آکاایران: طراحی حیاط منزل ایرانی، مدرن باشیم یا اصیل؟

طراحی محوطه: به فصل گرما که نزدیک می شویم به یاد شب نشینی های خانه پدربزرگم می افتم. عصر که می شد مادربزرگم حیاط را آب و جارو می کرد و روی تخت چوبی با پشتی های قرمز و قالیچه دستباف منتظر ما می نشست. من دلم قنج می رفت برای آب هندوانه هایش. شب های پرستاره با عطر شمعدانی های دور حوض را از یاد نمی برم. تنها شب هایی بود که اجازه داشتیم پا به پای بزرگ ترها تا دیر وقت بیدار بمانیم. یادم نمی آید سر آن حیاط های دل انگیز قدیمی و این شب های دلنشین طولانی چه آمد! دلتنگ آن شب های خنک پرستاره ام. یادش بخیر!

آکاایران: طراحی حیاط منزل ایرانی، مدرن باشیم یا اصیل؟

 طراحی حیاط منزل
گروه معماران مدام

برای تابستان، طراحی حیاط منزل را به چه سبکی انجام دهیم؟

بهتر است برای داشتن حیاطی دل انگیز با خودتان روراست باشید و بدانید که به دنبال چه حال و هوایی هستید. برای تصمیم گیری دقیق تر بهتر است سری به حیاطتان بزنید و با دقت بیشتری وضعیت موجود را بررسی و لیستی از وسایل تعمیری و یا ملزومات تهیه کنید. بهتر است در این مرحله برای طراحی حیاط منزل به دنبال جنس و سبک وسایل خود نباشید و صرفا آنها را در لیستتان بنویسید: مبلمان نوین، باربیکیو و یا هرچیز دیگر. اگر ساکن یک آپارتمان هستید، بهتر است برای این کار چند نماینده انتخاب و حتی پرسشنامه ای تهیه کنید. مزیت تهیه پرسشنامه این است که می توانید از نظرات افراد زیادی استفاده کرده و بهترین تصمیم را بگیرید. اگر هم صاحب منزل شخصی خود هستید، بهتر است در آخر هفته ای که همه اعضای خانواده دور هم جمع هستند این کار را انجام دهید. یادتان باشد مشارکت و همدلی باعث می شود تا تمام اعضای خانواده یا یک مجتمع بتوانند از فضا لذت بیشتری ببرند.

بعد از تصمیم گیری در مورد هرآنچه که لازم دارید تا حیاط شما کاربری موردنظرتان را پیدا کند، نوبت انتخاب سبک طراحی محوطه خانه می شود. بهتر است قبل از انتخاب با عناصر اصلی و رنگ های غالب هرکدام آشنایی پیدا کنید. 

 طراحی حیاط خانه ایرانی

عناصر استفاده شده در حیاط ایرانی

آب: اولین چیزی که در مورد حیاط ایرانی به ذهن همه ما می رسد، وجود عنصر آب است. آب علاوه بر تعدیل هوا در فصل گرما، وظیفه تامین آرامش در فضا را نیز بر عهده دارد. آب در حیاط ایرانی، درون حوض نگهداری می شود. حوض ها بیشتر به شکل دایره یا چهارگوش هستند. از آنجایی که آب از دیرباز برای سرزمین ما ارزش زیادی داشته، حوض ها از عمق کمی برخوردار بوده و گاها فواره ای سفالی هم در وسط آنها تعبیه می شود که آب به آرامی از آن خارج می شود. جلوه های آب در حیاط ایرانی بسیار آرامش بخش است. محل قرارگیری حوض آب در حیاط ایرانی در مرکز و وسط آن است. حوض های آبی رنگ با جوشش آب در میان خود، قلب تپنده حیاط ایرانی به حساب می آیند. این به آن معنی نیست که شما خودتان را به استفاده از یک حوض دایره ای شکل در وسط حیاطتان محدود گردانید، بلکه می توانید آب را به روش های دیگری نیز مهمان حیاط خود کنید، اما یادتان باشد که حرکت آب در حیاط ایرانی، بسیار آرام و مسولیت آن القای حس آرامش است.

مصالح و رنگ: از جمله مصالحی که به محوطه شما حال و هوای ایرانی می دهد، آجر، کاشی و چوب را می توان نام برد و بهترین رنگ هایی که می توانید استفاده کنید نیز آبی، فیروزه ای، طلایی و قرمز است. بهتر است خود را به استفاده از یک نوع مصالح یا یک طیف رنگی محدود نکرده و در حیاط خود ترکیبی از آنها را داشته باشید.

 شرکت طراحی محوطه و فضای سبز

مبلمان: تخت های چوبی، مبلمان غالب حیاط های ایرانی هستند. اگر قصد استفاده از این تخت ها را دارید برای راحتی بیشتر روی آنها قالیچه و یا گلیم پهن کرده و با استفاده از پشتی های متعدد، شب نشینی راحت تری را برای خودتان فراهم کنید. اگر مایل به استفاده از تخت چوبی نیستید، مبلمان چوبی یا حصیری هم گزینه مناسبی به حساب می آید. برای اینکه حال و هوای ایرانی بیشتری به مبلمانتان ببخشید، می توانید از بالشتک هایی با طرح های سنتی و ایرانی نیز استفاده کنید.

مطلب مرتبط: مبلمان فضای باز، ۷ وسیله ضروری برای دکوراسیون حیاط!

روشنایی: یک نورپردازی اصولی می تواند ناخودآگاه تمامی ساکنین یک مجتمع را دور هم جمع گرداند. اگر به فکر صرفه جویی اقتصادی هستید و محوطه مجتمع مسکونی یا حیاط بزرگی دارید، می توانید صرفا به فکر نورپردازی بخشی از آن برای شب نشینی های خود باشید. 

پیشنهاد ما برای حیاط ایرانی استفاده از روشنایی ظریف و ملایم است. میزبانی درخشش ملایم و تابش گرم نور نسبت به نورافکن های پرنور به مراتب بیشتر است، اما به این معنی نیست که شما در انتخاب نوع چراغ ها محدودیت دارید. می توانید در طراحی منظر، محوطه یا حیات خود از انواع چراغ های دیواری، آویز، وال واشر و... استفاده کنید.

ورودی: فضای ورودی محوطه معرف سبک و حال و هوای کل محوطه یا حیاط است، پس بهتر است لوازم روشنایی انتخاب کنید که با سبک و مصالح مورداستفاده شما هماهنگ تر باشند؛ برای مثال استفاده از فانوس های ساده قدیمی. این فانوس ها برای مهمانانتان احساسی نوستالژیک را تداعی کرده و آنها را برای ورود به یک حیاط ایرانی آماده می گرداند.

 حیاط سازی منزل

مسیر عبور و مرور: مهم ترین فضایی که برای نورپردازی محوطه یا حیاط به ذهنمان می رسد، مسیرهای عبورومرور است که خوشبختانه چراغ های مناسب این مسیرها در مدل های مختلفی تولید می شوند و شما محدودیتی در انتخاب آنها ندارید. تنها نکته مهم هنگام خرید، طول وعرض مسیر رفت وآمد در محوطه مجتمع یا حیاطتان است. اندازه گیری فاصله چراغ ها از یکدیگر به عوامل بسیاری وابسته است و انتخاب نوع چراغ و ارتفاع پایه آن در تعیین فاصله بسیار تاثیرگذار است، ولی به طورکلی نصب چراغ ها در هر دو سمت مسیرهای عبوری در فواصل ۲ تا ۳ متر برای روشن کردن آن کافی است. با این حال چراغ های کم نورتر باید در فاصله نزدیک تری کنار هم قرار بگیرند. برای مسیرهای منحنی به جای اینکه چراغ ها را در میان انحناها قرار دهید تا شکل منحنی مسیر در هنگام شب نمایان تر باشد، آنها را در دورترین نقطه چپ و راست منحنی نصب کنید.

فضای شب نشینی ها: اگر جایی برای نشستن و دورهم جمع شدن در زیر درخت بزرگی در باغ خود فراهم کرده اید از چند چراغ آویز در بالای شاخه های درخت استفاده کنید. آنها را با کمک طناب و سیم کشی هایی پایین بیاورید تا درست در بالای میزها و صندلی ها قرار بگیرند. بهتر است که این چراغ ها در ۸۰ سانتی متری تا ۲ متری ارتفاع آنها نصب شوند. این کار موجب می شود تا مکان تجمع باغ شما مشخص تر شده و فضای صمیمی و دل انگیزتری برای آن فراهم گردد.

تنوع در نور و سایه: درست است که استفاده از نور ملایم برای این سبک مناسب است، اما با نصب لوازم روشنایی در فضای بیرون، زیبایی طراحی محوطه خود را در شب با تاکید بر ساختار معماری افزایش دهید. نوعی از چراغ ها را انتخاب کنید که بتوانید از راه آنها جالب ترین ویژگی های محوطه یا حیاطتان را برجسته نمایید. 

مطلب مرتبط: طراحی باغچه، ۲۰ مدل حیاط سرسبز در خانه های ایرانی!

 حیاط سازی خانه

طراحی حیاط مدرن برای محوطه منزل

آب در حیاط مدرن به جای حوض بیشتر از آبنما استفاده می شود و هیچ محدودیتی هم در محل قرارگیری آن موجود نیست. شما می توانید از انواع آبنماها استفاده کنید. آب در حیاط مدرن، جوش و خروش بیشتری دارد و صدای آن هم در فضا می پیچد.

آبنماهای دیواری: آبنماهای دیواری مخصوص محوطه های کوچک بوده و ظاهر فریبنده ای دارد. 

آبنماهای صخره ای: این نمونه، یکی از زیباترین انواع آبنماهایی است که می توانید از آن برای فضاهایی مانند حیاط های بزرگ استفاده نمایید. زیبایی این مدل از آبنماها در فضاهای بزرگ، بیشتر از حیاط های کوچک نشان داده می شود.

آبنما در طراحی محوطه

آبنماهای ترکیبی: این نوع آبنماها، یکی از پرطرفدارترین انواع برای محوطه و حیاط محسوب می شوند که به خوبی با هر سبکی از محوطه سازی هماهنگ می گردند؛ بنابراین در حیاط مدرن شما نیز به خوبی خودنمایی خواهد کرد. 

آبنماهای آبشاری: علاوه بر اینکه این نوع آبنماها برای ترکیب با فضای استخر و محوطه حیاط شما مناسب هستند، می توانند جلوه و آرامش خاصی را هم به آن ببخشند. می توانید از این نوع آبنماها در کنار طراحی فضای سبز و یک گلکاری مناسب استفاده کنید و از صدای پای آب در آن محل، لذت ببرید.

مطلب مرتبط: حیاط سازی منزل، از این ۲۰ طراحی ایرانی ایده بگیرید!

مصالح و رنگ: تنها نکته ای که باید رعایت کنید این است که از تنوع زیاد رنگ و مصالح بپرهیزید. درست است که شما محدودیت زیادی ندارید، اما بهتر است محدودیت هایی برای خود ایجاد کنید تا حیاطتان دلنشین تر شود. پیشنهاد ما به شما استفاده از حداقل دو تا سه طیف رنگی است.

مبلمان: هیچ محدودیتی برای انتخاب نوع مبلمان در حیاط مدرن ندارید، ولی بهتر است از مبلمان ساده تر همراه با رنگ های شادی بخش تابستانه استفاده کنید.

روشنایی: طبیعی است که اصول روشنایی در حیاط مدرن همانند آنچه پیشتر در حیاط ایرانی توضیح دادیم است با این تفاوت که در نورپردازی حیاط مدرن آزادی عمل بیشتری دارید. 

مطلب مرتبط: داربست باغی، ۱۰ ایده نوین برای تزئین دیوار حیاط

نورپردازی فضای محوطه

انواع متعددی از چراغ آبنما اعم از سفید و رنگی وجود دارد.. بسیاری از چراغ های آبنما دارای تایمر بوده و به طور خودکار شاهد خاموش و روشن می شوند. قطعا این کار در صرفه جویی هزینه برق نیز به شما کمک خواهد کرد.

برای بیشتر شدن اثربخشی نور باید دقت کنید که آب درون آبنما زلال و شفاف باشد. از تابش مستقیم نور به آب نیز پرهیز کنید، چرا که ممکن است چشمان شما را اذیت کند.

نورپردازی استخر یک پیشنهاد وسوسه انگیز است که بهتر است قبل از آن با بایدها و نبایدهایش آشنا شوید. در نورپردازی استخر زاویه قرارگیری چراغ ها بسیار مهم است. زاویه آنها باید به صورتی باشد که چشم افرادی که اطراف استخر هستند را آزار ندهد. هم چنین بهتر است در بخش تهتانی استخر نیز چراغی نصب نگردد. محل قرارگیری چراغ ها هم به اندازه زاویه قرارگیریشان اهمیت دارد. بهتر است چراغ ها را روبه روی هم نصب کنید، چراکه این کار باعث کاهش سایه های مزاحم می گردد. رنگ کاشی های استفاده شده در بدنه استخر می تواند مانع انعکاس مناسب نور شود؛ بنابراین باید رنگ های روشنی را انتخاب کنید که نور بیشتری را به محیط اطراف خود منتشر کند. 

گلدان نوری در طراحی حیاط منزل

در نورپردازی به گیاهان هم با دقت عمل کنید. این نوع گلدان ها به خودنمایی گیاهانتان در شب نیز کمک می کنند. شما می توانید آنها را در هرکجای حیاطتان که می خواهید قرار دهید، البته قطعا بهتر است که پوششی از آنها را در گوشه ای از مسیر قدم زنی بگذارید.

برای راهنمایی بیشتر در زمینه طراحی محوطه، فضای سبز و حیاط منزل خود بهتر است با متخصصین مشورت کنید. اهالی فن آکا ایران در این زمینه بهترین انتخاب هستند.

تبلیغات
اتاق خوابی متفاوت برای فرزند شما!
دکوراسیونی دلپذیر داشته باشید
<>
.

منبع : chidaneh.com