به نقل از آکاایران : آمریکایی ها بعد از جنگ جهانی دوم خصلت عحیبی پیدا کردند. آنها عاشق بریز و بپاش شدند. پیروزی در جنگ جهانی دوم آنها را آنقدر غره کرده بود که مصرف گرایی را به نهایت رساندند؛ حتی در هنر معماری. هنوز چند سالی از پایان جنگ جهانی دوم نگذشته بود که سروکله ساختمان های بلند در شهرهای مختلف آمریکا با طراحی های داخلی خاص پیدا شد؛ خانه هایی مجلل با انواع و اقسام وسایل تزیینی. این وضع در نیمه دوم دهه 50 میلادی به حد خودش رسید تا اینکه در نهایت طبق روال همیشه جنبشی در مخالفت با جریان پیش روی مردم راه افتاد؛ جریانی که قرار بود ساده گرایی را به مردم نشان دهد. بنا به گزارش آکاایران : سبکی تازه به راه افتاد به نام مینیمالیسم یا ساده گرایی. با این هدف که مصرف گرایی حتی در دکوراسیون خانه هم به حداقل برسد. در سبک مینیمالیسم دیگر خبری از بریز و بپاش نیست و هرچه هست سادگی است. مینیمالیست ها فقط عناصر اصلی دکور را حفظ می کنند و اضافه ها را کنار می گذارند؛ البته با فوت و فن خاصی که امروز با مدرنیته قاطی شده و وضعیت عجیبی به وجود آورده است. این روزها خیلی ها با سادگی خیال رسیدن به فضای پست مدرن را دارند؛ دقیقا همان چیزی که حس متفاوت بودن را القا می کند!
خانه هایی با طراحی مینیمال یک مشخصه مهم دارند؛ تنوع رنگ ها در آنها بسیار اندک است و بیشترشان سفید هستند با ترکیبی از خاکستری، سیاه و مشکی. شاید در خانه های امروزی رنگ ها کم کم وارد شده باشند اما این رنگ ها فقط رنگ هایی روشن و ملایم هستند. در اتاق نشیمن یک خانه مینیمالیستی همه اجزا باید ساده و خنثی باشد؛ قاب عکس ها ساده و یک دست و مبل ها به دور از هر تشریفاتی. در این خانه ها نباید تجملی به چشم بخورد بلکه سادگی و در عین حال طراحی خاص اشیاست که حرف اول و آخر را می زند.

پنجره ها در طراحی یک اتاق نشیمن مینیمال نقش مهمی دارند. در این خانه ها پنجره های اتاق اصلی بزرگ هستند طوری که تمامی دیوار را می گیرند. در بیشتر موارد هم خبری از پرده نیست برای اینکه رنگ چهارچوب های پنجره باید مکمل اجزای دکوراسیون داخلی باشد. اگر پرده ای هم آویزان شود باید بدون طرح و با رنگی یکنواخت باشد؛ بدون هیچ آویز اضافه ای. مینیمالیست ها معتقدند استفاده از والان و آذین بندی سادگی را از بین می برد؛ البته تازگی ها استفاده از کرکره های بامبو باب میل ساده گراها شده و طرفدار زیادی هم پیدا کرده است.

طراحی مینیمالیستی,طراحی مینیمال,طراحی مینیمالیسم

طراحی مینیمال

 طرفداران این سبک با پرده رفاقتی ندارند برای اینکه به نور اهمیت زیادی می دهند؛ آن قدر که حتی  چراغ های این جور خانه ها خاص و به اشکال خاص هندسی انتخاب می شود. در این خانه ها معمولا آباژورهای زمینی با شکل و شمایل خاص وجود دارد و نور خانه هم با استفاده از چراغ هایی در گوشه های اتاق تامین می شود. شب این خانه ها کم نور و آرامش بخش است و روزشان پرنور و انرژی زا.

 همیشه شروع کار در خانه های مینیمال با مبلمان است چون معمولا بزرگ ترین وسیله ای که در هر خانه ای قرار می گیرد، مبل ها هستند. برای اینکه اتاق ساده به نظر برسد باید مبلمان را ساده انتخاب کنید. هرقدر تعداد مبلمان کمتر باشد، بهتر است. ببینید کدام یک از اجزای مبل را بیشتر استفاده می کنید بعد سراغش بروید. یادتان باشد این وسط راحتی ها نباید قربانی شوند. مبل های دو یا سه نفره درست است که فضای زیادی را اشغال می کنند اما در چیدمان یک خانه مینیمال بهترین هستند با این حال باز هم می توانند به سلیقه شما جزء دورریختنی ها باشند.

