آکاایران: تفاوت معماری مدرن و معاصر در طراحی دکوراسیون داخلی

آکاایران: تفاوت معماری مدرن و معاصر در طراحی دکوراسیون داخلی

مدرن:

یکی از عناصر شناسای معماری مدرن شیشه است که امروزه در ادارات، ساختمان ها و منازل کاربرد فراوانی دارد. قطعا استفاده از شیشه های قدی در سرتاسر خانه آن را به سبک مدرن نزدیک می سازد، اما یک نکته ظریف است که این نظریه را متزلزل می سازد: ستون های چوبی به نسبت ستون های فلزی (که در معماری مدرن کربرد فروانی داشتند) نمای کاملا متفاوتی دارند. البته که استفاده از ستون چوبی، نمایان کردن سازه ساختمان است، همان گونه که در طراحی های مدرن " مایس ون در روحه " و دیگر معماران این سبک استفاده از ستون فلزی همین کاربرد را داشت. بنابراین، این طراحی در سبک مدرن دسته بندی می شود.

 

 معماری مدرن

معاصر:

این سازه خانه ای است که با شیشه های قدی و ستون های چوبی ساخته شده است، اما به علت استفاده ترکیبی از طبیعت چوب و شومینه بتنی (شومینه در سمت دیگر اتاق و رو به اتاق نشیمن است)، در دسته معماری معاصر جای می گیرد. اگر نمایش سازه ساختمان در معماری مدرن وجود داشت، در حقیقت برای عیان کردن اصل و اساس سازه بود که با نظم خاصی دنبال می شد، اما در این مورد، استفاده از فولاد سفید در تقابل با سقف چوبی، تنها نشان دهنده تفاوت دیدگاه طراح است. این فرار از چهارچوب و قوانین در شکل شومینه بتنی در وسط خانه نیز کاملا مشهود است. فرم ساخت شومینه، از ساخت کلی ساختمان پیروی نمی کند و به همین خاطر تیرک های چوبی نیز در شکلی نامتعارف آن را احاطه کرده اند. به همین دلیل است که طراحی این خانه در دسته طراحی داخلی به سبک معاصر جای می گیرد.

 

 معاصر

مدرن:

در مقایسه، نمای فلزی و استیل این خانه، کاملا نمایان و در معرض دید است. ستون های فلزی و دیگر سازه ها به شکلی منظم در کنار یکدیگر قرار گرفته اند به گونه ای که سقف نیز از ساختار ویژه و منظمی برخوردار است و حتی نور روز که روشنایی اتاق است نیز بر اساس چهارچوب و قوانین خاصی به داخل تابیده می شود.

 

 مدرن

مدرن:

این خانه یکی از نمونه های مناسب و بارز برای تعیین کردن مرز بین معماری معاصر و مدرن است. این خانه در دسته خانه هایی قرار می گیرد که به سبک مدرن طراحی شده اند، ستون های فزی و تیرک های چوبی سقف در کنار نور خورشید، یک شبکه بسیار منظم را شکل داده است که گاهی دیوارهای شیشه ای تمام قد را نیز به بازی می گیرند.

 

 طراحی دکوراسیون معاصر

مدرن:

تفاوت بین معماری مدرن و معاصر فقط در شکل سازه نیست. سطوح مختلف و تقابل فضای پر و خالی نیز بسیار مهم هستند. این اتاق نشیمن ظاهری بسیار ساده دارد، طراحی جزئیات در این اتاق کاری بسیار دشوار است، به گونه ای که جداسازی فضای دیوار از سقف و کف بسیار ظریف صورت گرفته و اضافه کردن هر عنصر دیگری را دشوار نموده است. این مینیمالیسم در دیگر قسمت های اتاق به خوبی دیده می شود، روی سقف، دیوارها و حتی پنجره ها. گاهی مرز بین معماری معاصر و معماری مدرن بسیار باریک می شود، به همین دلیل باید تمام جزئیات را بررسی کرد.

 

 سبک معاصر

معاصر:

ساده، درست مانند تصویر قبلی اما با اساسی پیچیده. جایگیری دیوارها بسیار متفاوت است و فضایی بزرگتر و در عین حال پیچیده تر را شکل می دهد. زوایایی که سقف ها با هم ساخته اند بازیگوش تر از آن هستند که بتوانند مدرن باشند. هرچند که تمام سطوح صاف، یک دست و سفید هستند اما آنچه در مجموع به چشم می آید بیشتر شبیه به یک مجسمه است. سقف بیشتر شبیه به پنجره ای سقفی است تا حایلی که ستون های خانه را به هم متصل می کند. این نکات ظریف و خلاقانه است این فضا را تبدیل به فضایی معاصر کرده است.

 

 سبک مدرن

معاصر:

سطوح ساده باز هم در تصویر این آشپزخانه به چشم می خورند، اما فرم سقف کاملا معاصر است، قوسی که تمام محسابات مدرن این طراحی را در هم می ریزد. همچنین طراحی جزیره ای آشپزخانه که در عین زاویه دار بودن، مجسمه وار است. شکل طراحی میز که با پیش آمدگی عجیبش شبیه به ستونی زاویه دار است نیز با هیچ یک از عناصر موجود در اتاق همخوانی ندارد، و این گواهی دیگر بر معاصر بودن این طراحی است.

