آکاایران: بازسازی یک خانه کوچک برای داشتن تراس دلپذیر

بازسازی: وقتی قصد خرید خانه دارید، معیارهای زیادی را در نظر می گیرید. اما گاهی هنگام بازدید از ساختمان ها نکاتی در آنها می یابید که شاید باعث شود بعضی معیارهایتان برای خانه دلخواه را فراموش کنید. در این مطلب خانه ای را خواهید دید که مانوئل سکویرا (Manuel Sequeira) طراح داخلی آن، می گوید: «این تراس بود که باعث شد مالک این آپارتمان دل به آن ببندد و آن را خریداری کند.» سکویرا مسئول بازسازی کامل این آپارتمان ۷۰ متر مربعی بود که در خیابان بیستم منطقه arrondissement در شهر پاریس قرار داشت. او می گوید: «در ابتدا فقط تراس بود که مالک آن را به خود جلب کرده بود و باعث شده بود او از این خانه خوشش بیاید.» اما مشتری، که مدیر بخش تکنولوژی اطلاعات در یک کمپانی بزرگ است، در ابتدای امر متوجه کم نور بودن این آپارتمان و نقشه ناقص آن نبود. تنها پس از گفتگو با سکویرا بود که مالک آن متوجه این موضوع شد. سکویرا طرحی را برای بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی خانه ارائه کرده بود که فضای آن کاملا باز و وسیع می شد و نور کافی وارد خانه می شود. همین طرح بود که چشم مالک آن را به نواقص خانه اش باز کرد و باعث شد طرح نوین سکویرا بیش از پیش کاربردی و مناسب این خانه به نظر برسد.

 بازسازی فضاهای داخلی

در یک نگاه

ساکنان: یک مدیر تکنولوژی اطلاعات (IT)

مکان: خیابان بیستم منطقه arrondissement در شهر پاریس

اندازه: ۷۰ متر مربع

سکویرا و مالک این خانه تصمیم گرفتند که این فضا را به گونه ای طراحی کنند که نور طبیعی تمام گوشه های آن را نورانی و روشن کند. با این اوصاف فضایی باز با پنجره های بزرگ تبدیل به ایده اصلی در طراحی و بازسازی این آپارتمان شد تا نقطه ضعف این آپارتمان تبدیل به نقطه قوت شود.

بازسازی

این آپارتمان در دهه ۱۹۷۰ ساخته شده بود و نسخه های چاپی موجود در آن متعلق به همان دوره بودند. دیوارهای زیاد که همه آن ها از طریق یک راهروی بزرگ به هم متصل شده بودند باعث می شد فضای این خانه تاریک شود و فضای نشیمن کافی در آن وجود نداشته باشد.

سکویرا دیوارهای داخلی را خراب کرد و یک اتاق غذاخوری بزرگ و یک اتاق خواب جادار و وسیع را در دل این فضا طراحی کرد. او می گوید: «چیدمان و نقشه این آپارتمان بسیار ضعیف بود. با تخریب دیوارها فاصله بین تراس و اتاق نشیمن از بین رفت و این گونه بود که فضا بازتر و جاداتر شد.»

سکویرا می گوید: «مالک این خانه یک ملک نیز در آوینیون (شهری در جنوب فرانسه) داشت و به همین دلیل علاقه بسیار زیادی به این منطقه داشت.» به همین دلیل سکویرا از رنگ های پررنگ و برجسته که در منطقه آوینیون محبوب بودند استفاده کرد تا از این طریق توجه ای هم به علاقه مالک به منطقه مورد نظرش داشته باشد.

آن ها تصمیم گرفتند دیوارها را به رنگ سفید دربیاورند و در کنار این دیوارها از مبلمانی به رنگ تیره استفاده کنند. او می گوید: «این ایده باعث می شد تا بتوان از رنگ های مختلف در این فضا استفاده کرد و در عین حال کاری کرد که رنگ ها بیش از حد به چشم نیایند.» این ایده هم چنین این امکان را به مالک داد تا یک کاناپه به رنگ ارغوانی خریداری کند که مدتی بود آرزوی داشتن آن را در سر می پروراند.

