آکاایران: چگونه گرمای خانه های اسکاندیناوی را به خانه خود بیاورید؟

سایر سبک های دکوراسیون: زمستان سرد با شب های طولانیاش در پیش است و شاید زمان آن رسیده که نگاهی به طراحی خانه های از مناطق سردسیر اسکاندیناوی با زمستان های سرد، طولانی و تاریکشان بیندازیم. طراحی مینی مالیستی اروپایی منطقه اسکاندیناوی تحسین بسیاری از طراحان برجسته و معروف را برانگیخت، کسانی که با طراحی خانه های بسیار مطرح و نیز طراحی و ساخت وسایل خانه و مبلمان به شهرت جهانی رسیدند.
 

آکاایران: چگونه گرمای خانه های اسکاندیناوی را به خانه خود بیاورید؟

طراحی فروشگاه های زنجیره ای ایکیا به رنگ های زرد و آبی فقط بخش کوچکی از سبک طراحی اسکاندیناویایی است. طراحی اسکاندیناویایی تا کشورهای دانمارک، نروژ، سوئد، و فنلاند گسترش یافته است و دارای عناصر طراحی وسیع و تلفیقی است که به این جنبش طراحی ویژگی هایی هم چون سادگی، کارایی، و مینی مالیسم می دهد.

ما چه چیزهایی از این طراحی اروپایی ساده اما در عین حال منحصربه فرد می توانیم یاد بگیریم؟
 

 فضاهای مسکونی

۱) رنگ های خنثی در طراحی های اسکاندیناویایی

حال و هوای آرام و ساکن رنگ های آبی کم رنگ، خاکستری خنک، سفید، و کرم در همه فضاهای داخلی منطقه اسکاندیناوی دیده می شود. این طرح کلی رنگی تقریبا تبدیل به نشان تجاری طراحی اسکاندیناویایی شده است و همه مقلدان دیگر این طراحی ها از همین طرح رنگی استفاده می کنند. این رنگ ها، به ویژه تنالیته های آبی کم رنگ، منحصر به مینی مالیسم اسکاندیناویایی هستند که معمولا در طراحی های مینی مالیستی آمریکای شمالی دیده نمی شوند.

با این حال، همه طراحی های اسکاندیناویایی دارای طرح رنگی آرام و ساکن نیستند، در واقع برخی از طراحان سرشناس و برجسته استفاده از رنگ ها چشم گیر و برجسته را ترجیح می دهند؛ برای مثال کمپانی طراحی مطرح فنلاندی ماریمکو (Marimekko) در طراحی های خود از چیدمان های رنگی و طرح دار و نیز رنگ های برجسته استفاده می کند.

 سبک دکوراسیون

۲)     کفپوش های چوبی سفید رنگ

برعکس خانه های آمریکای شمالی، استفاده از قالیچه و فرش در خانه های اروپایی متداول نیست. طراحان اسکاندیناویایی به نظر می رسد همیشه استفاده از چوب های سفید رنگ از کف تا سقف خانه را ترجیح می دهند.

دلیل محبوبیت فضاهایی که به این روش طراحی می شوند مشخص است. به راحتی می توان فهمید وجود کفپوش های چوبی سفید رنگ باعث می شود تا فضا بازتر، روشن تر، و تمیزتر به نظر برسد و از طرفی این نوع کفپوش ها توجه را به خود جلب نمی کنند و باعث می شوند تا جزئیات معمارانه و مبلمان موجود در فضا به راحتی به چشم بیایند.

اگر کفپوش های چوبی به رنگ سفید نباشند باز هم از رنگ های روشن مانند چوب هایی مثل فان یا کاج و یا از سرامیک های سنگی که به رنگ خاکستری خنک هستند استفاده می شود. با استفاده از چوب های روشن در هر کجای خانه خود که می توانید از این نوع طراحی تقلید کنید. چنین طراحی ای هیچ گاه شما را خسته نمی کند و حسی از شادابی را در فضای شما جاری می کند.
 

سبک اسکاندیناوی

۳)    استفاده از نورپردازی

کشورهای منطقه اسکاندیناوی بیش از ۶۰ روز شب های قطبی (Polar Nights) را تجربه می کنند، به همین دلیل نورپردازی امری بسیار مهم و ضروری در خانه های این مناطق است. شب های قطبی پدیده ای است که در فصل زمستان مردم اسکاندیناوی با آن روبه رو هستند و میزان آن بستگی به موقعیت جغرافیایی هر منطقه در درون چرخه قطبی (Polar Circle) دارد.

وب سایت نروژ کوچک من (My Little Norway) نکات بسیار خوب و راهگشایی را برای داشتن محیطی مناسب در این روزها و شب های تاریک و سرد دارد، اما هم چنین اشاره می کند که مردم منطقه اسکاندیناوی عاشق روزهای فصل تابستان هستند و اگرچه روزهای بسیار گرفته و تاریکی را در زمستان تجربه می کنند اما تابستان آن ها پر از نور و گرما است و خورشید تا اواسط شب در وسط آسمان می درخشد.

برای ورود بیش ترین نور چه راهی بهتر از استفاده از پنجره های بزرگ است؟ استفاده از پنجره های سرتاسری (از کف تا سقف) در طراحی های اسکاندیناویایی به دلیل نکاتی که در بالا به آن ها اشاره شد بسیار رایج است.
 

۴)    عشق به طبیعت

مردم منطقه اسکاندیناوی عشقی عمیق به طبیعت دارند. فعالیت های بیرون از خانه مانند دوچرخه سواری، پیاده روی، و شنا کردن بسیار در این مناطق پرطرفدار است و به همین دلیل این مردم از هر فرصتی برای تفریح در فضای بیرون از خانه استفاده می کنند.

البته بدیهی است که در طول روزها و شب های سرد زمستانی، مردم اسکاندیناوی باید با زیبایی طبیعی تابستانی که دلتنگش هستند خداحافظی کنند. به همین دلیل آن ها سعی می کنند در طراحی داخلی خانه خود تا می توانند عناصر طبیعی را وارد کنند تا در زمستان هم عشق خود به طبیعت را نشان دهند.

برای ورود طبیعت به داخل خانه آن ها از گیاهان طبیعی استفاده می کنند و مبلمانی را انتخاب می کنند که دارای رگه های چوب های رستیک است تا یادآور طبیعت باشد. هم چنین، اکثر خانه های منطقه اسکاندیناوی دارای تراس یا ایوان هستند و از این طریق ساکنان می توانند از منظره بیرونی خانه به راحتی لذت ببرند.
 

۵)    عناصری از زیبایی خانه های ییلاقی در خانه های منطقه اسکاندیناوی

این همان چیزی است که تبدیل به شمایل اصلی طراحی اسکاندیناویایی شده است: دیوارهای سفید، ساعت های آنتیک سوئدی، لوسترها و روشنایی های کریستال، مبلمان چوبی سفید رنگ به سبک رستیک با خطوط منحنی، پارچه های کتانی سفید رنگ، و چیدمان ساده با گل. این همان ترکیب عناصر زمینی با زیبایی فراطبیعی است.

به راحتی می توان درک کرد که چرا چنین طراحی بارها و بارها در خانه های مختلف تقلید شده است: این طراحی به معنی واقعی کلمه دلپذیر و دلربا است و هر فردی دوست دارد در چنین فضایی زندگی کند. اگر به چنین نوعی از طراحی اسکاندیناویایی علاقه دارد، آن گاه باید کمی وسایل آنتیک و قدیمی بخرید. مبلمان به سبک رستیک خانه خود را به رنگ سفید درآورید تا بتوانید به راحتی چنین فضایی را در خانه خود تکرار کنید. با این کار شما خانه ای آرامش بخش و در عین حال دلپذیر و جذاب خواهید داشت.

بنابراین راحت و رها باشید؛ پنجره های خانه خود را باز کنید تا باد خنک و مناظر طبیعی وارد خانه شما شوند. این همان چهره دلپذیر و آرامش بخش یک خانه است که در کل فضا امتداد می یابد.
 

چگونه گرمای خانه های اسکاندیناوی را به خانه خود بیاورید؟ سایر سبک های دکوراسیون

۶)     به خانه خود سونا اضافه کنید

شاید جالب باشد که بدانید سونا بخشی از سبک زندگی مردم منطقه اسکاندیناوی است. این سوناها همان سوناهای رایج در خانه های آمریکایی و یا سوناهای موجود در مراکز ورزشی و سالن های بدن سازی  نیستند، بلکه سوناهای اسکاندیناویایی در فرهنگ این مردم ریشه دوانده است و سبک خاص خود را نیز دارد.

گفته می شود که فقط ۲ میلیون سونا در کشور فنلاند وجود دارد و استفاده از سونا جز سرگرمی های مردم این منطقه محسوب می شود. به همین دلیل اگر می خواهید خانه ای شبیه یک خانه اسکاندیناویایی آرام و ساکت داشته باشید یک سونا به خانه خود اضافه کنید و از مزایای آن لذت ببرید.
 

 فضاهای مسکونی

۷)    فرم و کارایی خانه های اسکاندیناویایی

کارایی و کاربردی بودن ویژگی مهمی در خانه های اسکاندیناویایی است و در خانه های آن ها به این موضوع توجه ویژه ای می شود. در این منطقه خانه ها باید دل باز، سرزنده، و شاداب باشند تا یک زندگی راحت و آرام در آن ها تضمین شود.

البته تمام این حرف ها به این معنی نیست که هنر و رمانتیسم در این طراحی ها جایی ندارد، بلکه هنر و فرهنگ نقش بسیار مهمی در زندگی مردم منطقه اسکاندیناوی بازی می کند، اما آن قدر بدیهی و مشخص است که گاهی نیازی نیست که به آن اشاره دقیقی شود. در جای جای خانه های مردم  این منطقه نشانه ای از فرهنگ و هنر وجود دارد.

مجله اسمشینگ (Smashing Magazine) دلیل جالبی را برای طراحی مینی مالیستی خانه های منطقه اسکاندیناوی بیان می کند. این مجله معتقد است زندگی کردن در شمال اروپا نیازمند وسایل کارامد و کاربردی است؛ مردم این منطقه نیازی به عناصر تزئینی سنگین ندارند و فقط وسایلی به خانه های آن ها راه پیدا می کند که کاربردی و سودمند باشد. شاید نیاز باشد که همه ما از این شیوه طراحی درس بگیریم و از شر این همه وسیله غیرضروری که کار جزء بی نظم و شلوغ کردن فضا نمی کنند خلاص شویم.

 

 

 سبک دکوراسیون

۸)    مبلمان اسکاندیناویایی

اگرچه در حال حاضر مبلمان مدرن اسکاندیناویایی از داشتن منسوجات خلاقانه با طرح ها و رنگ های متنوع بهره می برد، اما این منسوجات در همان ابتدا در اختیار صنعت گران و متخصصان این زمینه نبود. به همین دلیل مبلمان قدیمی این منطقه از زیبایی و جذابیت فراوانی برخوردار است و در انواع مدرن آن همچنان می توان خلاقیت را مشاهده کرد. با این حال هنوز هم در خانه های مدرن اسکاندیناویایی شاهد مبلمان آنتیک و قدیمی هستیم.

 مهم نیست که مبلمان خانه یک فرد اسکاندیناویایی متعلق به چه دوره ای است، چیزی که مهم است این است که در تمامی این وسایل توجه به جزئیات و استفاده از مواد باکیفیت به چشم می خورد و این ویژگی در تمام طراحی های این منطقه یکی از عناصر اصلی و چشم گیر به حساب می آید. رویکردی ساده اما هنرمندانه در تمامی مبلمان خانه های این منطقه از طریق خطوط مستقیم که با تزئیات دلپذیر تلفیق شده اند خود را به رخ می کشد.

به معنای واقعی کلمه مبلمان اسکاندیناویایی یک اثر هنری است و تا پایان عمر شما عمر می کند. به همین دلیل هم هست که هنوز مبل های قدیمی و آنتیک در بازار مبل فروشی این مناطق طرفداران زیادی دارد. اگر خرید یک مبل آنتیک از توان مالی شما خارج است، می توانید به سراغ مبلمان اسکاندیناویایی مدرن بروید که توسط طراحان خبره ای طراحی و ساخته شده است و تاثیری هم چون تاثیر مبل های آنتیک در خانه شما بر جا می گذارد.
 

سبک اسکاندیناوی

۹)     شومینه های ساده اما دنج در گوشه اتاق

زمستان در منطقه اسکاندیناوی طولانی است و به همین دلیل شومینه در هر خانه ای یک عنصر اجباری به حساب می آید. برعکس خانه های آمریکای شمالی، شومینه های منطقه اسکاندیناوی در مرکز فضا و در یک دیوار ساخته نمی شود. شومینه ها در این مناطق به هیچ وجه یک عنصر ترئینی با یک طاقچه خاص نیستند.

بلکه این شومینه ها کاملا کاربردی هستند و وظیفه آن ها گرم کردن فضا است. از این شومینه ها گاهی برای غذا پختن هم استفاده می شود. البته خانه های مدرن خیلی نباید نگران این کارکرد شومینه باشند چراکه دیگر امروزه وسایل گرمایشی کافی برای گرم شدن خانه های مدرن وجود دارد، بنابراین این روزها شومینه بیش تر تبدیل به یک نقطه کانونی هنرمندانه در فضای خانه شده است اما همچنان در گوشه اتاق ساخته می شود.

طراحان و شرکت های طراحی زیادی وجود دارند که می توانند چنین شومینه های زیبایی را برای خانه شما بسازند. کافی است کمی در این مورد تحقیق کنید تا خانه شما هم گرمایی هم چون خانه های منطقه اسکاندیناوی داشته باشد.
 

۱۰)  فضاهای داخلی دوستدار محیط زیست

همانطور که گفته شد مردم این منطقه عاشق طبیعت هستند، به همین دلیل به آن اهمیت زیادی می دهند. در طراحی و ساخت خانه های مدرن منطقه اسکاندیناوی از تکنولوژی های معماری سبز استفاده می شود که امروزه بسیار در دنیا جا افتاده است.

به دلیل جنبش های سیاسی و علاقه عمیق مردم به حفط محیط زیست، مردن منطقه اسکاندیناوی به جنبش به کارگیری عناصر معماری سبز و دوستدار محیط زیست در طراحی  ساخت خانه کمک می کنند. مردم این منطقه نه تنها این نوع زندگی را تبلیغ می کنند، بلکه خودشان به این شیوه زندگی می کنند؛ ۹۹ درصد نیروهای مولد در کشور نروژ با استفاده از نیروی آب تولید می شوند.

کل دنیا باید از جای خود بلند شوند و به عشق و احترام مردم اسکاندیناوی به طبیعت توجه کنند و آن ها را بابت این کار تشویق کنند. همه ما می توانیم از این نوع سبک زندگی تقلید کنیم و حداقل یک یا دو درخت را حفظ کنیم.
 

آیا حاضرید که همگی به کشورهای نروژ، فنلاند، دانمارک، و یا سوئد نقل مکان کنید؟ وقتی انسان این خانه های دلپذیر و جذاب با مناظر طبیعی فوق العاده دلپذیر که همگی متعلق به منطقه اسکاندیناوی است را می بیند دلش می خواهد به این مناطق سفر کند.

 البته خیلی از ما هم اصلا علاقه ای به زمستان های سرد و تاریک منطقه اسکاندیناوی نداریم، پس نمی توانیم برای زندگی به این منطقه برویم، اما می توانیم از ایده های طراحی اسکاندیناویایی در فضای زندگی خود تقلید کنیم. فقط کافی است از ۱۰ نکته ای که در این مطلب عنوان شد پیروی کنیم. پس دست به کار شوید: دیوارهای خانه خود را به رنگ آبی کم رنگ یا خاکستری روشن درآورید و روکش های مبلمان خانه خود را به رنگ سفید انتخاب کنید و یک یا دو مبل آنتیک بخرید. فرقی نمی کند که در کجای دنیا زندگی می کنید، هر جا که باشید می توانید از فرهنگ و طراحی های اسکاندیناویایی استفاده کنید.

به ما بگویید: آیا به زیبایی شناسی طراحی های منطقه اسکاندیناوی علاقه دارید؟ نظر خود را در این مورد در بخش بحث و گفتگو آکا ایران با ما در میان بگذارید.

تبلیغات
معماری را حرفه ای بیاموزید!
راحت تکیه کنید!
<>
.

منبع : chidaneh.com