 

 ساختمان مدرن

مدرن:

برخلاف تصویر قبلی این آشپزخانه بسیار یک دست است و به گونه ای طراحی شده که وجود هر عنصر به عنصر دیگر وابسته است. به زبان دیگر، لزوم هر چیزی در این آشپزخانه بر اساس قوانین و چهارچوبی خاص است. شکل قرارگیری ستون ها، جایی که پیشرفتگی پیش خان قرار دارد، فضای باز بین ستون های چوبی در سمت راست که درست مقابل پنجره است، و شکل قرار گیری کابینت های فاقد دستگیره که به شکلی منحصربه فرد درکنار هم قرار گرفته اند، همه و همه بر اساس یک قانون در کنار هم هستند (طراحی پیش خان بی نظیر و نشانه ای از یک عنصر مدرن در یک طراحی مدرن است).

 

 دکوراسیون مدرن

معاصر:

این طراحی کاملا معاصر است فقط به خاطر دو نکته: در درجه اول محفظه نگهداری بطری ها و در درجه بعدی نمای شیشه ای جلوی آن. محفظه نگهداری بطری کاملا از چوب ساخته شده که در تقابل کامل با کابینت چوبی و دیگر عناصر شکل دهنده آشپزخانه است و این خود نشان دهنده سبکی معاصر است. باید توجه داشت که مانند فضایی که در عکس بالا مشاده می کنید گاهی فقط دو عنصر در طراحی می توانند یک فضا را تبدیل به فضایی معاصر بکنند.

 

اطلاعات معماری

معاصر:

کف شیشه ای در این آپارتمان واقع در هنگ کنگ نیز یافت می شود. اشارات مینیمالیستی در جای جای این طراحی به وضوح دیده می شود، اما تنوع سطوح (کف آلومینیومی، نورپردازی اغراق شده قرمز رنگ، عناصر براق فراوان) این فضا را به فضایی کاملا معاصر بدل می کند. اگرچه که این تصویر ممکن است کمی گیج کننده باشد اما با کمی دقت و توجه می توان به ماهیت معاصر طراحی داخلی این فضا پی برد.

 

مدرن:

در دو تصویر قبلی مشاهده کردید که معماری مدرن و معاصر چقدر می توانند به هم نزدیک باشند، سطوح مینیمالیستی و سقف شیروانی این اتاق نشیمن، به همراه میز طراحی نلسون کنار شومینه  نمایان گر مدرنیسم است. بدیهی است که هنگام قضاوت بین این دو سبک کمی باید محتاط و دقیق عمل کرد.

 

معاصر:

اما آشپزخانه همان خانه، شکل طراحی روشنایی ممکن است شما را به اشتباه بیندازد تا فکر کنید این معماری مدرن است. (این روشنایی به نوعی برای این فضا طراحی شده است بنابراین بخشی از دکوراسیون محسوب نمی شود)این طراحی قطعا در تقابل با دیگر فضای ساده خانه، این بخش را کاملا به فضایی معاصر تبدیل می کند.

 

 اطلاعات معماری

مدرن:

این فضای بازسازی شده، با توجه به سقف و کف ساده بسیار مدرن است؛ این دو نکته، درکنار دیگر عناصر موجود در فضا به علاوه پنجره های تمام قد و ستون های نمایان، فضایی کاملا مدرن را شکل داده است. در کنار این دو نکته بسیار مهم، موضوع دیگری که در این فضا به خوبی به چشم می آید استفاده از مواد و مصالح مرغوب و باکیفیت است. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که تاکید در این فضا بر روی منظره بیرونی است که به خوبی از طریق پنجره های تمام قد و سرتاسری از فضای داخل دیده می شود.

 

 معاصر

معاصر:

در همان واحد، در بخشی دیگر، اتفاق متفاوتی در جریان است. سقف مدور، فضای مطالعه را یادآوری می کند که به راحتی با پرده از دیگر فضاها جدا می شود. فرمی پیانو شکل با الهام از طراحی های معماران مدرن، لو کور بوزیه (Le Corbusier) و ریچارد میر (Richard Meier)، اما با خلاقیتی ظریف تبدیل به فضایی کاملا معاصر شده است.

این دو مثال آخر، نشان می دهد که تفاوت بین معماری معاصر و مدرن گاهی بسیار اندک است. مدرنیسم از شبکه های منظم برای جاگیری عناصر استفاده می کند، اما معماری معاصر بیشتر بازیگوش و برای بیان احساسات است.

 

مطالب مرتبط: معماری مدرن یا معماری معاصر: تفاوت در چیست؟

اصول دکوراسیون معاصر

دکوراسیون به سبک مدرن یا معاصر؟

فضای نقلی الهام بخش با دکوراسیون مدرن

ویلای خود را مینیمال طراحی کنید

 

تبلیغات
خانه ای دلپذیر با مبلمانی متفاوت
طراحی خاص با سبک زندگی شما!
<>
.

منبع : chidaneh.com