بازسازی یک خانه  کوچک برای داشتن تراس زیبا بازسازی فضاهای داخلی

یک فضای کار کوچک در گوشه ای از آپارتمان ساخته شد که قبلا بخشی از آشپزخانه بود. این فضای کار دنج درست در کنار تراس قرار گرفته است. بر روی دیواری که تلویزیون نصب شده است فرورفتگی های ایجاد شد. سکویرا دلیل استفاده از این فرورفتگی ها و تورفتگی ها را این گونه توضیح می دهد: «ستون بندی آشپزخانه قبلی این خانه بسیار ضعیف بود و این مسئله محدودیت های زیادی را ایجاد می کرد. ما سعی کردیم به گونه ای این مشکل را با اضافه کردن فرورفتگی هایی داخل دیوار که فضاهای نگهدارنده خوبی هستند حل کنیم.» هم چنین یک قفسه با در چوبی به رنگ تیره در بالای میز تحریر قرار گرفت. در این قفسه از همان چوبی است که قفسه ها و کابینت های آشپزخانه با آن ساخته شده اند.

 

 طراحی دکوراسیون داخلی

 طراحی داخلی

اکنون آشپزخانه در جایی ساخته شده است که قبلا رختکن و اتاق تعویض لباس در آن قرار داشت. مانند تمام فضاهای موجود در این خانه، آشپزخانه هم دید مستقیمی به تراس دارد؛ این نکته یکی از ویژگی های بسیار خوب و جالب توجه این آپارتمان است. آشپزخانه نوین این آپارتمان دارای طراحی بسیار خاص و زیبایی است و خلاقیت و قوه ابتکار طراح را نشان می دهد.

 تغییر دکوراسیون

 تراس

سطوح پیش خان تا دیوار امتداد می یابد و می توان از آن به عنوان فضای کار، بوفه، و میز استفاده کرد. این سطوح از عناصر کلیدی و حیاتی این آپارتمان هستند.

 بازسازی فضاهای داخلی

بازسازی

وقتی دوستان یا اعضای خانواده مالک این خانه مهمان او هستند، یک در کشویی اتاق خواب را از دیگر قسمت های این خانه جدا می کند، اما وقتی او در خانه تنها است در را باز می کند و از منظره بیرون تراس لذت می برد. همان چوبی که در دیگر قسمت های این آپارتمان استفاده شده، یعنی چوب درخت بلوط، در کفپوش های این اتاق خواب نیز به کار گرفته شده است. سکویرا  می گوید: «یک لایه مات بر روی سطح چوب کشیده است که باعث می شود چوب زود آسیب نبیند.»

حمام نوین این خانه نسبت به دیگر قسمت های این خانه اختلاف سطح دارد تا هم فضای بیش تری را بتوان به آن اختصاص داد و آب به بیرون از این فضا نرود و مستقیما در درون چاه ها بریزد. استفاده از تنالیته های رنگی یکدست و ساده همانند دیگر اجزای این خانه است که باعث ایجاد کلیتی یکدست و یکپارچه می شود. رنگ خاکستری موجود در کف پوش ها هماهنگی زیبایی با سینک دارد. سکویرا می گوید: «ما تصمیم گرفتیم در فضای حمام از رنگ های تیره به صورت افقی و از رنگ های روشن به صورت عمودی استفاده کنیم.»

 

سکویرا معتقد است در طراحی چنین فضاهایی باید «محدودیت ها را تبدیل به فرصت و نقطه قوت» کرد. فضای نگهدارنده که در درون فرورفنگی داخل دیوار ساخته شده است فضایی برای نگهداری از وسایل حمام را فراهم می کند.

به ما بگویید: آیا شما هم محدودیت های موجود در خانه خود را تبدیل به فرصت و نقطه قوت کرده اید؟ لطفا تجربیات خود را در بخش بحث و گفتگو آکا ایران با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط: با کمترین هزینه اتاق کودک خود را بازسازی کنید!

طراحی خانه ای کوچک، در کوتاهترین زمان با کمترین هزینه

دادن شانس دوباره برای زندگی به یک خانه قدیمی!

مراحل بازسازی یک خانه از زبان طراح آن

 

تبلیغات
مرکز آموزش های تخصصی معماری
خانه ای دلپذیر با مبلمانی متفاوت
<>
.

منبع : chidaneh.com