آکاایران: روانشناسی رنگ در آپارتمان شما!

پالت های رنگی: رنگ ها این قدرت را دارند که به طور کامل حال و هوا و حس خانه شما را تغییر دهند. استفاده از رنگ به منظور تقویت و زیباتر کردن یک خانه و ایجاد حسی آرامش بخش و خوشایند در ساکنان آن راهی بسیار مفید و مناسب برای دور کردن حس استرس و منفی بافی است که ممکن است شما در خانه به آن دچار شوید. به این مسئله رنگ درمانی می گویند، هم برای ساکنان آن و هم برای خود خانه.

مراحل رنگ درمانی:

۱.      به رنگ های موجود در خانه خود توجه کنید.

چه رنگ هایی پیرامون شما را فرا گرفته اند و بیش ترین تاثیر را در فضا گذاشته اند؟ بر روی یک کاغذ، این نکته را یادداشت کنید که وقتی یک رنگ را می بینید، این رنگ چه احساسی در شما ایجاد می کند؟ چگونگی آن ها را نیز یادداشت کنید، مثلا در مورد روشنی، ساکت بودن، تلفیقی بودن، مناسب بودن بنوسید و هم چنین به این مسئله اشاره کنید که این ویژگی های رنگ ها چه تاثیری بر روی شما می گذارند.
 

۲.      طیف رنگی مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

یک چرخه رنگ پیدا کنید. یک چرخه رنگ به دو قسمت رنگ های اولیه (اصلی) و رنگ های ثانویه (فرعی) تقسیم شده است و در یک سمت آن طیف رنگ های گرم (قرمز، نارنجی، و زرد) و در سمت دیگر طیف رنگ های خنک (سبز، آبی، و بنفش) مشخص شده اند. کدام سمت بر شما تاثیر بیش تری می گذارد و بیش تر عواطف شما را برمی انگیزد؟ رنگ هایی که به شما حس خوبی می دهند، همان هایی هستند که اگر در پیرامون شما هم باشند در شما احساس خوبی ایجاد می کنند.  
 

روانشناسی رنگ در آپارتمان شما! ترکیب رنگی

۳.      به این که رنگ ها چه معنی برای اعضای خانواده شما دارند نیز توجه کنید.

رنگ های خنک به آب، آسمان، و درختان اشاره می کنند. این رنگ ها نشان دهنده حس آرامش، توازن، صلح، و ملایم بودن هستند. از سویی دیگر، رنگ های گرم به خورشید، آتش، و ستاره ها اشاره می کنند. این رنگ ها نشان دهنده حس تنوع، انرژی، خلاقیت، و کنش هستند.  
مطلب پیشنهادی: رنگ هایی که راز شخصیت دیگران را برایتان آشکار می کند!

 پالت های رنگی

۴.      دیگر اعضای خانواده را نیز در این کار دخیل کنید.

ایجاد نظم و هارمونی رنگ در خانه نباید بر اساس سلایق و نظرات یک نفر ایجاد شود. اجازه دهید تمامی اعضای خانواده در انتخاب رنگ هایی که به آن ها آرامش می دهد، در آن ها انرژی ایجاد می کند، و برای آن ها خوشایند است شرکت کنند. در این حالت باید بهترین نظر انتخاب شود و اگر به نتیجه نرسیدید باید به نوعی با هم مصالحه کنید. البته در هر خانه تعداد کافی اتاق وجود دارد که هر کس بتواند نظر خود را در آن اعمال کند، بنابراین اگر نظرات اعضای خانواده شما دارای نقطه مشترک نبود، بهتر است رنگ هر اتاق بر اساس نظر فردی که بیش از دیگران در آن اقامت دارد انتخاب شود. طبیعی است که در آشپزخانه مادر خانه وقت خود را بیش از دیگران سپری می کند، پس در چنین حالتی نظر و رای او در مورد انتخاب رنگ بر نظر دیگران ارجح است.
 

 روانشناسی رنگ

۵.      در مورد شیوه هایی که با استفاده از آن ها می خواهید رنگ های نوین را وارد خانه خود کنید تصمیم بگیرید.

آیا می خواهید دیوارها را رنگ کنید یا رنگ ها را از طریق وسایل وارد خانه خود کنید؟ اگر در مورد تغییر حس و حال کلی خانه خود جدی هستید، بهتر است هر دو راه را انتخاب کنید. یعنی هم دیوارها را رنگ کنید و هم تغییراتی در پرده ها، روتختی ها، کوسن ها، فرش ها، و غیره ایجاد کنید. هم چنین به قسمت «نکته ها»ی همین مطلب توجه کنید تا با استفاده از نکات اضافی موجود در آن موفقیت بیش تری در تغییر رنگ خانه خود کسب کنید.
 

 رنگ درمانی

۶.      در این مورد تصمیم بگیرد که در هر اتاق از چه طیف رنگی می خواهید استفاده کنید.
 

·        رنگ های گرم بسیار مناسب فضاهای مطالعه و هم چنین قسمت های پر رفت وآمد خانه مانند آشپزخانه هستند. در این فضاها عشق و علاقه خانوادگی و هم چنین شادی بیش تر حضور دارد.

·        از رنگ های خنک باید در فضاهای ورودی و خروجی خانه استفاده کرد تا از این مسئله مطمئن شد که در رفتن یا آمدن به خانه، حس صلح و آرامش وجود دارد و در هر دو حالت این حس در فرد ایجاد می شود. رنگ های خنک بسیار مناسب اتاق خواب ها، اتاق های تلویزیون، و هر نوع فضایی هستند که می خواهید آرام و بی سر و صدا به نظر برسند.
 

رنگ

·        فضاهای غذاخوری می توانند ترکیبی از دو طیف رنگی دارا باشند: رنگ های خنک برای کاهش سرعت در غذا خوردن و رنگ های گرم برای تشویق دیگران به گفتگو. چنین ترکیبی را می توان این گونه به دست آورد: یکی از دیوارها یا کل دیوارها را به یک طیف رنگی اختصاص دهید و بعد عناصر دیگر مانند پرده ها، رومیزی ها، دستمال سفره ها، نقاشی ها، و غیره را به طیف دیگر اختصاص دهید. البته این کار را باید به گونه ای انجام دهید که رنگ ها با هم هماهنگ باشند و کلیت فضا یکدست و یکپارچه شود.
 

·        در حمام ها بهتر است از رنگ های گرم استفاده کنید، چراکه این رنگ ها حس و حالی گرم را در تمام مراحل از دوش گرفتن تا لباس پوشیدن در شما ایجاد می کنند، و هم چنین فضا را برای انجام کارهایی مانند آرایش کردن و اصلاح کردن روشن می کنند.

 

۷.      پلان تم رنگی خود را روی کاغذ بیاورید.

خواه شما فقط می خواهید یک قسمت از اتاق یا یک اتاق کامل را طراحی کنید یا خواه می خواهید تم رنگی کل خانه خود را تغییر دهید، بسیار مهم است که یک نقشه از پیش تعیین شده را برای خود مشخص کنید تا ایده درستی از فرایند و نتیجه کار در ذهن داشته باشید. از این مهم تر این که، این نقشه راه باعث می شود تا شما تصویر روشنی از نتیجه نهایی انتخاب ها و ایده های خود داشته باشید و در طول فرایند تغییر تم رنگی خانه خود یک راهنما جلوی چشم خود داشته باشید. این راهنما به شما در جلوگیری از اشتباه و خطا کمک زیادی می کند. ایجاد تم رنگی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است، چراکه به شما می گوید که چه رنگی قرار است رنگ مسلط فضا باشد و چه رنگ هایی باید در کنار این رنگ اصلی قرار بگیرند تا در نهایت فضای شما مناسب و از نظر بصری دلپذیر به نظر برسد.
 

 ترفندهای دکوراسیون

۸.      استفاده از رنگ های خاموش می تواند گزینه دیگری برای شما باشد.

رنگ های سفید، کرم، و بژ حس و حالی آرام و ملایم را در فضا ایجاد می کنند. خوبی رنگ های خنثی این است که هرگاه بخواهید می توانید آن ها را تغییر دهید و اگر لازم نبود حالت مناسب فعلی را حفظ کنید. این رنگ ها معمولا مناسب فضاهایی هستند که نور طبیعی زیادی در آن ها وجود دارد و منظره خوبی رو به  باغ و باغچه و مناظر آرامش بخش مشابه دارند.

نکته های مهم:

·        رنگ ها را به شیوه های مختلفی می توانید وارد خانه خود کنید. به همین دلیل در انتخاب رنگ مبلمان، وسایل تزئینی دیواری، نقاشی ها، ترکیب های گل دار، فرش ها و قالی ها، کوسن ها، اشیای تزئینی، محفظه آباژور ها و چراغ ها، پادری ها، سبدها، فضاهای نگهدارنده، شمع ها و شمع دان ها، روتختی ها، بالشت ها، بالشتک ها، کرکره ها، منابع نوری، و غیره دقت زیادی کنید.

·        از فرصت تغییر رنگ خانه برای از بین بردن بی نظمی های موجود در خانه نیز استفاده کنید. با این کار تمام استرس های روزانه شما از بین می رود و با ورود رنگ های نوین به فضای زندگی شما حسی از آرامش و لطافت شما را در برمی گیرد.

هشدارهای مهم:

·        پیش از این که کل اتاق خود را رنگ کنید و یا از نتیجه نهایی کار خود ناراضی شوید، رنگ مورد نظر را در قسمت کوچکی از دیوار امتحان کنید تا از انتخاب خود مطمئن شوید و اگر نیاز بود در آن تجدید نظر کنید. سعی کنید در یک دوره ۲۴ ساعته این رنگ را در نورها و سایه های مختلف ببینید تا بتوانید حالت کلی اتاق خود را در همه ساعات روز بررسی کنید.

تبلیغات
بهترین را به ساختمان بپوشانید
میز ناهار خوری چوبی ،متناسب با هرسبک از دکوراسیون
<>
.

منبع : chidaneh.com