آکاایران: موز میوه ای است که مورد علاقه بسیاری از افراد به ویژه کودکان است و به علت سهولت در خوردن و پوست کندن آن، اکثر اوقات پیش از برخی میوه ها مصرف می شود. شاید مشکل بسیاری از شما نگهداری موز به همان شکل و رنگ اولیه باشد. در این مطلب روش خرید بهترین موز و بهترین روش های نگهداری از موز را با ذکر دلیل علمی توضیح می دهم. با خواندن ادامه این متن با ما همراه باشید.

۳ راه ساده برای نگهداری از موز بدون اینکه سیاه شود

بهترین راه برای اینکه موزه‌های ما زود سیاه و فاسد نشوند، خرید کردن موزهایی است که کمی سبز باشد. شما پس از خرید اینگونه موزها می‌توانید آنها را در دمای اتاق به حال خود رها کنید تا به یک موز رسیده تبدیل شود. به یاد داشته باشید که موزهای خریداری شده را درون کیسه‌های پلاستیکی و یا هر فضای بسته دیگری قرار ندهید.

 

Related image
 
سرویس سبک زندگی فردا؛ بشیر قلی‌زاده سرچشمه: شاید اولین و مهمترین قاعده برای نگهداری موز این است که آن را درون یخچال قرار ندهید. مخصوصا زمانی که آنها هنوز کمی سبز و نارس باشند. اساسا نمی‌توان میوه‌های گرمسیری را پس از برداشت در مدت زمان طولانی حفظ کرد، موز نیز یک نوع میوه گرمسیری محسوب می‌شود. با این تفاسیر بهترین راه برای نگه‌داری موز در شرایط دمای اتاق است.  نه درون یخچال به ویژه زمانی که آنها هنوز سبز باشند. 
   
Image result for ‫نگهداری موز کال‬‎
 
قرار دادن یک موز نرسیده و سبز درون یخچال توانایی میوه برای رسیده شدن را از او می‌گیرد و طبق گفته کارشناسان Chiquita Banana، اگر اینگونه موزها را پس از مدتی از یخچال خارج کنید و در دمای اتاق قرار دهید، امکان دارد پروسه رسیده شدن را طی نکنند. اگر به موز نارس فرصتی برای رسیدن و پخته شدن ندهید، در این صورت شما با یک موز سبز که سرشار از نشاسته است رو به رو می‌شوید که علاوه بر بی‌مزگی بسیار گلوگیر نیز است. فرصت دادن به موز برای رسیده شدن آن را معطر، شیرین‌تر و خوشمزه‌تر می‌کند. شما باید به موز نارس اجازه دهید دتا چرخه رسیده شدن را به پایان برساند.
 
 
 
 
Related image  
 
 
تغییر رنگ در موز نشانه آن نیست که شما آن را بد تصور کنید. این یک بخشی از فراینده رسیده شدن موز است. هر چقدر تغییر رنگ در موز بیشتر باشد نشانه رسیده‌تر شدن و شیرین‌تر شدن آن بیشتر است. اگر شما اصرار دارید که موزتان حتما کاملا رسیده شده باشد، باید به نشاسته درون موز فرصت دهید تا به قند تبدیل شود تا شما بتوانید از شیرنی آن نهایت لذت را ببرید. همانطور که هارولد مک گو در برنامه علم و دانش در آشپزخانه در هنگام پخت و پز می‌گوید:«یک میوه کاملا رسیده به شکلی که پوست آن سیاه شده باشد را نیز می‌توان استفاده کرد به شرط آنکه از وسط میوه استفاده کنید. پوست و حاشیه‌های له شده آن را جدا کنید، البته اگر موز به این حد رسیده باشد، باید درون یخچال نگهداری شود، زیرا در محیط اتاق خیلی زودتر فاسد می‌شود». 
 
Related image
 
اگر موزی پوستش سیاه شود، هنوز قابل استفاده است. حتی اگر چهره زشتی به خود گرفته باشد. کریستیانو توسی با مخلوط کردن قهوه سفید و قهوه‌ای با اینگونه موزها آنها را به یک ترکیب موز کرم رنگ و بسیار خوشمزه تبدیل می‌کند. وی راز طعم و رنگ این ترکیب را اینگونه توضیح می‌دهد:«من برای اینکه مخلوط قهوه و موزهایم طعم واقعی و جذاب به خودشان بگیرند، از موزهایی که پوستشان کاملا سیاه و رو به تخریب شدن هستند، استفاده می‌کنم. ممکن است در نگاه اول اینگونه موزها بسیار بد طعم و بد شکل به نظر برسند اما این نوع موز یک ایده فوق العاده برای ساخت پای موز نیز هست».
 
«شما می‌توانید از موزهای خیلی رسیده شیر موز تهیه کنید و آن را درون یخچال قرار دهید، سپس پس از خنک شدن آن را میل کنید» توجه داشته باشید که سیاه شدن پوست موز نشانه دور ریختن آن نیست، اگر بافت درونی آن هنوز یک دست باشد.
 
Related image
 
بهترین راه برای اینکه موزه‌های ما زود سیاه و فاسد نشوند، خرید کردن موزهایی است که کمی سبز باشد. شما پس از خرید اینگونه موزها می‌توانید آنها را در دمای اتاق به حال خود رها کنید تا به یک موز رسیده تبدیل شود. به یاد داشته باشید که موزهای خریداری شده را درون کیسه‌های پلاستیکی و یا هر فضای بسته دیگری قرار ندهید. این کار سرعت رسیده شدن موز را تسریع می‌بخشد. اگر شما اصرار به این دارید که موزها را درون یخچال قرار دهید، پس صبر کنید تا موزها کمی قهوه‌ای شوند، سپس آنها را درون یخچال قرار دهید.
 
