منبع متمرکز یا غیر متمرکز؟

 

همان‌طور که می‌دانید برای تغییر چیدمان لوازم دکوراسیونی موجود در یک محیط، علاوه بر انگیزه‌هایی از جمله زیبایی‌شناسی و تنوع‌طلبی، عوامل مختلف دیگری نیز وجود دارند که یکی از مهم‌ترین آنها فصل است.

 

در هر فصلی با توجه به شرایط آب و هوایی، نیازهای افراد و حتی نحوه زندگی‌شان نیز تغییر می‌کند. از طرف دیگر، در بعضی فصول سال برای مطبوع نگه داشتن دمای محیط و در نتیجه آسایش اهالی خانه، لاجرم باید از منابع گرمازا یا سرمازا استفاده کرد که کاربرد همین لوازم، خود می‌تواند عامل مهمی در تغییر چیدمان دکوراسیونی فضا باشد.

 

 
 

البته برای گرم کردن فضای داخل خانه 2 نوع منبع متمرکز و غیرمتمرکز وجود دارد که انواع غیرمتمرکز آنها مانند رادیاتورها، در تغییر چیدمان لوازم محیط نقش عمده‌ای ندارند و بیشتر در اتاق‌های خواب - به‌خصوص مربوط به بچه‌های کوچک؛ آن هم به جهت رعایت نکات ایمنی - سبب ایجاد تغییرات کوچکی مانند جابه‌جایی تختخواب می‌شود؛ در حالی که انواع متمرکز شامل بخاری و شومینه و در رأس آنها شومینه، عوامل اصلی تغییرات عمده‌ای در محیط هستند. در واقع، شومینه در اغلب آپارتمان‌های امروزی منبع گرمازای کمکی محسوب می‌شود.

 

 
 

در صورت کاربرد بخاری - آن هم از نوع زمینی در فضای خانه - لوازم باید با فاصله حدود یک متری از بخاری چیده شوند تا حرارت حاصل از آن به لوازم آسیب نرساند.

 

 
 

بنابراین با توجه به اینکه سرمای زمستانی به زودی آغاز می شود و در بعضی روزها منابع گرمازای غیرمتمرکز برای گرم کردن فضا کفایت نمی‌کنند، کاربرد تلفیقی این دو منبع (متمرکز و غیرمتمرکز) از این پس بیشتر خواهد شد.

 
 

 

ایمنی و زیبایی

 
 

البته در ساختمان‌هایی که شومینه وجود ندارد یا شومینه موجود در قسمت‌های سرد و مورد نیاز خانه ساخته نشده است، معمولا بخاری این نقش را ایفا می‌کند که اگرچه آن هم سبب ایجاد تغییراتی در نحوه چیدمان لوازم می‌شود ولی بیشتر آنها جنبه ایمنی دارد؛ به این معنا که در صورت کاربرد بخاری - آن هم از نوع زمینی در فضای خانه - لوازم باید با فاصله حدود یک متری از بخاری چیده شوند تا حرارت حاصل از آن به لوازم آسیب نرساند.

 

 
 

در ضمن، ظاهر اغلب بخاری‌های معمولی نیز به صورتی نیست که مرکز توجه بوده و در نتیجه چیدمان به سمت آن انجام گیرد؛ در حالی که هم ظاهر اغلب شومینه‌ها چنین خصوصیتی را دارد و اساسا شومینه عنصری دکوراسیونی و کاربردی در ساختمان به حساب می‌آید و هم ساختارش به گونه‌ای نیست که این قبیل نگرانی‌های امنیتی را به همراه داشته باشد. در نتیجه آن را به عنوان منبع کمکی برای استفاده از گرمای حاصل از آتش و لذت بردن از ظاهر زیبای این آتشدان روشن می‌کنند.

 

 
 

تصور کنید پس از پشت سر گذاشتن یک روز سرد و پر از کار و فعالیت، به خانه برگشته و روی مبلی راحت در مقابل شومینه بنشینید و همزمان با قطار کردن رقص شعله‌های آتش به مصاحبت با دیگر اهالی خانه بپردازید. چه لذت وصف‌ناشدنی‌ای خواهد داشت؟! این از جمله مزایای منابع گرمازای متمرکز - به‌خصوص شومینه- است که در قدیم این نقش را کرسی ایفا می‌کرد. از طرف دیگر، این روزها کارخانه‌های تولید بخاری نیز دست به ابتکاراتی زده‌اند و بخاری‌هایی زیبا و فانتزی‌ با ظاهری شبیه به شومینه تولید کرده‌اند که می‌‌توانند مرکز توجه تغییرات چیدمانی شوند.

 

 
 

بنابراین اگر به جای شومینه در خانه‌تان بخاری‌ای با ترکیب متفاوت و زیبا قرار دارد، چیدمان‌های پیشنهادی زیر برای محیط مورد نظر شما نیز می‌توانند کاربردی باشند. در زیر پیشنهادهای مختلفی با هدف بهره‌مندی هر چه بیشتر از گرما و همچنین نمای زیبای شعله‌های آتش ارائه شده است.

 

 
 

 

شومینه در مرکز

 
 

البته آنچه در همه انواع چیدمان‌ها با وجود شومینه در محیط، مشترک است، در مرکزیت قرار دادن این منبع گرمازاست؛ به این ترتیب که همه مبل‌ها و صندلی‌ها و دیگر لوازم مربوطه یا حتی بخشی از آنها در جهت این مرکز چیده می‌شوند. این طریقه چیدمان را یکسویه می‌نامند؛ یعنی لوازم دکوراسیونی به گونه‌ای در کنار هم قرار می‌گیرند که حلقه‌ای ناتمام را پدید آورده و نقطه مکمل این حلقه، همان شومینه است.

 

 
 

البته برای ایجاد چیدمان یکسویه روش‌های متعددی وجود دارد که همان‌طور که پیش از این نیز اشاره شد، به نوع و تعداد مبلمان، شرایط محیط و موقعیت قرارگیری شومینه در فضا بستگی دارد و در زیر به نمونه‌هایی از آنها خواهیم پرداخت:

 

 
 

مدل 1:

 
 

این مدل فرمی مستطیل شبیه به مربع داشته و شومینه روی یکی از اضلاع بزرگ‌تر آن مابین 2 پنجره واقع شده است. در ضمن، لوازم دکوراسیونی این محیط شامل یک کاناپه 2نفره و 3 مبل تکی و یک میز پذیرایی است .

 

 
 

مدل2 :

 
 

در ساخت بسیاری از خانه‌ها شومینه را در کنج قرار می‌دهند.

 

 
 

مدل 3:

 
 

وقتی فضا به صورت مستطیل است و شومینه در یکی از 2 طول این مستطیل واقع شده باشد، قدرت مانور و همچنین امکان ایجاد فاصله بین لوازم، بیشتر است.