به نقل از آکاایران: نگهداری نان هنوز هم یکی از مهم ترین مواد غذایی در خانواده ها محسوب می شود. کمتر میز و یا سفره ای را می بینیم که نان آن را تزئین نکند. با ما همراه شوید و این مطلب را مطالعه کنید.

نگهداری نان

اما همین نان که در شکل ها و مدل های مختلف تهیه می شود و بر سر تمام وعده های غذایی ما سرو می شود برای تازه ماندن نیاز به مراقبت دارد. این بار شما نکات کوتاهی را برای تازه نگه داشتن، نان خواهید خواند.
آکاایران: نان یکی از اصلی ترین مواد غذایی است که تقریبا هر روزه مصرف می شود. اما خریدن نان از آن کارهایی است که همه از آن فراری هستند. در این قسمت ما راه هایی را به شما نشان می دهیم که با استفاده از آنها تا حد ممکن نان ها را تازه نگه دارید و از خرید نان بی نیاز شوید.
- چیدن نان های داغ روی هم، کپک زدگی را تسریع، فاسد شدن را تسهیل و ضایعات را تشدید می کند؛ بنابراین قبل از سرد شدن کامل نان ها، آنها را دسته نکنید. نان سرد شده را نیز در پلاستیک دربسته بگذارید.
- نان خوب مستلزم داشتن آرد باکیفیت، نانوای خوب و نگهداری صحیح است؛ پس دقت کنید از نانوایی خوبی نان بخرید.
- خرید نان مازاد بر نیاز روزانه، یکی از علل افزایش ضایعات نان است. از خرید نان اضافی خودداری کنید.
- قرار دادن نان در یخچال، بیات شدن نان را تسریع می نماید. حتی الامکان از این کار دوری کنید.
- سعی کنید نان را در سفره پارچه ای نگهداری کنید.
- هنگام خرید نان حتماً یک سفره پارچه ای یا پلاستیکی به همراه داشته باشید. نانی که پس از سرد شدن با سفره حمل و نگهداری شود، مطبوع تر و ماندگارتر خواهد بود.
هر چه سبوس آرد بیشتر، ارزش غذایی و کیفیت و ماندگاری آن نیز افزون تر و هرچه سبوس آرد کمتر، ارزش غذایی آن نیز کمتر و کیفیت نان نیز پایین تر خواهد بود. نان های تیره (حاوی سبوس بیشتر) ارزش غذایی بالاتری نسبت به نان های سفید و روشن دارند.
- از خوردن نان سبوس دار در وعده های غذایی خود غافل نشوید؛ مصرف نان سبوس دار در هر وعده غذایی ۳۰ تا ۴۰ درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی و گوارشی را کاهش می دهد؛ خوردن نان سبوس دار مانع از جذب سریع قند و چربی در خون می گردد.
- آرد حاصل از گندم تازه و نارس، باعث تولید نان های سفت و بد هضم خواهد شد.

ویرایش و تلخیص:آکاایران