آکاایران: دکوراسیون منزل یک بانوی تمام عیار: دل خانه ام زنده شد به عشق!

روایت خانه، سفری است که در آن مجله منزل با رضا عابدینی سهی (سفیر کمپین #یکی_هستیم) همراه شد. قسمت اول را از خانه و داستان خود رضا شروع کردیم که می توانید تحت عنوان دکوراسیون خانه یک جهانگرد ایرانی، روایت مردی از تبار صلح! در آکا ایران بخوانید. در قسمت دوم به خانه رضا ندیمی رفتیم، طراح لباس مشهور ایرانی و روایت خانه قدمی اش در تجریش را برای شما گفتیم. در قسمت سوم به خانه کاوه نجم آبادی، نقاش و هنرمند نام آشنای ایرانی سفر کردیم و در این قسمت...

جانمایه خانه اش عشق بود و بس. تمام لحظه هایی که در کنارش گذراندم به شیرینی لبخندهایش بود. انرژی را می شد از تک تک جزئیات فضای زندگی اش دریافت کرد. از بدو ورودمان تا لحظه وداع، عشق و هنر، به مانند آبی روان از درودیوار خانه و از نگاه و کردار او جاری بود. جای خالی رضا که ما را مهمان این خانه و صاحب خانه بی نظیرش کرده بود، احساس می شد که به موجب سفری پیش بینی نشده، مجبور به ترک ما در این روایت شده بود. رضا همواره طوری با میزبان هایش به گفتگو می نشیند که گویی دو دوست کهن از خاطرات چندین و چندساله شان می گویند، کاری که اعتراف می کنم نتوانستم به آن پختگی ادایش کنم. بااین حال با تمام شور و عشقی که از ماندانای مهربان و دوست داشتنی دریافت کردم، می خواهم از او و روایت دلنشینش بگویم...

آکاایران: دکوراسیون منزل یک بانوی تمام عیار: دل خانه ام زنده شد به عشق!

امیر صادقی

درباره میزبان

ماندانا اولیاء شیرازی، متولد بروکسل بلژیک از کودکی دلباخته هنر بوده و به واسطه این دلباختگی، سالیان زیادی را با هنر و در کنار هنرمندان گذرانده است. در میان هنرهایی مثل نقاشی، موسیقی، تئاتر و... که همگی برای او الهام بخش و به گفته خودش غذای روحی هستند، سینما همواره جایگاهی ویژه داشته است. ماندانا را می توان یک مجموعه دار خوش سلیقه خواند که گزیده ای از بهترین آثار هنری در خانه اش به چشم می خورد و البته آثاری از خود او در زمینه طراحی مبلمان و هنرهای دیگری که گهگاه به آنها پرداخته است.

امیر صادقی

 یکی هستیم
امیر صادقی

«خانه ای که امروز می بینید حاصل انتخاب های یک باره و دوباره نیست، همه چیز ذره ذره جمع شده تا به این صورت در آمده است. من همواره به هنر بالیده ام و می خواستم فضای زندگی ام نیز غرق در هنر باشد، هنری که من می پسندم و با آن ارتباط برقرار می کنم. ناگفته نماند که قرارگیری متناسب و هماهنگ این اجزاء نیز از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا معتقدم این آثار برای اینکه آن حس خوب و انرژی مطلوبم را به من منتقل کنند باید در بستر مناسب و در هماهنگی با یکدیگر نیز قرار گرفته باشند.
خانه فضایی کاملا شخصی است که با ورود به آن باید نشانه هایی از صاحب خانه، شخصیت و علایق او در آن دیده شود.»

 دکوراسیون منزل هنرمندان
امیر صادقی

 دکوراسیون خانه ایرانی
امیر صادقی

*** اگر بخواهی در یک کلمه خانه را تعریف کنی، چه می گویی؟

«آرامش، اولین واژه ای که برای توصیف معنای خانه به ذهنم خطور می کند، چراکه موضوعی بسیار مهم و حیاتی است.»

امیر صادقی

دکوراسیون منزل یک بانوی تمام عیار: دل خانه ام زنده شد به عشق! فضاهای مسکونی
امیر صادقی

*** چه ویژگی هایی از خانه ات شبیه به صفات تو است و چه ویژگی هایی از آن شبیهت نیست؟

«نظم و هماهنگی از ویژگی های شاخصی است که بسیار شبیه به من بوده و سعی کرده ام آن را در همه قسمت های خانه ام پیاده کنم. در هر فضای خانه بر اساس زمانی که در آن می گذرانم و کارهایی که انجام می دهم از ترکیب رنگی متفاوتی استفاده کرده ام که درعین حال هماهنگ و خوشایند نیز هست. برای فضای نشیمن، سیاه وسفید به نشانه خلوص و بی پیرایگی انتخاب کرده ام که با جزئیاتی مثل گل و گیاه، مانع سرد و بی روح شدن آن شده ام. اتاق خواب را به نشانه آرامش به رنگ سفید و بژ درآورده ام و اتاق تلویزیونم را به دلیل علاقه ای که به هند دارم، رنگی ساخته ام.
درباره آن ویژگی هایی از خانه ام که شبیه به من نباشد، باید بگویم موجود نیست. همه چیز در این خانه شبیه به من است.»

