آکاایران: دکوراسیون داخلی خانه، تعلق خاطر با مصالح طبیعی بیشتر می شود!

خانه، فضایی است که انسان ها بیشترین زمان خود را در آن سپری می کنند. یکی از مسائلی که امروزه در معماری فضاهای مختلف موردتوجه قرار گرفته است موضوع حس مکان است؛ حسی که به واسطه تعلق و دلبستگی در افراد نسبت به فضا به وجود می آید. هر چه فرد با خانه خود ارتباط نزدیک تر و قوی تری برقرار کند، تعلق خاطر عمیق تری نسبت به آن پیدا خواهد کرد. آنچه در شکل گرفتن این رابطه و در نهایت ایجاد احساس دلبستگی و حس مکان مؤثر است، خصوصیات کالبدی خانه است؛ لذا توجه به عناصری که سازنده و شکل دهنده کالبد فیزیکی خانه هستند اهمیت زیادی دارد. در این مقاله می خواهیم تأثیر مصالح به کاررفته در دکوراسیون داخلی بر ایجاد حس تعلق و حس مکان در خانه را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

نقش مصالح در ایجاد حس تعلق خاطر

در معماری، همواره از مصالح به گونه ای استفاده می شود که معنای خاصی را به ذهن مخاطب متبادر کنند؛ یعنی مصالح، کارکرد ارتباطی دارند. استفاده از یک نوع ماده خاص، ممکن است یک بنا را گرم و صمیمی کرده و دیگری آن را سرد و بی روح جلوه دهد. خانه ای که گرما و صمیمیت را به اعضای خود هدیه ندهد نه تنها خالی از احساس می شود، بلکه به مرورزمان افراد را دل زده خواهد کرد و طبیعتاً این امر موجب می شود که نسبت به خانه خود احساس تعلق خاطر نداشته باشند.

باید به این نکته نیز توجه نمود که برای حفظ حس اصالت در خانه باید از مواد و مصالحی بهره برد که اصیل و طبیعی باشند نه مصنوعی، البته این موضوع را نیز نمی توان نادیده گرفت که به کارگیری مصالح به این شکل در ساخت وسازهای کنونی به عنوان ساختار اصلی خانه با محدودیت هایی مواجه است، اما استفاده از آنها به صورت محدود در دکوراسیون داخلی می تواند بر روی شکل گیری حس اصالت خانه تاثیرگذار باشد.

در ادامه می خواهیم با نمونه هایی از نفوذ طبیعت در خانه، بیشتر آشنا شویم:

 مصالح

چوب در طراحی داخلی

یکی از مصالح طبیعی که می توان در دکوراسیون خانه استفاده نمود، چوب است. قدمت استفاده از چوب در ساخت خانه به دوران ابتدایی سکونت انسان ها برمی گردد. به کارگیری این عنصر طبیعی در اشکال مختلف مانند ساخت لوازم کاربردی، تزئینی، مبلمان و... باعث می شود افراد، خود را در ارتباط مستقیم با طبیعت احساس کرده و آن را جزئی از فضای زندگی خود بدانند.

مطلب مرتبط: معجزه حضور چوب در دکوراسیون داخلی منزل

 مبل چرم در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون منزل با آجر

آجر از دیگر مصالحی است که از دیرباز مورداستفاده بشر بوده و امروزه نیز از پرکاربردترین ها در صنعت ساختمان سازی محسوب می شود. ماهیت آجر با طبیعت گره خورده است: خاک، آب و آتش. این عناصر در کنار هم مصالحی را به وجود آورده اند که برای ما یادآور طبیعت است.

آجر ازجمله مصالحی است که از راه آن، فرصت کافی برای نمایش هنر معماران در اختیار آنها قرار داده شده است. معماران با کنار هم قرار دادن قطعات آجر در اشکال مختلف به ایجاد نقوش و بافت های گوناگونی می پردازند که هرکدام از آنها همراه با رنگ های متنوع، حسی متفاوت از یک نوع مصالح خاص را در فضا به وجود می آورد. درنهایت، این عوامل در کنار هم، منجر به ایجاد انس با فضا و خلق حس مکان خواهند شد.

مطلب مرتبط: چگونه آجر را به دکوراسیون داخلی خانه مهمان کنیم؟

 فلز در دکوراسیون داخلی

سنگ در معماری داخلی منزل

استفاده از سنگ از گذشته های دور به دلیل فراوانی در طبیعت و استحکام مناسب این عنصر طبیعی در ساختمان سازی بسیار به کار می رفته است و امروزه نیز روشی رایج و مشهور برای تزئین محیط خانه به حساب می آید که به واسطه پیوندی که بین افراد و محیط طبیعی برقرار می کند هیچ وقت با دیدن آن برای افراد احساس خستگی ایجاد نخواهد شد. رایج ترین راه استفاده از سنگ طبیعی در دکوراسیون داخلی برای تزئین دیوارها است که این امر می تواند دیوار مذکور را به نقطه مرکزی خانه تبدیل کند. انواع مختلفی از سنگ های طبیعی برای استفاده در طراحی دکوراسیون داخلی وجود دارد از قبیل سنگ آهک، سنگ ماسه، سنگ آجری، تخته سنگ و سنگ مرجانی.

مطلب مرتبط: نحوه انتخاب و انواع سنگ ها

 سنگ در دکوراسیون داخلی
 دکوراسیون داخلی خانه
سنگ آروین

برخی مزایای استفاده از سنگ طبیعی در طراحی داخلی

  1. بافت قدرتمند، دلپذیر و منحصربه فرد
  2. القای حس طبیعی
  3. جذب فوق العاده صدا
  4. سهولت در نگهداری و دوام بالا

ممکن است به نظر برسد که استفاده از سنگ در فضای داخلی خانه منجر به ایجاد حس سردی شده و خانه را بی روح جلوه دهد، اما سنگ های طبیعی در ترکیب با اقلام دارای طبیعت گرم مانند ترمه، قالیچه و بالشت های پشمی می توانند حس سردی سنگ را تلطیف نمایند. هم چنین، وجود نورپردازی با رنگ های گرم بر روی سطوح سنگی علاوه بر بخشیدن زیبایی به بافت، موجب گرم تر به نظر رسیدن سطوح نیز می شود. به کارگیری سنگ های صخره ای بزرگ و با اشکال متفاوت در دکوراسیون برای فضای داخلی، محیطی روستایی، محلی و سنتی به ارمغان می آورد و این امر فضاهای قدیمی را در ذهن تداعی کرده و حس تعلق خاطر به فضاهای تزئین شده با این عنصر را در افراد تقویت می نماید.

 حس مکان

کاربرد فلز در دکوراسیون داخلی

انواع فلزات، عناصر طبیعی دیگری هستند که با پرداخت و رنگ آمیزی بر روی آنها به عنصری پرمصرف در ساختمان سازی تبدیل خواهند شد. سطح صیقلی این عنصر با رنگ های مختلف، زیبایی خاصی به فضای داخلی می بخشد. با هم نگاهی به انواع فلزات مورد استفاده در دکوراسیون داخلی می اندازیم:

فلزات طلایی: امروزه فلزاتی که در وسایل مختلف خانه با رنگ طلایی به کار می روند، فضای خانه را به محیطی مدرن تبدیل نموده و برای ایجاد فضاهای شیک استفاده می شوند؛ برای مثال در یک آشپزخانه سفید می توان برای دستگیره های کابینت ، حباب لامپ و پایه های صندلی ها از فلزات طلایی رنگ استفاده کرد.

فلزات برنجی: برای ایجاد فضایی سنتی، بهتر است از وسایلی با جنس و رنگ برنجی استفاده نمود. ازآنجایی که این وسایل، نور را منعکس می کنند برای استفاده در فضاهای کم نور مناسب هستند.

فلزات برنزی: برنزی که روغن خورده باشد به رنگ تیره مایل به مشکی در می آید و برای استفاده در فضاهایی با پیش زمینه سفید فوق العاده است. علاوه بر اینها این فلز، دوام زیادی دارد و انسان را به یاد گذشته ها می اندازد.

فلزات نقره ای: درخشش فلزات نقره ای صیقل خورده، توجه هرکسی را به خود جلب می کند. خاصیت انعکاسی آن باعث می شود فضا بزرگ تر به نظر بیاید؛ لذا برای استفاده در دکوراسیون اتاق کوچک بسیار مناسب است. فلزات چکش کاری شده نیز به دلیل بافتی که دارند، الگو و بافت خاصی را نیز نمایش می دهند. شما می توانید آنها را در طرح ، رنگ ، جنس و کیفیت های متنوع در بازار پیدا کنید.

آجر در دکوراسیون داخلی

چرم در خانه

چرم به خاطر جلوه لوکس و ثروتمندانه اش محبوبیت زیادی دارد. در مبلمان به وفور از جنس چرم استفاده می شود که باعث القای حس و حالی رسمی به فضا می گردد. علاوه بر این، چرم طبیعی با محیط زیست نیز بسیار سازگار بوده و محیط سالمی را فراهم می آورد.

فرش چرمین: فرش ها و قالیچه های تهیه شده از چرم و پوست طبیعی گاو که به صورت حرفه ای و با استفاده از بهترین مواد، دباغی و آنتی باکتریال شده و در طرح ها و نقش های گوناگون و دلپذیر و در رنگ های مختلف در اختیار افراد قرار می گیرد، نوع دیگری از حضور مواد طبیعی در محیط خانه را به دنبال دارد.

چرم در دیوار پوش: دیوار و کف ازجمله عناصری هستند که می توانند پوشش های مختلفی دارا باشند. دیوارپوش و کف پوش های چرمی می توانند گزینه مناسبی برای این سطوح باشند که در بازار به صورت رول و تایل موجودند. چرم به دلیل ماهیتش حس گرمای مطبوعی در فضای داخلی ایجاد می نماید.

گروه معماری آرامش

طبیعت در دستان ما با مصالح طبیعی

همه این مواد و مصالح و بسیاری مصالح طبیعی دیگر که در دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف به کار می روند و با ظاهر طبیعی خود در فضاهای زندگی ما حضور دارند، به واسطه اینکه خاستگاهشان، طبیعت است، حسی از بودن در کنار طبیعت و ارتباط عمیق با آن را در افراد ایجاد نموده و با گذشت زمان بر اصالت فضا می افزاید. با حضور در چنین فضاهایی حس عمیقی از دلبستگی به مکان و تعلق خاطر در مخاطبان شکل گرفته که باعث به وجود آمدن حس مکان می شود.

برای اینکه بهترین دکوراسیون منزل را هر روز ببینید، به اهالی فن آکا ایران اعتماد کنید. در قسمت ثبت درخواست، شما را در جهت رسیدن به هدف خود در چیدمان و طراحی کمک می کنیم.

تبلیغات
الان چی می چسبه !
بهترین را به ساختمان بپوشانید
<>
.

منبع : chidaneh.com