آکاایران: ویلای تریبلکس نیلگون، آشیانه دست ساز آتوسا در شهرک غرب!

در شماره ۱۰۵ «مجله منزل» مهمان خانه نیلگون آتوسا بهداد بودیم؛ خانه ای رو به برج میلاد در انتهای دنج و خلوت یکی از کوچه های شهرک غرب که از آراستگی و نورپردازی نمای بیرون آن می توان به راز درونش پی برد. خلاقیتی که حاصل درک قوی و آکادمیک آتوسا از رنگ و فرم و جسارت استفاده از آن است در گوشه و کنار خانه دیده می شود. علاوه بر معماری جالب این گوشه دنج که از بدو ورود به شدت جلب توجه می کند، دکوراسیون ویژه ای هم در آن به چشم می خورد. استفاده از چوب گرمابخش در کنار آبی فیروزه ای که به باور بانوی خانه، یادآور دریا و آرامش آن است، جلوه ای بی نظیر به خانه هدیه کرده است.

آکاایران: ویلای تریبلکس نیلگون، آشیانه دست ساز آتوسا در شهرک غرب!

 خانه تریبلکس
سوده حاجی کرم

خانه آتوسا در یک نگاه

 • تحصیلات بانوی خانه: فوق لیسانس گرافیک و هنرهای دلپذیر
 • موقعیت: تهران، شهرک غرب
 • متراژ آپارتمان: ۲۲۰ متر، تریبلکس
 • مالکیت: شخصی
 • سبک: ویلایی
 • تعداد اتاق خواب: ۳ خوابه
 • تعداد سرویس: ۲ عدد
 • سبک دکوراسیون: مدرن
 • رنگ غالب: آبی فیروزه ای
 • ویژگی برجسته طراحی: استفاده از چوب طبیعی و رنگ های اصلی
 • طراح: آتوسا بهداد
 • نوع اجرا: بازسازی

 تورهای خانه گردی
 خانه تریبلکس
سوده حاجی کرم

خانه تریبلکس آتوسا با نشانه های اصالت

وارد خانه می شوم؛ خانه ای پرنور و رو به جنوب، با نسیم رنگ آبی روح بخش و صدای گوش نواز پرندگان. نشیمن خصوصی در سمت راست و مشرف به آشپزخانه با اختلاف چند پله از سطح و سالن پذیرایی هم با یک پله اختلاف سطح، روبه روی درب قرار گرفته اند که یک راهروی نه چندان بلند آنها را به هم مرتبط می کند. چوب در این خانه جایگاه ویژه ای دارد؛ کف پوش ها، پله ها و نرده ها همگی از جنس چوب طبیعی هستند. هنر در این خانه در گردش است؛ چون بانوی این خانه هنرمند است و این امر از دکوراسیون ویژه و توجه به صنایع دست ساز استفاده شده در منزل به خوبی آشکار است. آتوسا مجسمه هایی از جنس چوب و به زیبایی و با استادی تمام ساخته است. این مجسمه ها هر کدام با داستان های منحصر به خود، زینت بخش گوشه گوشه خانه شده اند. از مجسمه چوبی ۲ متری «توتم» در ورودی سالن گرفته تا شیرهای اسطوره ای و مجسمه های کاربردی مثل فیل کوچکی که هم به عنوان صندلی استفاده می شود و هم میز. هم چنین صندوق چوبی حکاکی شده کنار پنجره و مجسمه های ریز و درشت دست ساز از جنس های دیگر.

 خانه تریبلکس
سوده حاجی کرم

همانطور که اشاره شد رنگ غالب این خانه دلپذیر، آبی فیروزه ای است که در کنار رنگ مکملش؛ قرمز به بهترین شکل ممکن در کل خانه به کار رفته و جریان انرژی مثبت را هموارتر کرده است. دیوار سمت چپ سالن را با جسارتی مثال زدنی با این رنگ بی نظیر به صورت یک دست، رنگ آمیزی کرده اند. مبلمان سالن پذیرایی، راحتی چرمی به رنگ شیری روشن است که امکان هماهنگی با سایر رنگ ها را فراهم می کند. کوسن های خوش رنگ و با طرح زیبای کاشی کاری ایرانی که مربوط به برند پیکولت هستند به کاناپه مدرن روح بخشیده اند. از همه چشمگیرتر، فرش ابریشم نفیس ایرانی به رنگ طاووسی و آینه نقره کار قدیمی روی کنسول است که نشان از سلیقه بااصالت آتوسا دارد.

ویلای تریبلکس نیلگون، آشیانه دست ساز آتوسا در شهرک غرب! فضاهای مسکونی
 خانه تریبلکس
سوده حاجی کرم

آباژور زیبای صدفی، کار دست و محصول تایلند بوده و نور کمی به زمین منعکس می کنند، میزهای چوبی کوچک مزین به نقش خورشید و یک صندلی چوبی منبت کاری شده و فوق العاده راحت که از دوبی خریداری شده هم در کنار کاناپه قرار دارند. آتوسا گلدانی از خانواده کاکتوس مدادی با برگ های ریز و متفاوت را به عنوان تنها گیاه خانه در نزدیکی پنجره قرار داده است که در کنار گرامافونی قدیمی ترکیب سنت و مدرنیته سالن را تکمیل کرده است.

تابلوهای رنگ روغن کار دست آتوسا روی دیوارهای سالن خودنمایی می کنند.

 مجله منزل
 خانه تریبلکس
سوده حاجی کرم

میز غذاخوری ساده و هماهنگ با سایر وسایل منزل و در کنار آن پیانو در گوشه دیگر سالن قرار گرفته اند. نکته قابل توجهی در مورد اشیای تزیینی روی میز وجود دارد؛ اینکه آتوسا هیچ ظرفی را خالی روی میز رها نکرده است. لوستر زیبای بالای میز را هم از لاله زار تهیه کرده است.

 تورهای خانه گردی
 خانه تریبلکس
سوده حاجی کرم

فنگ شویی در ویلای تریبلکس آتوسا

آتوسا درباره گرم ترین قسمت خانه؛ یعنی شومینه می گوید: «از نظر رعایت قوانین فنگ شویی، شومینه در درست ترین مکان؛ یعنی روبه روی در خانه قرار گرفته است». داخل آن پر از صدف و مرجانی است که با رنگ سفید رنگ آمیزی شده اند و با ترکیب آبی دیوارها یادآور دریا هستند. ۲ مجسمه بی نهایت دلپذیر را که کار دست خودش هستند و یکی از جنس چوب و دیگری سفال لعاب دار است برای تزیین داخل شومینه گذاشته است.

مطلب پیشنهادی: فنگ شویی در خانه، با این ۶ وسیله به انرژی لبخند بزنید!

به سمت نشیمن که رفتیم در دکور سمت چپ راهرو، مجسمه های کوچک چوبی و تکه ای از تنه یک درخت توجهم را به خود جلب کرد. آتوسا در این باره می گوید: «این تکه ای دورریز از یک درخت بود که موریانه ها سازنده بافت متفاوت آن هستند. آن را برای تزیین اینجا گذاشتم». به راستی همین بینش متفاوت اوست که خانه اش را منحصربه فرد کرده است.

 خانه تریبلکس
سوده حاجی کرم

راهرو با یک گلیم فرش زیبای شیراز، فرش شده است. در سمت راست راهرو سرویس بهداشتی مهمان قرار دارد که با پرنده های سرامیکی در حال پرواز تزیین شده و آراستگی آن کم از آراستگی کل خانه نیست.

ویلای تریبلکس نیلگون، آشیانه دست ساز آتوسا در شهرک غرب! فضاهای مسکونی
 خانه تریبلکس
سوده حاجی کرم

خانه تریبلکس آتوسا به آرامش دریا

از پله ها بالا می رویم و به نشیمن خصوصی و آشپزخانه می رسیم. آرامش عظیمی که ناشی از رنگ فیروزه ای و نور فراوان تابیده شده از پنجره است در فضا موج می زند. این قسمت خانه به گفته آتوسا قبلا ناهارخوری بوده که در بازسازی با برداشتن دیوار آشپزخانه و عقب کشیدن آن، تبدیل به نشیمن جمع وجور تقریبا آشپزخانه و محلی راحت برای تماشای تلویزیون شده است.

آتوسا برای مبلمان نشیمن، کاناپه ای راحت به رنگ زیبای فیروزه ای انتخاب کرده است. این مبلمان مربوط به برند ایرانی ایتال فوم است و به گفته آتوسا سال هاست که باکیفیت بالایش راحتی و آرامش را برایشان به ارمغان آورده و حسن آن امکان تعویض روکش ها در منزل است که امکان شست وشوی راحت و حتی تعویض رنگ و نقش پارچه را هم به راحتی فراهم می کند. یک میز چوبی با تنه درخت که کار دست ایرانی است هم در کنار کاناپه قرار دارد که به عنوان میز تلفن از آن استفاده می کنند. صندلی زیبای منبت کاری شده که جفت آن در سالن بود در کنار کاناپه گذاشته شده است. به گفته آتوسا این صندلی نشیمن فوق العاده راحت است و مقاومت بسیار بالایی در برابر وزن دارد. ساختار ضربدری آن راز این همه حسن است.

