فضاهای کوچک: در بازار امروز مبلمان، مبلمان چندکاره یا مبلمانی کوچک راه حل مشترکی برای خانه های مدرن کوچک است. خانه هایی که فضای زیادی ندارند و شما برای استفاده از مبلمان مجبورید به انواع کوچک یا چندکاره آن پناه ببرید. اما شما هم چنین می توانید با رویکرد مینیمالیستی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل (کم تر بیش تر است) مبلمانی را انتخاب کنید که بیش ترین و بهترین تاثیر را در فضای زندگی شما می گذارد و در عین حال از نتیجه نهایی نیز خشنود خواهید شد. به جای استفاده از مبلمان کوچک، با بهره بردن از یک مبل به اندازه معمولی (یا حتی یک مبل بزرگ) می توانید فضایی خاص در خانه خود ایجاد کنید و در عین حال فضاهای نشیمن کافی نیز در اختیار داشته باشید.
 

استفاده از یک مبل تاثیرگذار در اتاق نشیمن

با انتخاب مبلمان بزرگ اما با ظاهری ساده و مینیمال شما می توانید حس و حالی خاص و کامل در فضای خود ایجاد کنید؛ این کار حتی در فضاهای بسیار کوچک نیز جواب می دهد. همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، این اتاق از بافت و رنگ غنی است و دارای وسایل و اشیای بسیار زیبایی است و در عین حال در آن اثری از طرح های شلوغ و سطوحی بزرگ با رنگی خاص و خسته کننده نیست.

مطلب پیشنهادی: ۱۵ ایده بزرگ برای اتاق های نشیمن کوچک
 

 فضاهای کوچک

توجه به فضاهای عمودی در اتاق های نشیمن کوچک

فضاهای عمودی بیکار و بلاستفاده را پر کنید. با این کار فضای شما بسیار زیباتر می شود و در عین حال کف اتاق شما بیش از حد شلوغ نمی شود. فضاهای عمودی هم از نظر بصری تاثیر زیادی در اتاق می گذارند و هم جای زیادی را اشغال نمی کنند. همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید یک گلدان بزرگ با گیاهی دلپذیر در گوشه اتاق گذاشته شده است. این گلدان فضای افقی زیادی را اشغال نکرده است و در عین حال تاثیر بصری زیادی در این اتاق گذاشته است (همین طور باعث ایجاد یک پس زمینه دلپذیر برای درخشش دیگر وسایل این اتاق شده است).
 

 طراحی فضاهای کوچک

طرح های دیواری در اتاق نشیمن

اگر به عکس تمام اتاق های موجود در این مطلب نگاه کنید متوجه می شوید که همه آن ها دارای دیوارهایی با طرح ها و سطوح ساده ای هستند. در این حالت دیوار هیچ تاکیدی در فضا ایجاد نمی کند و توجه به آن ها جلب نمی شود. دیوارهای ساده باعث می شوند تا مبلمانی که در جلوی آن ها قرار گرفته است در فضا به چشم بیاید. در عکس بالا نه تنها دیوار از نظر بصری با مبلمان رقابت نمی کنند، بلکه باعث می شوند اتاق بزرگ تر و وسیع تر به نظر برسد.
 

 اتاق کوچک

سقف های کوتاه در اتاق نشیمن

در اتاق هایی که دارای سقف کوتاهی هستند معمولا اجزای اتاق به چشم نمی آیند و هم چنین فضا بسیار بسته و تنگ به نظر می رسد. در این حالت شما اگر زیباترین و خاص ترین مبل هم در اتاق قرار دهید خیلی به چشم نمی آید. برای حل این مشکل در چنین اتاق هایی بهتر است از وسایل چاق و توپر (مانند چراغ های گرد که بر روی زمین قرار داده شده اند و کاناپه ای که پشتی کم ارتفاعی دارد) در کنار وسایل بزرگ و بلند مانند یک چراغ پایه دار بزرگ و بلند استفاده کنید. در چنین اتاق هایی سعی کنید از هر میلی متر از فضای عمودی بیش ترین بهره را ببرید.

این ترفند دکوراسیون در اتاق هایی که دارای سقف مورب هستند بیش از هر اتاقی اثر می کند. قرار دادن چند چراغ گرد بر روی زمین و با فاصله اندکی از دیوار باعث می شود قسمتی از دیوار روشن شود و در عین حال کوتاه بودن سقف اصلا به چشم نیاید.
 

اتاق نشیمن

اتاق های باریک و کوچک

در اتاق های بسیار بسته که شبیه یک تونل هستند، به جای این که فضا را به چند قسمت بسیار کوچک تقسیم کنید، بهتر است از فضای طولی استفاده کرده و در آن یک کاناپه بزرگ قرار دهید. در این حالت وقتی مشغول تماشای تلویزیون یا مطالعه کتاب هستید، به این مسئله توجه نمی کنید که کاناپه درست مقابل دیوار قرار گرفته است (در عین حال فضای کافی برای حرکت دارید و از وجود چنین کاناپه بزرگ و راحتی لذت می برید)، و وقتی می خواهید از این فضا عبور کنید از دراز بودن و جا داشتن آن اظهار رضایت می کنید.
 

گوشه های دنج و کوچک خانه

در گوشه ای دنج و بسیار کوچک، به جای استفاده از یک صندلی، از یک نیمکت مناسب، کاناپه، یا یک نیمکت پیش ساخته استفاده کنید تا بیش ترین استفاده ممکن را از این فضای کوچک و تنگ کرده باشید. در کنار این وسیله بزرگ از چند شی ساده و بزرگ استفاده کنید تا به جای این که فضای شما شلوغ و به هم ریخته به نظر برسد، حالتی منظم و دلپذیر داشته باشد. با استفاده از این شیوه این قسمت از خانه شما به جای این که هم چون یک اتاق بسیار کوچک و تنگ عمل کند، تبدیل به یک گوشه دنج با فضای کافی می شود.
 

گوشه ای فضای غذاخوری دنج

مانند مورد قبلی، در یک گوشه کوچک خانه که به نوعی فضای غذاخوری دنج است، استفاده از یک نیمکت بزرگ که کل دیوار پشت خود را پوشش می دهد باعث می شود این گوشه از خانه بزرگ و کاملا خصوصی به نظر برسد، در حالی که استفاده از چند صندلی این فضا را شلوغ و نامنظم می کند و در عین حال کارایی آن را کاهش می دهد.
 

 طراحی مقرون به صرفه

شیوه دیگری که باعث بزرگ تر شدن یک گوشه غذاخوری می شود استفاده از یک نیمکت بزرگ و خاص و در کنار آن یک جفت صندلی یا چهارپایه است. البته این صندلی ها باید بسیار ساده باشند و بیش از حد در این فضا به چشم نیایند. در غیر این صورت این فضای کوچک تبدیل به جایی تنگ و بسته می شود. در چنین حالتی شما نشیمن های کافی برای پذیرایی از مهمانان تان در اختیار دارید و در عین حال در روزهای عادی نیز می توانید در کنار خانواده خود از این فضای دنج لذت ببرید.
 

 ترفندهای دکوراسیون

فضای نشیمن کوچک

از همان منطقی که در مورد فضاهای غذاخوری استفاده می شد می توان در فضاهای نشیمن نیز استفاده کرد: یک نشیمن بزرگ و چندبخشی که فضای کافی برای نشستن و استراحت کردن را در اختیار شما قرار می دهد. استفاده از صندلی های کوچک (که می توان در هنگام نیاز آن ها را از فضای غذاخوری قرض گرفت) یا یک صندلی عثمانی می تواند فضای نشیمن را افزایش داده و فضای کافی برای نشستن مهمانان شما فراهم کند.

توجه کنید که در اتاق بالا برای استفاده حداکثری از فضا از میزهای کناری استفاده نشده است تا بتوان از فضاهای نشمین بهره بیش تری گرفت. این جا اتاق نشیمن است و قطعا خیلی وقت ها شما دوست دارید در آن چرت بزنید، پس فضای برای نشستن و دراز کشیدن بسیار مهم تر از میزهای کناری است.
مطلب پیشنهادی: ۱۴ نکته که دکوراسیون اتاق نشیمن شما را متحول می کند!
 

 فضاهای کوچک

آثار هنری بزرگ در دکوراسیون فضاهای کوچک.

به طور کلی، استفاده از وسایل بزرگ اما به تعداد کم باعث می شود فضاهای کوچک جای بیش تری پیدا کنند و در عین حال ظاهر اتاق منظم و جادار به نظر برسد. استفاده از وسایل کوچک اما به تعداد زیاد نه تنها کارایی اتاق را کاهش می دهد، بلکه از نظر بصری آن را شلوغ و بی نظم می کند. این مسئله در مورد فضاهای عمودی بسیار اهمیت دارد چراکه این فضاها اولین قسمت هایی از اتاق هستند که به چشم می آیند.
مطلب پیشنهادی: ترفند های استفاده از تابلو های هنری در دکوراسیون
 

 مبلمان

استفاده از آثار و تابلو های هنری بزرگ (و پرده های ساده برای پنجره) باعث می شود تا دیوارها بزرگ تر به نظر برسند. استفاده از تابلوهای کوچک که دارای طرح ها و رنگ های زیادی هستند اتاق را شلوغ و بی نظم می کند.

پس دست به کار شوید؛ به بازار رفته و وسایلی را که به نظرتان مناسب فضاهای مختلف خانه شما هستند خریداری کنید. هنگام این کار حتما توصیه های ما را در نظر بگیرید تا بتوانید خانه ای دلپذیر و جادار و در عین حال کارا طراحی کنید. قطعا این توصیه ها و ایده ها در مورد خانه های کوچک امروزی اثر بیش تری دارند.

مطالب بیشتر: ۷ راه حل برای این که بر ترس خود از رنگ ها غلبه کنید!

۷راه برای استفاده بهتر از اتاق خواب های کوچک

تبلیغات
نگاه حرفه ای به دکوراسیون داخلی!
الان چی می چسبه !
<>
.

منبع : chidaneh.com