 روایت خانه
امیر صادقی

*** اگر قرار باشد کل خانه ات را با وسایل و هر آنچه در آن هست، تحویل دهی و تنها یک چیز را برای خود نگه داری، آن چیست؟

«فاقد شک عکسی از آثار آقای عباس کیارستمی که برای من پر از معنای زندگی است را پیش خود نگه می دارم. این تصویر برفی بکر با سایه روشن هایش، من را به یاد ریشه ما؛ یعنی طبیعت می اندازد و پستی وبلندی هایی که در زندگی با آنها مواجه می شویم. سفیدی و خلوص این عکس برای من یادآور پاکی و آرامش است و این معانی دلپذیر هستند که این اثر را برای من بسیار ارزشمند کرده و اجازه نمی دهند به راحتی از آن بگذرم.»

 دکوراسیون منزل ایرانی
امیر صادقی

تورهای خانه گردی
امیر صادقی

*** اگر روزی قرار بر این باشد که این خانه و کل محتویات آن را به یک نفر ببخشی، او کیست؟

«به شخصی می بخشم که مثل خودم عاشق هنر باشد. کسی که دلش پر از عشق بوده و مانند من به همه چیز این خانه عشق بورزد.»

امیر صادقی

*** اگر یک نفر با تو و شخصیت تو آشنا باشد، اما خانه ات را ندیده باشد، وقتی وارد این خانه می شود می تواند تشخیص دهد که اینجا خانه تو است؟

«مطمئنا کسی که من را بشناسد با دیدن جزئیات این خانه و دقتی که در انتخاب هرکدام از آنها داشته ام به این موضوع پی می برد. نظم و هماهنگی که قبلا به آن اشاره کردم نیز می تواند گواه این موضوع باشد. از طرف دیگر موضوعات سوژه های هنری که برای فضای زندگی ام برگزیده ام شباهت زیادی به من دارند و برای آشنایانم نشانی از من هستند.»

 یکی هستیم
امیر صادقی

*** بازیگران و عوامل اصلی فیلم سینمائی «خانه ماندانا» چه کسانی جز خود او می توانند باشند؟ یعنی اگر قرار باشد از خانه تو فیلمی ساخته شود، چه کسانی نقش های اصلی آن را ایفا می کنند؟

«دنیای فیلم های یک کارگردان آمریکایی به نام John Cassavetes و همسرش Gena Rowlands که بازیگر است، بسیار شبیه به دنیای من است. او در فیلم هایش همیشه از عشق می گوید؛ عشقی که به گفته خودش ملاقاتی تصادفی و عشقی چنددقیقه ای نیست. فیلم های او امیدبخش و درباره زوج هایی است که عشق، تنها نقطه اشتراک آنها است.»

 دکوراسیون منزل هنرمندان
امیر صادقی

 دکوراسیون خانه ایرانی
امیر صادقی

*** اگر بخواهیم خانه ماندانا اولیاء شیرازی را با یک صفت تعریف کنیم، پیشنهاد خودت چیست؟

«خانه هنر و انرژی مثبت؛ چون همان طور که پیش ازاین نیز عنوان کردم، این دو مقوله برای من از اهمیت بسیاری برخوردارند و نقش پررنگی در زندگی من دارند.
من می خواهم هرکس با ورود به خانه ام انرژی دریافت کند؛ انرژیای که سعی کرده ام با عشق در گوشه گوشه خانه ام جاری سازم. آنچه به یک خانه معنای واقعی خانه بودن را می بخشد، گذشته از حجم و ویژگی های فضایی، همان حس و حالی است که ما به آن می دهیم، سلامی که هر صبح با شادابی و لبخند روانه اهالی آن کرده و عشقی که از نگاهمان تقدیمشان می کنیم.»

امیر صادقی

*** و سؤال آخر اینکه چه کنیم تا خانه ما رنگ و بوی ما را داشته باشد؟

«از نگاه من تنها واژه ای که می تواند پاسخی کامل برای این پرسش باشد، «حقیقت» است و برای ادای درست این واژه شرط اول این است که خودمان را خوب بشناسیم. فقط در این حالت است که خودمان را گول نمی زنیم و خانه ما جایی می شود که هم به خود ما و هم دوستان و آشنایانمان حس خوبی می دهد. در مورد خود من حقیقت در هنر معنا می شود؛ چون همواره گفته ام و می گویم که هنر به منزله غذای روح من است.»

ویدئوی کوتاهی از صحبت های خانم اولیا شیرازی را می توانید در اینجا ببینید:


تبلیغات
خاص و هماهنگ با سلیقه شما!
دانستن حق شماست
<>
.

منبع : chidaneh.com