به نقل از آکاایران: در این ساختنی هم طرز ساخت یک آباژور شیک را می آموزید. فکر می کنید برای ساخت این آباژور چقدر هزینه شده است؟ چند شاخه درخت، یک لامپ، یک تکه مقوا و چند وسیله دیگر. حتماً این وسایل در خانه شما هم پیدا می شود و اگر هم پیدا نشود براحتی میتوانید آن را با وسایل دیگری جایگزین کنید. پس دست بکار شوید و ساخت این آباژور شیک و متفاوت را تجربه کنید.

ساخت آباژور

وسایل مورد نیاز:

  • یک تکه مقوای کلفت (با رنگ دلخواه شما)
  • مداد، خط کش و پاک کن
  • چاقوی لیزری
  • رنگ آکریلیک طلایی و قلم موی شماره صفر
  • چسب حرارتی
  • طناب کنفی
  • شاخه درخت
  • ورق اکریلیک یا طلق (با رنگ دلخواه شما)

طرز ساخت:

ابتدا باید طرحی که برای سایه در نظر گرفته اید را مشخص کنید و سپس مقوا را برای آباژور برش بزنید. میتوانید از طرح ساختنی استفاده کنید یا از طرح های مختلفی که در اینترنت وجود دارد استفاده کنید. اگر هم خودتان یک طرح برای آباژور بزنید، خیلی بهتر خواهد بود.

آکاایران: وقتی طرح را انتخاب کردید و کشیدید، طول و ارتفاع آن را اندازه بگیرید. طرحی که در تصاویر می بینید، ۲۵٫۵ سانتیمتر طول و ۱۵ سانتیمتر عرض دارد. اگر شما هم از همین ابعاد استفاده می کنید، باید یک مقوای ۲۵ در ۶۲ سانتیمتری ببرید. حالا باید مقوا را چهار بار تا بزنید؛ هر کدام از این چهار تا ۱۵ سانتیمتری خواهند بود و نیم سانتیمتر هم به عنوان لبه چسباندن باقی می ماند. محل های تا شدن مقوا را محکم تا بزنید تا ردش کاملاً مشخص شود. حالا طرح تان را روی همه یا هر کدام از بخش های مقوا که می خواهید، بکشید. برای بریدن طرح می توانید از چاقوی لیزری یا کاتر استفاده کنید. برای اینکه ظاهر آباژور گیراتر باشد، با رنگ طلایی یک حاشیه نازک دور طرح بکشید.

با توجه به ابعاد مقوای آباژور، چهار تکه از طلق تان ببرید. البته می توانید فقط پشت طرح را با طلق بپوشانید و لازم نیست تمام پشت مقوا را با طلق بپوشانید. کاغذ را به پشت برگردانید. بین خطوط طرح را با چسب بپوشانید و طلق را روی آن بگذارید و صبر کنید تا خشک شود. بعد از اینکه هر چهار تکه طلق را چسبانید، مقوا را تا کنید و حاشیه نیم سانتی را به لبه داخلی مقوا بچسبانید. بدنه اصلی آباژور آماده است.

ابتدا باید شاخه های مناسب برای ساخت پایه را جمع کنید. شاخه های خشک را انتخاب کنید و تک های اضافی روی آنها را تمیز کنید. دو شاخه را بصورت موازی کنار هم قرار دهید. اگر دو شاخه اول را بصورت عمودی قرار دهید باید دو شاخه بعدی را بصورت افقی بچسبانید تا قاب آباژور کامل شود. به همین ترتیب چهار شاخه را بهم بچسبانید و صبر کنید تا چسب خشک شود. حالا یک قاب دیگر شبیه همین قاب بسازید. حالا چهار شاخه هم اندازه را به چهار گوشه یکی از قاب ها بچسبانید. طول این شاخه ها باید ۶ سانتیمتر بلندتر از بدنه مقوایی آباژور باشد. برای زیباتر شدن و محکم تر شدن پایه آباژور، دور گوشه های قاب و شاخه ها را هم با طناب منفی گره بزنید.

دو یا سه تکه شاخه به قاب بچسبانید تا یک پایه برای وصل کردن لامپ ساخته شود. لامپ تان روی پایه تنظیم کنید و با استفاده از چسب حرارتی یا چسب قطره ای آن را به پایه بچسبانید. اندازه لامپ به کاربری که برای آباژور در نظر دارید، بستگی دارد. دو یا سه تکه شاخه به قاب بچسبانید تا یک پایه برای وصل کردن لامپ ساخته شود. لامپ تان روی پایه تنظیم کنید و با استفاده از چسب حرارتی یا چسب قطره ای آن را به پایه بچسبانید. اندازه لامپ به کاربری که برای آباژور در نظر دارید، بستگی دارد.

آباژور ساخته شد.

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران