آکاایران: آموزش نحوه دوخت لباس محلی قاسم آبادی شمالی

آکاایران: آموزش دوخت لباس محلی قاسم آبادی

در این پست طرز دوخت لباس محلی قاسم آبادی را آموزش داده ایم و تصمیم گرفته ایم در آینده طرز دوخت انواع لباس محلی های اقوام مختلف را در این سایت آموزش دهیم از شما کاربران عزیز که آشنایی با چگونگی دوخت لباس محلی خودتان را دارید می خواهیم تا طرز دوخت این لباس ها را برای ما ارسال کنید تا در سایت قرار دهیم شاید توانسته باشیم در شناخت لباس محلی اقوام مختلف به یکدیگر کمک کرده باشیم لباس های محلی سرشار از زیبایی و نشاط و تنوع در رنگ و طبیعت هستند .

تنبان یا شلیته (دامن بلند)

مقدار پارچه مورد نیاز: حدود 11 متر پارچه با عرض 90 سانتیمتر

در ابتدا دو طرف پارچه به هم دوخته می شود و به فاصله 2 سانتیمتر نوارها در کنار هم دوخته می شوند (در بعضی دامن ها از تکه پارچه های رنگی هم استفاده می شود) بعد از اینکه نوارها به هم وصل شدند در انتها از تکه های مثلثی استفاده می شود که پارچه ای است به عرض دامن و به فاصله 10 سانتیمتر از هم برش داده می شود و سر پارچه برش داده شده را به شکل مثلث درمی آورند که نمایی از شعله های خورشید را تداعی می کند. قسمت بالای دامن را کاملا پلیسه های ریز می زنند تا کاملا خود را جمع کرده سپس برای کمر آن لیفه ای از پارچه تهیه می شود که معمولا ارتفاع آن 6سانتی متر است که تا خورده و 3سانتی متر می شود.

پیراهن

مقدار پارچه مورد نیاز: حدود 2 متر پارچه با عرض 150 سانتیمتر یا 2.70 متر با عرض 110 سانتیمتر

بعد از برش پیراهن ابتدا تزیینات جلوی سینه را انجام می دهیم و سپس سجاف یقه و سرشانه ، و در آخر سجاف پشت یقه را وصل می کنیم. دقیقا زیر حلقه دو تا مثلث برای مرغک زیر حلقه می دوزیم بعد از آن دوخت پهلوها و وصل کردن آستین ها ادامه کار دوخت خواهد بود.آستین پیراهن را معمولا مچ دار می دوزند و سر آستین را دکمه میزنند. برای پایین کمر 2 تکه پارچه به طول 20 سانتیمتر و عرض 1.50 متر پلیسه داده و زیر آن یک ردیف نوار تزیینی به طوری که به کمر پیراهن وصل شود می دوزند. قسمت پشت پیراهن به صورت یقه بازخواهد ماند و دگمه ای در پشت گردن دوخته می شود.

جلیقه

مقدار پارچه مورد نیاز: 60 سانتیمتر پارچه و حدود 60 سانتیمتر آستری

در واقع جلیقه های محلی استان گیلان جلو باز (فاقد دکمه و زیپ) فاقد آستین و یقه هفت است. برای دوخت این جلیقه ها ابتدا دو جیب در دو طرف جلیقه تعبیه شده و قسمت جلوی آن را طبق الگو آسترکشی می کنند. (توجه داشته باشید که آسترکشی این قسمت از کار کاملا باید مطابق با الگوی از پیش تعیین شده باشد) بعد از قسمت جلو دیگر قسمت های جلیقه یکی پس از دیگری آسترکشی می شوند. معمولا جلوی جلیقه ها را با سکه یا پولک های رنگی تزیین می کنند.

آموزش دوخت لباس محلی قاسم آبادی - آکاآموزش دوخت لباس محلی قاسم آبادی - آکا

آموزش دوخت لباس محلی قاسم آبادی

آموزش دوخت لباس محلی قاسم آبادی - آکاآموزش دوخت لباس محلی قاسم آبادی - آکا

.

منبع : tmodel.ir