 
وقتی روی پوست موزها خال‌های قهوه‌ای و سیاه رویت شد، بدانید ۲ الی ۳ روز بیشتر فرصت ندارید، تا آنها را مصرف کنید. زیرا پس از این مدت این میوه کیفیت خود را از دست داده و رو به فاسد شدن می‌رود. خوردن موزی که پوستش سیاه شده است، خطرناک نیست، فقط نباید بوی فساد گرفته باشد و یا به حدی نرسیده باشد که آب افتاده باشد.
Related image
در کل نگهداری از موز را به دو بخش تقسیم می کنیم.

۲- نگهداری از موزهای رسیده

ابتدا به توضیح بخش اول می پردازیم یعنی نگهداری از موزهایی که به طور کامل نرسیده اند.

۱-۱  موز را بر اساس درجه رسیده بودن آن انتخاب کنید.

بسته به زمانی که می خواهید از موز استفاده کنید و چگونگی نگهداری از آن ها، باید موز را انتخاب کنید.

اگر تصمیم دارید فقط برای خودتان موز بخرید، موزهای نرسیده تر را انتخاب کنید تا به زودی تغییر رنگ ندهند.

اگر برای یک خانواده یا تعدادی افراد که موز را به سرعت مصرف خواهند کرد، خرید می کنید، مسلماً باید موزهای رسیده را انتخاب کنید.

۱-۲  به محض این که به خانه رسیدید، موز را از پلاستیک خرید خارج کنید.

هرگز موز را در پلاستیک نگهداری نکنید زیرا باعث ایجاد رطوبت و فاسد شدن آن می شود. البته همیشه اینگونه نیست، اما بهتر است موز داخل پلاستیک نباشد.

۱-۳  موزهای نرسیده را در دمای اتاق نگهداری کنید.

نگهداری در یخچال یا فریز کردن موزهایی که هنوز نرسیده اند، مانع از رسیده شدن مناسب آن ها می شود.

موزهای نرسیده را در یک پاکت کاغذی قهوه ای رنگ قرار دهید تا به رسیده شدن زودتر آن کمک کند. برای سریع تر شدن این روند می توانید یک سیب یا گوجه فرنگی در پاکت قرار دهید.

روش دیگری برای زودتر رسیدن موز، این است که موزها را نزدیک میوه های رسیده دیگر درون ظرف قرار دهید، به عنوان مثال موزهای رسیده دیگر.

۱-۴ موز را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

درست است که هر چه دمای اتاق گرمتر باشد؛ موزها زودتر می رسند، اما موز های سبز و نرسیده را در نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

۱-۵  موزها را آویزان کنید.

مانند حالتی که روی درخت دارند. با این کار اجازه می دهید هوا در اطراف آن در گردش باشد و از ضربه خوردن و تغییر رنگ دادن میوه جلوگیری می شود.

۱-۶ موز رسیده را در یخچال قرار دهید.

موزهای رسیده را اگر طی چند روز مصرف خواهید کرد، در دمای اتاق نگهداری کنید در غیر این صورت در یخچال بگذارید.

بخش دوم: نگهداری از موزهای رسیده

 ۲-۱ ساقه را بپوشانید.

موزها را قبل از قرار دادن در یخچال از یکدیگر جدا کنید و قسمت ساقه موز را با سلفون یا فویل بپوشانید.

این کار باعث می شود موز مدت زمان بیشتری بدون تغییر رنگ در یخچال بماند زیرا، مقصر اصلی در فرآیند تغییر رنگ موز، گاز اتیلن است که از ساقه متصاعد می شود. با پوشاندن این بخش تا حدی از این امر جلوگیری می شود. این گاز نه تنها باعث رسیده تر شدن خود موز می شود، بلکه به رسیده شدن میوه های اطراف موز نیز کمک می کند.

با جدا کردن موز ها جلوگیری از این روند بهتر انجام می گیرد.

۲-۲ موز را در مجاورت میوه های نارس قرار دهید.

روش دیگری برای نگهداری از موزهای رسیده قرار دادن آن ها در مجاورت میوه های نارس است. به عنوان مثال یک گلابی یا آووکادو نرسیده را کنار موزها قرار دهید با این کار هم فرآیند تغییر رنگ موزها به تعویق می افتد و هم آن میوه ها سریع تر رسیده می شوند.

۲-۳ موز را در فریزر قرار دهید.

روشی دیگر برای نگهداری از موزهای رسیده، قرار دادن آن ها در فریزر و استفاده کردن از آن ها در پخت و پز است. به عنوان مثال اسموتی، سس میوه و…

حتماً قبل از قرار دادن موزها در فریزر، آن ها را پوست بگیرید.

موزها را در یک پلاستیک (زیپ کیپ) قرار دهید. می توانید موز را به صورت حلقه یا پوره شده در بخش های کوچک و مورد نیاز فریز کنید یا آن ها را با کمی آبلیمو پوشش دهید تا از تغییر رنگ آن جلوگیری کنید.

۲-۴  موز اسلایس شده را بپوشانید.

اگر موز را قطعه قطعه کرده اید، یا برای خوردن یا قرار دادن در سالاد میوه، برای تازه ماندن قطعه های موز به مدت طولانی تر، آن ها را با کمی آبلیمو یا آب آناناس یا سرکه بپوشانید.

۲-۵ نان موز درست کنید.

روشی دیگر برای استفاده از موزهای رسیده و له شده، درست کردن نان موز است.

امیدوارم با روش ها و نکته های ذکر شده به هنگام خرید بهترین حالت موز را با توجه به مصرف و نگهداری آن انتخاب و پس از آن با بهترین روش از آن نگهداری و در هر حالتی از رسیده بودن از آن به بهترین شکل استفاده کنید.