 • لوستر آبی و نقره ای نشیمن نور را دوچندان کرده است و با لوستر سالن هم خوانی دارد که هر دو را از لاله زار به قیمت حدودی ۱۶۰ هزار تومان برای هر شاخه تهیه کرده است.
 • کوسن ها و آباژور کنار تلویزیون مربوط به برند پیکولت هستند.
 • مبلمان آبی نشیمن برند ایتال فوم
 • لوستر نشیمن و بالای میز غذا خوری سالن از لاله زار به قیمت حدود ۱۶۰ هزار تومان برای هر شاخه
 • آباژور کنار تلویزیون (۲۳۰ هزار تومان) و کوسن های روی مبل سالن و کاناپه نشیمن(هر کدام ۵۵ هزار تومان) برند پیکولت

آشپزخانه با پنجره ای که به زیبایی تزیین شده در سمت راست نشیمن قرار داشته و رادیو و سماور قدیمی آن هم در اولین نگاه به چشم می خورند. به قول آتوسا میز و صندلی های لهستانی که در مرکز آشپزخانه گذاشته شده، بسیار راحت و سبک هستند.

 مجله منزل
 خانه تریبلکس
سوده حاجی کرم

راه چوبی در خانه تریبلکس آتوسا

پلکان انتهای نشیمن، ما را به طبقه بالا و درواقع قسمت خصوصی تر منزل هدایت می کند. یک شیر چوبی کار دست آتوسا در ابتدای نرده به زیبایی و باشکوهی قدرت نمایی می کند. پله ها به رنگ چوب طبیعی و زیر پله ها کمی روشن تر طراحی شده تا مسیر در شب راحت تر دیده شود. پاگردی که در پلکان تعبیه شده از فشار بر پاها مانع می شود و فرصتی می دهد تا نفسی تازه کنیم و به پلکان بعدی برسیم. دیوار راهروی مشرف به اتاق خواب، فیروزه ای رنگ است و یک ارسی از جنس چوب روسی که فاقد هیچ میخی ساخته شده و کار دست آتوسای هنرمند است روی آن خودنمایی می کند. در این طبقه ۲ اتاق خواب و سرویس حمام قرار دارد. نکته بسیار جالب، لوستر راهروست که ساخت دست آتوساست و از جنس چوب و پوست ساقه برنج است، درواقع این لوستر آدمک های کوچکی با فرم ها و شخصیت های مختلف هستند که حول یک محور به گردش درآمده اند. فرش این راهرو هم گبه نفیس است.

 تورهای خانه گردی
 خانه تریبلکس
سوده حاجی کرم

اتاق خواب آتوسا به پیروی از رنگ غالب خانه با کاغذدیواری، پرده و روتختی فیروزه ای دکور شده و او یکی دیگر از کارهای دستی اش را که از فلز ساخته شده و یک بال زدن کامل پرنده را به تصویر کشیده به دیوار بالای تخت خواب نصب کرده است.

پلکان بعدی ما را به سمت راهرویی که شامل کمدهای چوبی و کتابخانه و اتاقی با سقف چوبی شیب دار و پنجره ای با شیشه های رنگی رو به خورشید است، هدایت می کند. این شیشه های رنگی تقریبا سقف توسط آتوسا در بازسازی به خانه اضافه شده اند.

اتاق ها برای ارتباط، پنجره ای به راهرو دارند. در این خانه به طور کل ۱۴ پنجره که از هیچ سمتی دید به همسایه های اطراف ندارند، تعبیه شده است.

 خانه تریبلکس
سوده حاجی کرم

صمیمیت در انتهای ویلای آتوسا

از اتاق شیشه رنگی که بیرون آمدیم، آتوسا ما را به سمت تراس ۴۵ متری و باصفای خانه هدایت کرد. از راه پلکان به انتهایی ‎ترین قسمت منزل با یک ضلع دیوار فیروزه ای رو به در تراس و پنجره ای که با برگ های مصنوعی تزیین شده است، رسیدیم. این دیوار آبی از میان نقوش زیبای پاراوان چوبی به چشم می خورد. طاقچه چوبی بالای پاراوان، مزین به مجسمه های سرامیکی پرندگان بسیار زیباست. گردش رنگ فیروزه ای و پرنده ها انرژی مثبت را تا انتهای خانه و به سمت بالا هدایت می کنند.

تراس باصفا محل جمع شدن دوستان صمیمی در فصل تابستان است؛ تراسی سرسبز و غرق در نور چراغ های فانوسی ایرانی.

شما هم می توانید تصاویر منزل زیبای خود را برای ما ارسال کنید تا در تورهای خانه گردی آنها را معرفی کنیم. شماره تلگرام آکا ایران ۰۹۳۸۸۵۴۷۱۴۰.

تبلیغات
دکوراسیونی دلپذیر داشته باشید
دانستن حق شماست
<>
.

منبع : chidaneh.com