به نقل از آکاایران: دکوپاژ Decoupage روشی تزیینی است که می توان با استفاده از کاغذهای روزنامه یا کاغذ کادو، چسب و لاک الکل به جعبه های کوچک، میز، مبلمان و غیره جلوه ای دوباره بخشید و وسایل کهنه و خسته کننده را با طرحی جدید و مورد علاقه مجددا مورد استفاده قرار داد.

هنر دکوپاژ

آکاایران: چگونگی تزئین با بریده های کاغذ، پارچه یا فلز را روی جعبه ، شمع ، قاب عکس ، گلدان و کیف و تخم مرغ و ... را دکوپاژ گویند. مبتکر آن چینی ها بودند که در قرون وسطی و رنسانس در اروپا توسعه پیدا کرد و بعد از آن در انگلستان درخشش بیشتری یافت. دکوپاژ یکی از شاخه های هنر تکه چسبانی ( کولاژ) می باشد . و خود هنر دکوپاژ شامل شاخه های گوناگونی می شود و در اصل برای خو دنیای وسیعی دارد  که در یک مبحث گنجانده نمی شود وباید روی آن تامل بسیار داشت .

قبل از شروع کار، با مراحل مختلف آن خوب آشنا شوید:

1- ابتدا از تمیز و خشک بودن شیئ مورد نظر مطمئن شوید. اگر سطح مورد نظر را قبل از دکوپاژ رنگ کرده اید، بگذارید کاملا خشک شود. 

2- تصاویری را که می خواهید برای دکوپاژ استفاده کنید، انتخاب کرده، برش بزنید. هرچه تصویر نازک تر باشد، نتیجه کار بهتر خواهد بود.

3- عکس ها را قبل از چسب زدن روی سطح مورد نظر بچینید. آن ها را می توانید به سلیقه خود هرجا حتی روی هم نیز قرار دهید.

4- کار را ابتدا با قسمت های کوچک تر شروع کنید. 

عکس را بردارید و روی آن چسب مخصوص بزنید. مطمئن شوید چسب را به تمام قسمت های عکس حتی لبه ها زده و جایی را جا نینداخته اید. 

5- تصویر را کاملا روی سطح مورد نظر بچسبانید. با انگشت یا با استفاده از چوب بستنی برجستگی های عکس را کاملا صاف کنید.

6- روی عکس براق کننده بزنید و بگذارید کاملا خشک شود.

7- در مرحله بعد براق کننده را روی کل شیئ بزنید و تا زمان خشک شدن آن صبر کنید.

8- زدن لایه های بیش تری از براق کننده را تا رسیدن به نتیجه دلخواه ادامه دهید. 

می توانید این کار را تا وقتی لبه های تصویر کاملا محو و با زمینه یکی شود، ادامه دهید به طوری عکس جزئی از زمینه شده، جدا از آن به نظر نرسد.

بگذارید کار کاملا خشک شود. می توانید از این وسیله جدید به عنوان دکوراستفاده کرده یا آن را هدیه دهید.

شما برای انتخاب تصویر برای تکنیک دکوپاژ از تصاویر کلاسیک ، مدرن و سنتی می توانید استفاده کنید. همینطور میتوانید از تصویر خودتان استفاده کنید . بعد این تصویر را روی سطح مورد نظر کار بگذارید.

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران