به نقل از آکاایران: در این جلسه در مورد گل آرایی به روش شرقی مطالبی ارائه می شود. در گل آرایی سه روش وجود دارد که عبارتند از:
- روش سنتی؛
- روش مدرن؛
- روش شرقی...

با ما همراه شوید و این مطلب را مطالعه کنید.

گل آرایی شرقی

دو روش سنتی و مدرن همان سبک غربی است، که در هر فصل از گل های همان فصل استفاده می شود. در ضمن در گلآرایی به روش سنتی قرینه سازی رعایت میشود. گل ها معمولاً به حالت مثلثی، دایره و بیضی تزیین میشوند و این گلآرایی از اشکال هندسی الهام گرفته است.
در گل آرایی به روش سنتی از گل های اصلی مثل رز و داودی، خطی و کشیده مثل مریم و شب بو و پرکننده هایی چون میخک و آلستومریا استفاده میشود. لذا گل ها و برگها و غنچه ها بصورت فشرده چیده میشوند و فضای خالی در آن مشاهده نمیشود. این گل آرایی در کشورهای اروپایی در قرن 16 و 17 میلادی رواج داشته است و بعدها به سایر کشورها انتقال یافت.
روش مدرن از سبک نقاشی و مجسمه سازی گرفته شده و بستگی به ذوق شخصی دارد. این روش قدری از سبک شرقی مایه و الهام گرفته است.
گلآرایی در سبک مدرن نیاز به هیچگونه فرمول و قاعده خاصی ندارد، بلکه دید افراد در این گل آرایی مهم است.
در سبک مدرن هر چقدر از گل و برگهای کمتری استفاده کنیم گل آرایی بهتر و جاذب تری خواهیم داشت و لازم نیست مانند سبک سنتی تمام فضاهای خالی گلآرایی را پر کنیم.
گل آرایی به سبک شرقی عبارتست از مجموعه گل ها و برگهایی که از نظر زیباشناسی با هم ترکیب میشوند. این سبک در معابد رواج داشته است و بلندترین شاخه مظهر خدا و گل های دیگر در اطراف آن سنبل انسان و زمین هستند.
در گل آرایی به سبک شرقی از گلدان های براق و سفالی و یا گلدان های ساخته شده از نی استفاده میکنند.

تفاوت گل آرایی شرقی با غربی

گل آرایی به سبک شرقی معمولاً ریشه مذهبی دارد و تعداد شاخههای بکار رفته در آن بسیار کم است ولی در گلآرایی غربی و مدرن تعداد شاخههای گل بیشتر است. در گلآرایی شرقی که از طبیعت الهام گرفته شده سعی میشود با استفاده کمتر از گل ها به طبیعت آسیبی نرسد. در این نوع گل آرایی بیشتر از سبک ژاپنی استفاده میشود چرا که ژاپنی ها مبتکر آن بودند.
اصولاً در ژاپن گل آرایی هم هنر و هم دکوراسیون محسوب میشود. و همیشه در منازل ژاپنی ها گل آرایی دیده میشود و گل آرایی و تزیین خانه بخشی از کار و زندگی مردم ژاپن است. معروفترین و اصلیترین هنر در میان هنرهای سنتی ژاپن، هنر گل آرایی است که بهIkebana معروف است. قدمت این هنر به صدها سال پیش برمی گردد. معمولاً این طرح حالت سه شاخه دارد. بلندترین شاخه نشان آسمان، خدا و ... می باشد؛ شاخه ی کوتاه تر نشان انسان است؛ و کوتاه ترین شاخه نشان زمین و هر آنچه در آنست می باشد.
در گلآرایی Ikebana روی کشیده شدن کار تأکید میشود. در این گل آرایی هماهنگی رنگ، فرم، فاصله گذاری و نیز محسوس بودن طبیعت بسیار مهم است. در گلآرایی سبک شرقی از وسایلی که در طبیعت موجود است مثلاً شاخههای شکسته و خشک شده بسیار استفاده میشود.
مدارسی نیز در ژاپن اصول و عقاید روش Ikebana را تدریس می کنند از جمله ایکی نوگو، کوریوم، اوهاریو، سوبت سو.
معمولاً در سبک شرقی بیشتر از گلدان های مستطیل، کروی، بیضی و کم عمق استفاده میکنند و پای گل ها را با سنگریزه و خزه یا علفهایی که در طبیعت موجود است تزیین می کنند.

گل آرایی ژاپنی

در گلآرایی ژاپنی از ظرفها با رنگ های لعابی استفاده می شود حتی ظرف هایی که رنگ مشکی هم دارند مورد استفاده قرار می گیرند.
ابتدا اسفنج را روی سه پایه پلاستیکی محکم کرده و سپس روی ظرفی لعابی قرار می دهیم. سه گل با ارتفاع مختلف تهیه کرده و روی اسفنج محکم می کنیم. قسمت پشت اسفنج را با خزه می پوشانیم و خزه را با سیم به فوم وصل می کنیم. از وسایل دریایی هم می توان در این کار استفاده کرد. هم چنین جلوی گل آرایی را با میوه های خشک شده پر می کنیم و کمی گردی هم می گذا

ویرایش و تلخیص:آکاایران