طراحی مینیمالیستی,طراحی مینیمال,طراحی مینیمالیسم

طراحی مینیمال

انتخاب مبلمان و نحوه قرارگیری شان در سبک مینیمالیسم مسئله بسیار مهمی است. رنگ مبل ها یا روشن و کرم است که به زنده تر شدن فضا کمک می کند یا سیاه که با ترکیب دیوارها  جور دربیاید. مبل هایی با روکش های طرحدار و گلدار اصلا وارد خانه مینیمالیست ها نمی شود. در مورد انتخاب طرح مبل هم بهتر است حتی المقدور مبل هایی با اشکال هندسی منظم و بدون منحنی انتخاب شود؛ مبل هایی با کاناپه های راحت و دو یا سه مبل دیگر در کنارشان همراه میز وسط که آن هم شکل هندسی خاصش خیره کننده است؛ ساده اما با زاویه های بریده!

طراحی مینیمالیستی,طراحی مینیمال,طراحی مینیمالیسم

طراحی مینیمالیسم

دیوارها در خانه های ساده گرا به اندازه باقی اجزا اهمیت دارند. خیلی از ما عادت داریم دیوارهای خانه مان را از هر آنچه دوست داریم، می پوشانیم؛ لوح های تقدیر دوران تحصیل بچه ها، عکس های پدر و مادر یا لحظات خاص خانواده، بشقاب های قدیمی و عتیقه مادربزرگ ها و. . . اما در خانه های مینیمالی از این خبرها نیست. دیوارها صاف و ساده اند با رنگی سفید یا خنثی؛ حتی بدون هیچ بافت یا نقش اضافه. برای این است که در خانه های مینیمالیستی کاغذدیواری ها کمتر پیدای شان می شود و درنهایت دیوارهای خانه می تواند فقط یکی، دو تابلوی نقاشی خاص داشته باشد.

 کف اتاق نشیمن باید به غیر از پایه های مبل ها و فرش ها هیچ وسیله دیگری نداشته باشد. درواقع نباید هیچ چیز بیهوده ای روی زمین باشد؛ نه خبری از تلنبار شدن گل های خانه در گوشه اتاق باشد و نه روزنامه ها و کتاب های انباشته شده. کف زمین هرچه صاف تر و یک دست تر باشد، خانه ساده تر و بهتر نشان داده می شود؛ آن قدر که خیلی از مینیمالیست ها برای نشان دادن اوج سادگی خیلی اوقات بی خیال فرش ها هم می شوند.

طراحی مینیمالیستی,طراحی مینیمال,طراحی مینیمالیسم

انواع طراحی های مینیمالیستی

سطح روی میزها هم باید همین طور باشد. در یک طراحی مینیمالی هیچ وسیله ای روی میزها قرار نمی گیرد. رومیزی که اصلا! اما به ندرت یک یا دو دکوری روی میزها می گذارند؛ آن هم با شکل های خاص هندسی وگرنه گذاشتن ظرف های کریستال و تزیینی ممنوع است!

طراحی مینیمالیستی,طراحی مینیمال,طراحی مینیمالیسم

طراحی مینیمالیستی

 در یک خانه مینیمالیستی فقط لوازمی پیدا می شود که واقعا به آنها احتیاج است. در این خانه ها برخلاف خانه های مدرن تجملی امروزی هیچ وسیله ای صرفا برای تزیین خانه استفاده نمی شود. هر وسیله ای برای خودش کارکردی دارد و وسیله ای به اسم دکوری تقریبا از فهرست خرید صاحبخانه حذف شده است. برای اینکه زیاد هم سخت نباشد، لازم است فقط یک جواب روشن برای این سوال داشته باشید؛ اینکه آیا وجود این وسیله واقعا به دردتان می خورد؟

طراحی مینیمالیستی,طراحی مینیمال,طراحی مینیمالیسم

طراحی مینیمالیستی

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران