آکاایران: دکوراسیون ، طراحی و معماری داخلی ، تفاوت در چیست؟

آکاایران: دکوراسیون ، طراحی و معماری داخلی ، تفاوت در چیست؟

و هم چنین بر اساس معنی مندرج در لغت نامه آکسفورد ، دکوراسیون داخلی عبارت است از : هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه و از طرفی در لغت نامه وبستر، طراحی داخلی چنین تعریف شده است : « هنر یا عمل برنامه ریزی و نظارت بر طراحی و اجرای معماری داخلی و مبلمان »

 طراحی دکوراسیون داخلی

و اما عنصر سوم این حلقه ، معماری داخلی

معماری داخلی آفرینش فضاست، فضایی که در عین دلپذیر و خاطره انگیز بودن ، عملگر و کارآمد نیز باشد.  بنابراین با کمی تامل در این تعاریف به این نتیجه می رسیم که در واقع طراح با تنیدن اصول فنی و تخصصی معماری داخلی با حس زیبایی شناسی ، فضایی را طراحی می کند بیانگر هویت ، نیاز ، درک و خواسته های مخاطبش است . دکوراسیون داخلی حلقه اتصال بین دو علم معماری و طراحی داخلی است . این رشته از یک طرف مانند علم معماری با ساختمان و اجزا و عناصر تشکیل دهنده آن  ارتباط دارد و از طرف دیگر همانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تمرکز می کند .

 دکوراسیون داخلی

قدمت معماری به عنوان یک فن برای ایجاد سر پناه ، به قدمت تاریخ بشر می رسد اما معماری امروزه در جهان ترکیبی از صنعت ساختمان سازی به علاوه هنر ، فلسفه و جامعه شناسی ، روان شناسی اجتماعی ، اخلاقی اقتصاد ، جغرافیایی طبیعی و انسانی ، برنامه ریزی و توسعه اقتصادی و علوم طبیعی نظیر زیست شناسی و محیط زیست است.

 اطلاعات معماری

موضوع معماری داخلی درباره فضاست . معماری داخلی به عنوان اجتماعی ترین هنر بشری با فضای اطراف انسان مرتبط است .

 آموزش معماری داخلی

ویترویوس در قدیمی ترین کتاب معماری موجود ( ده کتاب معماری ) ویژگی های معمار را چنین بین می کند :  معمار باید به علوم و معارف گوناگون آراسته باشد . چون با قوه تمیز اوست که تمامی آثار دیگر صفرها به محک در می آید . معرفت معمار فرزند علم و عمل است . عمل ، ممارست مداوم و منظم در کار است ، یعنی کاردستی با انواع مصالح ، طبق یک نقشه ؛ و عمل ، قدرت بیان و نمایش چابک دستی معمار است طبق اصول تناسبات تفکیک فضاهای داخلی بنا به کاربری مسکونی ، اداری ، تجاری ، خدماتی ، نمایشگاهی و موارد مشابهی که غالباً تفکیک ریز فضاهایشان با استفاده از مولفه کف ، سقف و دیوارها صورت می پذیرد. درحوزه ی عمل رشته معماری داخلی است . حتی نوسازی ساختمان های نسبتاً قدیمی ( البته آنهایی که جز میراث معماری به حساب می آیند) بر عهده این رشته قرار میگیرد.

آموزش دکوراسیون داخلی

نیاز بشر به علم معماری داخلی

در دنیای امروز بیشتر تجربیات زندگی افراد در فضاهای بسته و داخلی بدست می آید شاید اوقاتی را برای تفریح و هواخوری و فرار از زندگی بسته در فضای آزاد بگذرانیم. اما همین شادی فرار از محیط بسته، نشان دهنده کثرت اوقاتی است که در اتاق ها سپری می کنیم . به همین دلیل دکوراسیون و معماری داخلی مناسب : بهترین راه حل برای بهبود وضعیت کاری ، تحصیلی در زندگی تان می باشد .

آیا معماری داخلی حرفه ای پرطرفدار است ؟

بر خلاف تصور عامه ، تعداد معماران و طراحان داخلی بسیار بیشتر از آن است که همه تصور می کنند و حتی برخی از آنان در زمره مشاهیر دنیای امروز هستند. گرچه شاید به شهرت طراحان مد و یا هنرمندان دیگر رشته ها نباشند اما با این وجود بسیاری از معماران و طراحان داخلی از راه طراحی درآمد بسیار بالایی نیز کسب می کنند.

درآمد طراحان و معماران داخلی با توجه به کارفرما و تجربه و شهرت فردی آن ها متفاوت است. اما آنچه که مسلم است هزینه ای است که افراد امروزه در جامعه برای بهتر زیستن پرداخت می کنند. و قابل ذکر است که طیف گسترده ای از شرایط کار و فرصت های شغلی در زمینه طراحی داخلی وجود دارد ،زیرا حرفه طراحی داخلی به وضوح تعریف نشده است و پروژه های انجام شده توسط یک طراح داخلی بطور گسترده ای متفاوت است که این خود بهترین زمینه سازی را برای هر چه کارآمد شدن این رشته و کسب درآمد بالاتر فراهم ساخته است .

 اطلاعات معماری

و اما سخن آخر ...

جامعه طراحان داخلی آمریکا (ASID) طراحی داخلی را چنین تعریف می کند :  « متخصصی برای طراحی فضاهای داخلی ، با عملکرد کارایی بالا که تخصص خود را از طریق آموزش های رسمی کسب کرده است.»  با توجه به این که طراحی و معماری داخلی مانند هنرهای دیگر دارای سبک و سیاق و اصولی است که بر اساس سلیقه ها و نیازهای هر دوره دستخوش تغییر می شود برای به دست آوردن علم همگام با نیاز جامعه ی این هنر کارآمد ، نیاز به آموزش در سطح جامعه به وضوح احساس می شود.

در پایان از مجتمع فنی تهران که در تهیه این مطلب با ما همکاری نمودند و توضیحات لازم را در اختیار ما قرار دادند سپاس گزاریم. برای آگاهی از حوزه فعالیت مجتمع فنی و اطلاعات بیشتر یا ارتباط با این نهاد آموزشی می توانید به پروفایل اهالی فن مجتمع فنی تهران مراجعه نمایید. دپارتمان هنرو معماری مجتمع فنی تهران ۱۷سال تجربه آموزش های تخصصی و کاربردی براساس نیاز واقعی فضای کار را داراست.  بهره گیری از اساتید مجرب و محتوای آموزشی حرفه ای ، امکانات و تجهیزات پیشرفته از مهمترین مزایای استفاده از خدمات آموزشی دپارتمان هنرومعماری می باشد.

سوالات خود را در قسمت بحث و گفتگو با آکا ایران در میان بگذارید. هم چنین متخصصان و فعالان در این حوزه در قسمت اهالی فن آکا ایران آماده هستند تا به شما در تغییر دکوراسیون داخلی منزل تان کمک کنند.

مطالب بیشتر : طراحی مدرن ویلای قدیمی

رستوران های منحصر به فرد در تهران

تزئین دیوارها با تکه های روزنامه

گشتی در بازار بزرگ تهران در روزهای پیش از نوروز

تبلیغات
الان چی می چسبه !
هنری ماندگار از جنس چوب
<>
.

منبع : chidaneh.com