آکاایران: تمیز کردن ظروف چدنی سوخته و قدیمی

خانه داری:  آشپزی با ماهی تابه های چدنی معمولا بسیار لذت بخش و مناسب است، زیرا این نوع ماهی تابه ها این قابلیت را دارند تا گرما را به طور متوازن و یکنواخت در کل ظرف پخش کرده و در نتیجه آشپزی و طبخ و پز را راحت کنند. کسانی که دارای ماهی تابه های چدنی قدیمی اما باکیفیت هستند و یا چنین ماهی تابه ای به آن ها به ارث رسیده است گاهی تصور می کنند که از یک زمانی به بعد دیگر نمی توان از آن ها استفاده کرد. اما این تصور اشتباه است. شما به راحتی می توانید آن ها را به وضعیت اولیه خود برگردانید و از آن ها به طور مستمر در آشپزخانه خود استفاده کنید. پس با آکا ایران همراه باشید تا ما در چند مرحله ساده این کار را به شما آموزش دهیم.

آکاایران: تمیز کردن ظروف چدنی سوخته و قدیمی

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن ماهی تابه چدنی:

  •         فری که دارای حالت تمیز کردن خودکار است.
  •        فویل آلومینیومی.
  •        دستکش های مخصوص کار با فر.
  •        ظرف یا سطلی که بتواند ماهی تابه شما را در خود جای دهد.
  •         سرکه سفید.
  •        مایع ظرف شویی، یک قاشق غذاخوری.
  •         اسفنج زبر و پارچه تمیز (اختیاری).
  •         روغن بادام زمینی.

 ظروف چدنی

شروع کار

این ماهی تابه های قدیمی در گذر زمان از امتحان خود سربلند بیرون آمده اند. به همین دلیل اگر در دسته دوم فروشی ها، جمعه بازارها، یا حتی سمساری ها از این نوع ماهی تابه ها دیدید حتما بخرید. حتی اگر متوجه شدید دوستی دیگر به این ماهی تابه ها نیازی ندارد حتما آن را از او بگیرید. پس از این کار در چند مرحله ساده آن ها را نو کنید و به راحتی از آن ها استفاده کنید.

 ظروف سوخته

مرحله اول

یک لایه فویل آلومینیومی را زیر میله های فر اجاق گاز خود پهن کنید. ماهی تابه را پشت و رو کنید و آن را به گونه ای روی میله ها قرار دهید که سطح رویی آن رو به میله ها باشد (مانند عکس پایین). این کار باعث می شود تا کثیفی های موجود روی ماهی تابه ها روی سطح فویل بریزد و کار شما برای تمیز کردن آن راحت تر شود.

در مورد تمیز کردن آشپزخانه بیشتر بدانید: چطور ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم؟
روش های ساده و کارآمد برای تمیز کردن تخته گوشت
جادوی مواد طبیعی در تمیز کردن وسایل برقی آشپزخانه
نکاتی برای تمیز کردن هود آشپزخانه

 ظروف

مرحله دوم

فر خود را روی حالت تمیز کردن خودکار قرار دهید و آن قدر صبر کنید تا چرخه این کار کامل شود. اگر فر اجاق گاز شما دارای حالت تمیز کردن خودکار نیست، آن را در دمای ۴۲۵ درجه قرار دهید و هر دو ساعت یک بار آن را چک کنید. پس از این که چرخه کار شما به طور کامل انجام شد و ماهی تابه خنک شد، آن را از درون فر دربیاورید. در این مرحله ممکن است ظاهر ماهی تابه شما همچنان کثیف و زمخت باشد، اما اکثر کثیفی ها و چربی ها موجود روی سطح آن نرم شده و آماده تمیز شدن هستند.

مطلب پیشنهادی: راز و رمز تمیزکردن لپ تاپ
با گرد و خاک در خانه چه کنیم؟

 ظرف چدن

مرحله سوم

ماهی تابه را درون ظرفی که پر از آب و سرکه سفید است (هر دو به یک میزان) قرار دهید و در نهایت روی محلول یک قاشق غذاخوری مایع ظرف شویی بریزید. سه ساعت صبر کنید تا ماهی تابه به طور کامل در محلول فرو رود.

شما می توانید آشپزخانه ای تمیز و مرتب با انتخاب دکوراسیون مناسب داشته باشید.

 خانه داری

مرحله چهارم

ماهی تابه را از درون محلول درآورده و با آب آن را بشورید. باقی مانده کثیفی ها و چربی ها را با یک حوله تمیز و یا یک دستمال پاکیزه پاک کنید. این کار را آن قدر ادامه دهید تا ماهی تابه به طور کامل خشک شود.

آیا شما با باید ها و نباید های شستشوی سطوح آشنا هستید؟ در آرشیو مطالب آکا ایران می توانید در این مورد بیشتر اطلاعات کسب کنید.

تمیز کردن

مرحله پنجم

ماهی تابه اکنون آماده مرحله اضافه کردن یک لایه محافظتی است. در این مرحله باید سطح ماهی تابه یک دست و نچسب شود و اگر پس از این مرحله از آن به خوبی مراقبت شود این لایه برای مدت های طولانی از بین نمی رود. برای این کار تمام سطح ماهی تابه (سطح درونی، بیرونی، و دسته) را به روغن بادام زمینی آغشته کنید تا یک لایه ضخیم از این روغن تمامی سطوح را پوشش دهد.

با ۲۰ جای فراموش شده برای تمیز کردن خانه در بخش خانه داری آکا ایران آشنا شوید!

مرحله ششم

ماهی تابه را از پشت روی میله های فر اجاق گاز قرار دهید و سپس آن را در درجه ۳۵۰ درجه قرار دهید و یک ساعت صبر کنید. این فرایند باعث می شود حفره های درونی ماهی تابه باز شده و روغن بادام زمینی را به خود جذب کنند و وقتی ماهی تابه سرد می شود این حفره ها بسته می شوند. پس از این که ماهی تابه را از فر خارج کردید، سطح آن دارای ظاهری شفاف می شود و اکنون می توانید از آن استفاده کنید.

با روش های پاک کردن لکه های مختلف بیشتر آشنا شوید: پاک کردن لکه ماژیک از روی موکت
راه حل های ساده برای خلاصی از لکه های مزاحم دوغاب
چگونه از شر لکه های آب روی سطوح چوبی خلاص شویم؟
پاک کردن لکه های مختلف از روی مبل

قبل و پس از انجام مراحل

با استفاده از این شیوه شما می توانید ماهی تابه ای که ظاهر آن شبیه وسایلی بود که باید درون سطل آشغال می انداختید را به یک وسیله آشپزی مناسب و سالم تبدیل کنید. این ماهی تابه ها نشانی از تاریخ در خود دارند و به آشپزخانه شما شخصیت می دهند. پس از انجام تمام این مراحل سعی کنید از ماهی تابه به خوبی مراقبت کنید تا برای سال های طولانی کیفیت اولیه خود را حفظ کنند.

به ما بگویید:شما می توانید سوالات خود درباره خانه داری، طراحی فضای داخلی و دکوراسیون منزل را در قسمت مشاوره دکوراسیون آکا ایران با اهالی فن و کارشناسان در میان بگذارید.  

اگر مشغول ساخت خانه یا بازسازی و تغییر دکوراسیون آنها هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن آکا ایران مراجعه کنید. در آنجا می توانید تصاویر مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید.

مطلب بیشتر: روش های نگهداری از کابینت های mdf
۸ فوت کوزه گری خانه داری
از بین بردن خراشیدگی مبلمان چوبی فقط در ۵ دقیقه
طبقه بندی و نظم دهی در دکوراسیون داخلی منزل

تبلیغات
مبلمانی متفاوت داشته باشید
دکوراسیونی دلپذیر داشته باشید
<>
.

منبع : chidaneh.com