به نقل از آکاایران: با بالا رفتن قیمت ها، مواد غذایی حکم کیمیا را پیدا کرده اند و برای کاهش هزینه ها باید به اندازه خرید کرد و در استفاده از مواد غذایی همه موارد را در نظر گرفت تا میزان ضایعات به حداقل ممکن برسد...

 کم کردن ضایعات غذایی

خیلی وقت ها به دلیل ماندگی غذا، مجبور می شوید برنج و نان کهنه را دور بریزید در حالی که می توانید قبل از فاسدشدن، آن ها را فرآوری کنید و به روشی دیگر مورد استفاده قرار دهید. ما نیز در این مطلب قصد داریم 10 توصیه برای کاهش میزان دورریز آشپزخانه به شما پیشنهاد کنیم.

1. میوه های رسیده را بپزید. شما می توانید میوه های رسیده ای مانند موز قهوه ای شده را در تهیه نان و شیرینی استفاده کنید یا به جای دور انداختن، آن را به صورت پوره در تهیه دسر مورد استفاده قرار دهید.

2. نان های خشک را دور نریزید. برای مصرف هر چه بیشتر نان های خشک شده بهتر است نان ها را با سبزی های معطر و ادویه ها مزه دار کنید و پس از خرد کردن آن ها را روی سالاد یا سوپ بریزید.

3. آکاایران: خودتان سبزی بکارید. این توصیه شاید عجیب و غریب باشد اما واقعیت دارد. شما می توانید با کاشت سبزی های برگ سبز هم هر روز سبزی تازه داشته باشید و هم میزان ضایعات حاصل از خریدن سبزی های کهنه از سبزی فروشی و زمان کوتاه مصرف آن ها را به حداقل برسانید.

4. از باقیمانده شیرتان، پنیر تهیه کنید. وقتی حجم زیادی شیر خریده اید که به زمان تاریخ انقضای آن نزدیک شده است چه بهتر که آن را با کمی مایه پنیر به پنیری تازه تبدیل کنید. البته حداقل نمک را در تهیه آن به کار ببرید و در صورت تمایل آن را با زیره یا آویشن مزه دار کنید.

5. با بستنی یخی آرامش بگیرید. با اینکه نوشابه چندان هم نوشیدنی مناسبی نیست اما می توانید باقیمانده نوشابه ای که برای میهمانی خریداری کرده اید را در قالب بستنی یخی بریزید و بعد از فریز شدن میل کنید.

6. از پوست میوه ها بیشتر استفاده کنید. شما می توانید از پوست میوه هایی مانند پرتقال به خصوص در فصل تابستان برای دور کردن پشه و مورچه در خانه استفاده کنید البته در صورتی که پوست پرتقال را کاملاً له کنید (به شرطی که فاقد هر نوع نشانه آلودگی و کپک باشد) و در گوشه و کنار خانه قرار دهید.

7. برنجتان را بو دهید. شما می توانید برنج اضافی را به جای دور ریختن در یک خشک کن برقی رطوبت گیری کنید و سپس آن را بو دهید به این ترتیب با سایر غلات بو داده مخلوط کنید و به عنوان تنقلات آن را بخورید. در این شرایط اگر 24 ساعت هم این برنج خارج از یخچال باقی بماند، خراب نمی شود و قابل استفاده است.

نان های خشک را دور نریزید. برای مصرف هر چه بیشتر نان های خشک شده بهتر است نان ها را با سبزی های معطر و ادویه ها مزه دار کنید و پس از خرد کردن آن ها را روی سالاد یا سوپ بریزید.

8. باکتری ها را از اسفنجتان پاک کنید. اسفنجی که برای تمیز کردن به کار برده می شود ممکن است مملو از باکتری باشد و شما تصور کنید که دیگر باید آن را دور انداخت در حالی که می توانید با قرار دادن اسفنج در مایکروفر، آن را از 99 درصد باکتری ها پاک کنید و دوباره مورد استفاده قرار دهید.

9. نان های بیات را تست کنید. خیلی وقت ها نان های کهنه (اما کپک نزده) آنقدر می مانند تا دور ریخته شوند در حالی که شما می توانید آن ها را در تستر به صورت ترد درآورید و با کمی پنیر و سبزی های تازه مزه دار کنید و به عنوان یک میان وعده مغذی میل کنید

10. در پایان نیز همه را با هم مخلوط کنید. به عنوان آخرین توصیه به شما پیشنهاد می کنیم که میوه ها و سبزی های کهنه و مانده را خرد و با هم مخلوط کنید و به صورت کود در باغچه تان بریزید، به این ترتیب مناسب ترین استفاده را از باقیمانده میوه ها و سبزی ها کرده اید

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران