به نقل از آکاایران: کاکتوس بیش از هر چیز آدم را یاد بیابان می اندازد. چه بسیار انسان هایی یه در بیابان گم شده اند و خوردن محتویات و آب موجود در یایتوس، امیان زندگی به آنها داده است. نام یایتوس از یی واژه یونانی گرفته شده یه معنی گیاه خاردار می دهد. چیزی یه ما آن را یایتوس می دانیم درواقع ساقه گوشتی این گیاه است و برگ ها طی تیامل به خار و تیغ تبدیل شده اند.

مراقبت کاکتوس

بسیاری از گیاهان گوشتی را یه اتفاقا نگهداری شان هم خیلی شبیه کاکتوس است، همه به اشتباه کاکتوس می نامند درحالی یه آنها از گیاهان خانواده سوسن ها، آناناس ها یا آماریلیس ها (نرگس ها) هستند. این گیاه با حال و هوای آپارتمان اخت می شود، البته مصارف غذایی هم دارد. تا حالا میوه کاکتوس خورده اید؟! عجیب و غریب ترین ترکیب رنگ ها را می شود به راحتی در میوه کاکتوس دید. یی گیاه همه فصلی است اما اگر قصد خرید گلدانش را دارید، بهترین فصل تهیه آن، تابستان است. فقط یادتان باشد زمانی یه با گیاه کاکتوس کار می کنید استفاده از چند برگه روزنامه تا این امکان را به شما می دهد یه دست تان در اثر تیغ ها زخمی نشود.

وقتی کاکتوس ها بیمار می شوند

بزرگ ترین مشکلی یه حین نگهداری کاتوس با آن مواجه می شوید، پوسیدگی ریشه به خاطر آبیاری بیش از اندازه است. اگر روی ریشه، اثرات پوسیدگی دیدید، می توانید کمی از آن را تا حدی یه ریشه ها سالم باقی بمانند، جدا کنید؛ به این کار هرس ریشه می گویند. حالا اگر همه ریشه ها درگیر پوسیدگی شده بودند از جدا کردن کامل آنها نترسید. ریشه ها خیلی سریع رشد می کنند. بعد از این کار تا 10 روز به گلدان آب ندهید تا ریشه ها ترمیم شوند.

در بسیاری از گل ها موقع تعویض می توانیم خاک اطراف ریشه را با دست بتیانیم اما در مورد کاکتوس ریشه حساس تر از این حرف هاست. سعی کنید با همان خاک چسبیده به ریشه، به گلدان دیگر منتقل اش ینید. کاکتوس آفت و بیماری خاص دیگری ندارد مگر اینکه وقتی آن را به خانه می آورید متوجه شوید یک حشره موذی لابه لای گیاه شما خانه کرده است که بهترین برخورد با آن جدا کردنش از گیاه است.
 

مراقبت از کاکتوس,مراقبت از کاکتوس در زمستان,مراقبت از کاکتوس ها

نگهداری از کاکتوس

فوت های کوزه گری

کاکتوس را باید در فصول سرد، گرم نگه داشت. بهترین نقطه برای نگهداری کاکتوس داخل خانه، کنار پنجره ای است یه آفتاب گیر باشد. البته کاکتوس ها با آفتاب مستقیم میانه خوشی ندارند اما از نور زیاد استقبال می کنند. برای کاکتوس ها خای آماده در گلفروشی هست اما اگر به آن دسترسی ندارید، به این ترتیب عمل کنید: اول چند سنگ کف گلدان قرار دهید، سپس چند تکه زغال فعال شده، مخلوط دو قسمت ماسه، یک قسمت خاک باغچه و کمی پرلیت. روی خای گلدان هم می توانید کمی خزه برای نگهداری آب گلدان در اطراف گیاه قرار دهید. کاکتوس به مواد عالی و خاک برگ نیاز ندارد.

بهترین زمان عوض کردن خای گلدان کاکتوس ها نیمه دوم فروردین، همزمان با خروج کاکتوس از خواب زمستانی است. بک کاکتوس برای سال ها (5 تا 10 سال) می تواند در یک گلدان باشد بدون اینکه احتیاجی به تعویض گلدان داشته باشد. گلدان بزرگ تر یعنی آبیاری بیشتر و این اصلا برای کاکتوس خوب نیست، اما در هر حال از تعویض گلدان نترسید چراکه باعث می شود کاکتوس ها و گیاهان گوشتی بهتر رشد ینند و گل ها روی آنها ظاهر شوند. کاکتوس تا یک هفته پس از تعویض گلدان نباید در معرض نور شدید خورشید قرار بگیرد. گلدان های گِلی با عمق کم برای کاکتوس ها بسیار مناسب است و اصولا کاکتوس ها به عمق زیاد احتیاج ندارند.
 

مراقبت از کاکتوس,مراقبت از کاکتوس در زمستان,مراقبت از کاکتوس ها

نگهداری از کاکتوس

 آلوورا

آکاایران: آلوورا کاکتوس نیست و از خانواده لیلیوم است اما چون برگ های گوشتی دارد و نحوه نگهداری اش خیلی شبیه کاکتوس هاست به راحتی می شود آن را کنار کاکتوس نگهداری کرد و از مزیت های آن هم بهره برد. یی دلیل گستردگی نگهداری از آن، راحتی یار با این گیاه است. شیره سیاهی یه از آن گرفته می شود، با عنوان «صبر زرد» مصارف دارویی فراوان دارد. خواص گوناگون ژل آلوورا روی بدن و استفاده وسیع آن در صنایع دارویی و بهداشتی، ارزش و اهمیت این گیاه را صدچندان کرده است. دمای ایده آل آلوورا 15 تا 25 درجه است و از کودهای ارگانیی به خوبی استقبال می یند. رشد سریعی دارد و ریشه هایش خیلی زود گلدان را پر می ینند.

خار دار اما خوشمزه

کاکتوس اوپونتیا، گل های زردرنگ بزرگی دارند یه به اندازه یک انجیر رشد می ینند میوه های آن بنفش رنگ هستند. روی میوه ها تیغ های آزار دهنده ریزی وجود دارد یه باید مراقب آنها بود. در مکزیک میوه این کاکتوس در انواع و اقسام نوشیدنی ها، مربا ها و کیک ها کاربرد دارد. این میوه در درمان دیابت نوع دوم، یلسترول بالا، چاقی و اسهال موثر است و اثرات نامناسب الیل را از بین می برد. جالب اینکه با آب و هوای ایران هم می سازد و در حاجی آباد بندرعباس و بوشهر مزرعه هایی از این نوع کاکتوس احداث شده است.
 

مراقبت از کاکتوس,مراقبت از کاکتوس در زمستان,مراقبت از کاکتوس ها
کاکتوس
 
چه کنیم تا کاکتوس ماندگار باشد

اگر کاکتوس های تان را تنها یک بار در ماه آب دهید، رشد چندانی نخواهند داشت و فقط زنده خواهند ماند، ریشه های شان خشک شده و درنهایت می سوزند در این حالت پس از آبیاری مجدد ریشه ها توانایی جذب آب را نخواهند داشت و دچار پوسیدگی خواهند شد. یک قانون خوب برای آبیاری کاکتوس این است یه پیش از اینکه خاک گلدان کاملا خشک شود آبیاری اش کنیم.  مهم این است یه خاک گلدان آب را به داخل بکشد. کاکتوس اصلا از اسپری آب خوشش نمی آید. اگر می خواهید کاکتوس به گل بنشیند، مدام و زیاد به آن آب ندهید چون به سمت رشد رویشی می رود. در پاییز و زمستان، هر دو سه ماه یکبار به کوددهی احتیاج دارد. یود مخصوص کاکتوس ازت کمتری دارد و طوری فرموله شده یه معمولا به آرامی و به تدریج در خاک آزاد می شود.

حتما سوراخ های ته گلدان را برای کاکتوس چک کنید که باز باشند و آب اضافی بتواند از انتهای آن خارج شود. کاکتوس دو فصل رشد دارد؛ یکی فصل رشد فعال یه در بهار و تابستان است و دیگری فصل استراحت یه در پاییز و زمستان است. کاکتوس ها در زمستان به خواب زمستانی فرو می روند و در زمان استراحت، آب کمتری می خواهند. برای تکثیر کاکتوس ها منتظر فصل بهار باشید. کاکتوس با قلمه به راحتی تکثیر می شود. برای قلمه بهترین گزینه، جوانه هایی است یه خودبه خود در حال جدا شدن از گیاه هستند. برای جدا یردن قلمه ها از چاقوی تیز یا کاتر استفاده کنید. برای جلوگیری از پوسیدگی قلمه، می توانید چند روزی آن را به حالت استراحت در سایه قرار دهید تا قسمت بریده شده خشک شود. بعد هم قلمه را در گلدان بیارید، دو تا سه هفته بعد ریشه ها نمایان می شوند.
 
مراقبت از کاکتوس,مراقبت از کاکتوس در زمستان,مراقبت از کاکتوس ها

مراقبت از گیاه کاکتوس

تراریوم کاکتوس

کاکتوس انتخاب خوبی برای ساختن یک تراریوم است، چراکه انواع و اقسام کاکتوس ها در کنار هم می توانند همزیستی مسالمت آمیزی داشته باشند. برای درست کردن تراریومِ کاکتوس، باید ته حباب شیشه ای، زهیش مناسبی از سنگریزه داشته باشد. ضمن اینکه استفاده از زغال فعال هم مفید است، می توان از خای مخصوص کاکتوس و خزه برای سطح رویی استفاده کرد. بعد از ریختن این لایه ها می توانید کاکتوس های گرد و دراز و توپی شکل را با چند نوع گیاه گوشتی-یه معمولا نگهداری شان درست مثل کاکتوس است- در خای تراریوم بیارید چون میزان آبیاری کاکتوس محدود است و رشد سریعی ندارد، تراریوم گزینه مناسبی برای نگهداری آن است. فقط هنگام آبیاری مراقب باشید یه آب روی کاکتوس ها نریزد و بیش از حد نباشد تا ریشه ها و بدنه گیاه دچار پوسیدگی نشوند.

تخم اژدهای بی خار

کاکتوس پرووین چون میوه هایی شبیه سیب بزرگ قرمز دارد، به آن سیب پرووین هم می گویند. این میوه های بی خار، طعم ترش و شیرینی دارند. میوه این کاکتوس خیلی شبیه کیوی خودمان است و دانه های سیاهرنگ در زمینه سفید درون میوه هایش، همگی خوراکی هستند.

این سیب های عجیب و غریب در اروپا طرفدار های زیادی دارند. کاکتوس پیتایا میوه ای شبیه تخم اژدها دارد. پس از اینیه گل ها ظاهر شدند 50 تا 60 روز طول می کشد تا میوه ها با وزنی حدود یک کیلوگرم برسند. این میوه شیرین خار ندارد و سرشار از فیبر، آنتی اکسیدان و ویتامین C است. این نوع کاکتوس شرایط آب و هوایی آسیای شرقی و مکزیک را دوست دارد.

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران