آکاایران: تاپستری چیست، با این هنر ایده هایتان را ببافید!

خلاقیت در خانهتاپستری هنری است از قلب تاریخ. بافت تاپستری در دوران تاریخی خود کاربردی مانند تابلو نقاشی داشته است. پارچه ای پودنما که به صورت دیوارکوب به کار می رفته و از آن برای زیبایی سازی محیط استفاده می گشته است. موضوعات این دیوارکوب ها اغلب وقایع تاریخی یا آیینی بوده است، ولی امروزه این هنر حدی نمی شناسد! برای این منظور مصاحبه ای داریم با خانم شیرین افلاطونی؛ هنرمندی که در این حوزه فعالیت می کند. پس از مصاحبه با این هنرمند فهمیدم چقدر دنیای هنر می تواند بی انتها و بی چهارچوب باشد و چقدر ساده می توان در تاروپود یک اثر هنری غرق شد. با آکا ایران همراه باشید تا این هنر را بهتر بشناسیم.

از خودتان برایمان بگویید:

رشته تحصیلی دانشگاهی من در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد طراحی پارچه و لباس است و در همین زمینه به تدریس در دانشگاه مشغول هستم. به علت گستردگی موجود در رشته طراحی پارچه و لباس با بسیاری از هنرها که گاه تکمیل کننده این رشته است آشنا شده و به کسب تجربه پرداختم. به صورت کلی به انواع هنرها که خلاقیت در آن نقش عمده ای ایفا می کند علاقه مند هستم؛ چون پیشرفت در این هنرها حدومرزی ندارد.

 آموزش تاپستری بافی

چه چیز هنر تاپستری را خاص و بی رقیب جلوه می دهد؟

هنر تاپستری، هنر بافت ایده با مواد مختلف است. شاید این جمله کوتاه تعریفی جامع از این هنر باشد که قابل تعمیم به تمامی ابعاد دنیای خلاقانه این رشته است؛ درواقع تنوع بیانی هنر تاپستری به اندازه ای است که می توان همیشه با دیدی نو به آن نگریست. هنرمند در این هنر می تواند فاقد محدودیت به بافت و ساخت افکارش می پردازد.

آموزش بافت تاپستری

کاربردهای هنر تاپستری چیست؟

تاپستری به صورت سنتی؛ یعنی چله کشی و نیز به صورت مدرن فاقد چله کشی طراحی و اجرا می شود. بافت هایی مانند پارچه، گلیم، قالی و یا ترکیبی خلاقانه از همه این بافت ها برای جلوه نهایی این هنر انتخاب می شود. تاپستری در انواع لوازم کاربردی منزل می تواند با نگاهی کاملاً هنری نمایان گردد. این هنر قابلیت کاربرد در انواع محصولات دکوری، آویزهای دیواری، تابلو، مجسمه، لوستر و حتی مبلمان را دارد، البته ناگفته مشخص است هرکدام از این محصولات به دلیل طراحی و اجرای خاص تاپستری ارزش هنری بالایی دارند.

چه مصالحی در تاپستری کاربرد دارد؟

سبک و مواد مورداستفاده در تاپستری کاملاً آزاد است و به سبک شخصی هنرمند وابسته است. در طرح تاپستری های سنتی از الیاف کاربردی نظیر پشم، الیاف کنفی، پنبه ای، ابریشم و مانند آن استفاده می شده است، ولی با پیشرفت این هنر امروزه مواد مختلفی اعم از کاربردی و غیرکاربردی مانند الیاف مختلف، نوارهای فلزی، سیم، شیشه، چوب، چرم، الیاف گیاهی و غیره در بافت و ساخت تاپستری به کار می رود.

هر چه دل تنگتان می خواهد بگویید:

چقدر خوب می شود هر از چند گاهی ایده هایمان را در زندگی ببافیم و از تماشای آن لذت ببریم! از شما برای فرصتی که در اختیار من برای معرفی این هنر کمتر شناخته شده گذاشته اید تشکر می کنم و آرزومند شناخته شدن هر چه بیشتر این هنر در میان عموم مردم هستم.

 اگر شما هم فرد خلاقی را می شناسید که محصولات متفاوتی می سازد، از راه شماره تلگرام ۰۹۳۸۸۵۴۷۱۴۰ خبر را به گوش ما  برسانید.

تبلیغات
اتاق خوابی متفاوت برای فرزند شما!
دکوراسیونی دلپذیر داشته باشید
<>
.

منبع : chidaneh.com