چطور بر باغ تأثیر می گذارند؟

مصالح (material)، برخلاف تصور برای خود دنیایی دارند. شاید تابه حال دنیای مصالح را از این زاویه نگاه نکرده باشید، ولی مصالح می توانند القا کننده احساسات مختلف باشند و حس ایجاد شده در فضا مربوط به نوع بافت، رنگ و طبع مصالح است. نوع، رنگ و بافت گیاهانی که شما استفاده می کنید می تواند تعدیل یا تشدید کننده ویژگی های مصالحتان باشد. شما باید بدانید کدام حس یا ویژگی را کم یا زیاد نمایید. در این مطلب برای اولین بار به بررسی موردی مصالح فضای سبز با کاربری خانگی می پردازیم.

طراحی باغ و باغچه، گل هایتان در کنار این مصالح دلرباتر می شوند! طراحی محوطه
 گیاهان محوطه سازی
گروه معماری افرا

 محوطه سازی باغ

چوب 

قطعا چوب در تمام فضاهای سبز دیده می شود؛ چون درخت وجود دارد؛ اما این که شما از مصالح چوبی به عنوان کف پوش، دیوارپوش و گاه به عنوان یک سازه معماری مانند آلاچیق استفاده کنید، زمین تا آسمان فرق دارد. به طور کلی چوب طبع گرمی دارد. هرچه رنگش تیره تر و بافتش به چوب طبیعی نزدیک تر باشد، این گرما را بیشتر حس خواهید کرد. هرچه مصالح شما از چوب دورتر شود و مشتقاتی مانند پلاستیک به آن افزوده شود از حس طبیعی و بکر بودنش می کاهد؛ اما دوام آن را در فضای باز بالا می برد. اگر ساختمان و یا ویلای شما بتنی است یا نمای آن از سیمان یا بتن است، بهتر است از چوب و مصالح مشابه چوب استفاده کنید تا از صلبیت و سرد بودن ساختمان بکاهید.

مطلب پیشنهادی : طراحی فضای سبز و محوطه با نگاهی مدرن

 طراحی محوطه سازی
 طراحی محوطه
استودیو معماری ...

 طراحی حیاط خانه

رنگ گیاهان در منظر چوبی

زیبایی ای که رنگ قهوه ای به همراه سبز در محوطه به نمایش می گذارد مثال زدنی است. هرچه رنگ چوب شما تیره تر باشد نیاز به رنگ ها با طیف های روشن تر در محوطه بیشتر حس می شود؛ مانند رنگ های آبی روشن و سبز روشن. با وجود تنوع گل ها نیازی نیست بابت رنگ ها نگرانی داشته باشید.
اگر قهوه ای شما طیفی از رنگ طوسی یا خاکستری دارد به رنگ های صورتی و قرمز یا زرشکی های تند نیاز دارید. یک دسته رز قرمز در وسط محوطه بکارید. با این کار صاحب یک محوطه گرم و صمیمی می شوید.
قهوه ای خاکی شاید بیش تر یک رنگ خنثی به حساب بیاید؛ اما به اندازه کافی قوی هست که فاقد هیچ منبع قدرت دیگری فضا را تحت تأثیر قرار دهد. برای تأکید و افزایش تأثیر رنگ قهوه ای خاکی بهتر است از مقدار زیادی بافت استفاده کنید. رگه های تیره رنگ در قهوه ای خاکی بسیار رضایت بخش هستند و در این محوطه نیاز به گل هایی بار رنگ های شیری و زرد دارید.
خلاصه : قهوه ای تیره و طیف آبی = فضای سبز مهیج / قهوه ای طوسی و طیف صورتی= فضای سبز صمیمی/ قهوه ای خاکی بافت دار و طیف زرد= فضای سبز شاد

مطلب پیشنهادی : کف سازی محوطه، ۱۰ کفپوش منحصر به فرد!

 طراحی باغچه ویلا

اجرای محوطه سازی
باغ گل فدک

سنگ

کار کردن با سنگ ها کمی کار را سخت می کند. شکل و انواع گوناگون سنگ ها آن قدر متنوع است که نمی توان یک دستورالعمل واحد را به کار برد. سنگ ها با هر طرح و رنگی سخت هستند. همین ویژگی باعث می شود تا آن ها را در گروه مصالح سرد قرار بدهیم. اگر قصد استفاده از سنگ را دارید بهتر است آن را در ترکیب با چوب به کار ببرید؛ به طور مثال در بین کف پوش های سنگی یک راه چوبی درست کنید. مزیت استفاده از سنگ ها در اختیار داشتن بافت های گوناگون است. شما می توانید یک طرح مدولار شیک یا نامنظم و خاص در محوطه خود ایجاد نمایید. استفاده از کاشی های رنگی در منظر سنگی را نیز به شما پیشنهاد می کنیم. 

