آکاایران: خانه ای در کیش با زیبایی های معماری ایرانی

معماری ایرانی و اسلامی : خانه مامن آرامش انسان است. زمانی را به خاطر بیاورید که از یک سفر تفریحی برگشته اید ولی تا پای تان به خانه می رسد با خودتان می گویید " آخیش رسیدم خونه! " فضایی که اگر خوانش و طراحی مناسبی داشته باشد پر خاطره ترین مکان زندگی انسان است. قدیم ها در یک خانه نسل های مختلفی به دنیا می آمدند. شاید به همین خاطر است که ما هنوز هم از خانه پدربزرگ ها و مادربزرگ هایمان خاطره داریم و هنوز هم برایمان نوستالژی دارد. چیزی که نسل امروز کم تر آن را درک می کند..

برای همه معمارها طراحی منزل مسکونی به نسبت دیگر فضاها، حال و هوای دیگری دارد و هر چه این فضا اصولی تر طراحی شود برای مخاطبانش هم دوست داشتنی تر خواهد بود.

 معماری ایرانی و اسلامی

خانه و محله به انسان هویت می دهد. هویت مکانی همیشه برای انسان خوشایند بوده و برایش بار معنایی داشته. حتما یادتان هست که در گذشته های نه چندان دور مثال می زدند که خانه دوستم فلان محله است و یا اینکه دوستم بچه ی محله سرچشمه تهران است. اما در آپارتمان های امروزی «هویت» یک خانه کم رنگ شده و کم تر به چشم می آید.

مطلب پیشنهادی : طبیعت و زیبایی ایرانی در خانه حقیقی

 معماری ایرانی
  
 مرکز طراحی کوثر

خانه؛ این مامن آرامش در زمان های قدیم و در زمان قاجار و پهلوی، فضاهایی مثل شاه نشین، پنج دری، سه دری، بالاخانه، کرسی خانه، فضای اندرونی و بیرونی، هشتی و... داشته است. فضاهایی که هنوز هم کم و بیش در خانه های قدیمی شهرهای کاشان، یزد، کرمان، شیراز و... وجود دارد. حال فرض کنید این فضاها در غالب امروزی تر و در کنار استفاده از المان های ایرانی قرار بگیرد. اتفاقی که این روزها در خانه های ایران جزیره کیش افتاده. خانه ای در حال ساخت با تلفیقی از معماری دوره های گذشته. این خانه زیر نظر شرکت کوثر طراحی و در حال ساخت است. معمار و مجری این پروژه مهندس محمد صادق ژیان است.

 فضاهای مسکونی

زیربنای خانه ایران کیش ۴۰۰ متر مربع است. البته خانه های قدیمی ایران که مربوط به دوره های قاجار و پهلوی است بالای ۱۰۰۰ متر زیر بنا دارد. مهندس ژیان در این رابطه می گوید: " متراژ زمینی که برای خانه ایران در اختیار داشتیم فقط ۴۰۰ متر بود. محدودیت های زیادی برای طراحی داشتم. اما تمام تلاشم را کردم که از این فضا نهایت استفاده را بکنم. این خانه لاکچری است و از نظر ظرافت و جزییات شاخص است. "

 شرکت کوثر

در قسمت های مختلف معماری داخلی این بنا طاق و قوس های ایرانی قابل مشاهده است. مواد و مصالح مصرفی نیز با نهایت دقت با توجه به دوره های تاریخی معماری ایرانی انتخاب و اجرا شده است.

 دکوراسیون سنتی

هزینه تعمیر و نگهداری این خانه بسیار بالا است. گزینه های مختلفی برای کاربری آینده این خانه وجود دارد. ولی هنوز کابری قطعی برای این منزل در نظر گرفته نشده، البته صحبت هایی هم بابت تبدیل شدن خانه ایران به موزه گالری مطرح است که هنوز قطعی نیست. مهندس ژیان می گوید در این خانه امکانات کامل برای سکونت وجود دارد. یعنی حتی قابلیت کاربری مسکونی هم دارد. اما در نهایت تصمیم بر عهده کارفرمای پروژه است.

 دکوراسیون ایرانی
 
خانه ایرانی

خانه ایران کیش دو گنبد دارد که یکی از این گنبدها بسیار شبیه گنبد مسجد شیخ لطف الله (یکی از دلپذیر ترین گنبد های جهان) است. گنبد مسجد شیخ لطف الله با تزیینات آجر و کاشی مزین شده و گنبد خانه های ایرانی با جزییات ظریفی از گچبری و نقاشی منقوش شده است. همچنین برای این خانه مجسمه ای بر اساس الگوی یک بانوی ایرانی ساخته شده که در متریال این مجسمه از گلاب قمصر کاشان استفاده شده...

به طور کلی فرآیند ساخت خانه ایران جزیره تکمیل است. فقط جزییات آن که با ظرافت و حوصله انجام می شود حدود ۱-۱.۵ سال زمان می برد. ایده اصلی این خانه تلفیقی از معماری ایرانی در دوره های مختلف تاریخ است. به گفته طراح پروژه، فضاهای داخلی خانه ایران از بعد ظرافت نقاشی و نگارگری، گچبری، نقوش ایرانی و.... کم نظیر است.

تمامی تزئینات نگارگری، گچبری، نقوش ایرانی و ... توسط متخصصان و اهالی فن این حوزه با نهایت ظرافت طراحی و اجرا شده است.

 پروژه های برجسته

طراحی دکوراسیون داخلی بنا نیز با نهایت دقت و ظرافت صورت گرفته است. تمامی مبلمان فضاها با توجه به کاربری آنها و ایده اصلی طرح انتخاب شده و حال و هوای ایرانی دارد.

 ایرانی و اسلامی

در پایان از مرکز طراحی کوثر که در تهیه این مطلب با ما همکاری نمودند و عکس نمونه کارشان را در اختیارمان قرار دادند سپاس گزاریم. برای دیدن دیگر نمونه کار ها، اطلاعات بیشتر یا ارتباط با شرکت طراحی کوثر می توانید با شماره تلفن های  ۸۸۸۰۲۲۳۵ - ۸۸۹۴۲۰۲۶ تماس بگیرید یا به پروفایل اهالی فن مرکز طراحی کوثر مراجعه نمایید. 

مطالب مرتبط: معماری اصیل ایرانی در خانه بروجردی ها
خانه عامری ها، یک هتل بی نظیر در ایران
افتتاح موزه گرافیک ایران ، عمارت ارباب هرمز
بازسازی خانه ایران خانم ، نفسی دوباره در کالبد اصفهان

نویسنده: شیرین کرمی | تحریریه آکا ایران

تبلیغات
الان چی می چسبه !
هنری ماندگار از جنس چوب
<>
.

منبع : chidaneh.com