مطلب پیشنهادی : ۱۰ سنگ فرش پرطرفدار باغ و حیاط

طراحی باغ و باغچه، گل هایتان در کنار این مصالح دلرباتر می شوند! طراحی محوطه
گلخانه کونیکا

 گیاهان محوطه سازی

بافت گیاهان در منظر سنگی

همان طور که اشاره شد بافت در محوطه سنگی مهم تر از رنگ است یا بهتر است بگوییم بیشتر به چشم می آید. هرچه بافت سنگ ها ریزتر باشد محوطه شما نیاز بیشتری به گیاهان درشت بافت با برگ های پهن دارد و هرچه بافت سنگ ها درشت تر و خشن تر باشد نیاز به گیاهانی با ظرافت بیشتر دارید.

مطلب پیشنهادی : آلاچیق و سایبان های دلپذیر برای وقت گذرانی در فضای سبز

 محوطه سازی باغ
 طراحی محوطه سازی
گل و گیاه پایا آذین

 طراحی محوطه

بتن

بلوک های بتنی درجا امروزه تنوع زیادی پیدا کرده اند و می توانند هر شکلی که شما بخواهید را قالب بزنند و کاملا بی نقص در اختیارتان بگذارند؛ اما بتن هرچقدر هم طراحی شده باشد باز هم سردترین و صلب ترین مواد مورد استفاده در محوطه است. بیشتر بلوک های بتنی بافت ریزدانه دارند، پس رنگ و بافت گیاهان در منظرهای بتنی از اهمیت یکسانی برخوردارند. بهتر است گیاهان درشت بافت را در انتهای هر کرت یا باغچه و گیاهان گل دار را وسط و جلوی کرت ها بکارید. 

مطلب پیشنهادی : سنگ فرش های بتنی، مصالحی ایده آل برای طراحی محوطه خانه شما!

 طراحی حیاط خانه

رنگ گیاهان در منظر بتنی

رنگ های مختلف مواد بتنی از سفید تا خاکستری تیره، استفاده از رنگ های شاد و زندگی بخش را در محوطه آسان تر می کند. اگر طبع روحی شما آرام است و از هیجانات زیاد خوشتان نمی آید بهتر است از گل های آبی بسیار روشن به همراه طیف سبز روشن سبز و برای کاهش سردی از گیاهانی با رنگ سبز تیره درشت بافت استفاده کنید. سبز تیره ترکیب رنگی تان را دگرگون می کند.
اگر به دنبال یک منظر شاد هستید باید به شما تبریک بگویم منظر بتنی تنها منظری است که می توانید فاقد محدودیت در آن رنگ تزریق کنید، پس گل های متنوع و رنگی برای کاشت سفارش دهید. اگر علاقه به استفاده از یک یا دو رنگ دارید بهتر است از طیف های صورتی یا نارنجی و یا ترکیبی از زرد و نارنجی استفاده کنید.
خلاصه : بتن با طیف آبی و سبز =  منظر آرام / بتن با طیف های گرم= منظر شاد و رنگی

مطلب پیشنهادی : گوشه ای دنج برای بعد از ظهر های تابستان

 طراحی باغچه ویلا
اجرای محوطه سازی
گروه معماری آبجکت

منظر ترکیبی

اگر منظرتان ترکیبی از مصالح ذکر شده است بهتر است قبل از خرید گیاهان به مصالح غالب در باغ توجه کنید و گیاهانتان را مطابق با آن خریداری نمایید؛ به عنوان مثال اگر سنگ در باغتان غالب است با توجه به نکاتی که در مورد سنگ گفته شد محوطه خود را طراحی کنید. باغتان سرشار از شادی و آرامش!

اگر به دنبال افراد متخصص و حرفه ای برای طراحی باغ، ویلا و حتی حیاط کوچک خانه خود هستید، با ثبت درخواست در قسمت سفارش کالا و خدمات آکا ایران از مشاوره های حرفه ای بهره مند شوید. 

تبلیغات
الان چی می چسبه !
نگاه حرفه ای به دکوراسیون داخلی!
<>
.

منبع : chidaneh.com